Якою у 2023 році буде мінімальна заробітна плата

Читать на русском

Вона залишиться у розмірі 6700 грн

Читать на русском
Якою у 2023 році буде мінімальна заробітна плата
Ціни зростають, а мінімальна зарплата - ні

Вона залишиться у розмірі 6700 грн

Ще влітку нинішнього року Мінекономіки вбачало можливість підняти мінімальну заробітну плату у 2023 році до 7250 грн. Однак пізніше гору взяла позиція Мінфіну, який виступив за збереження у наступному році мінімальної заробітної плати на рівні 6700 грн. Тож, “воєнний” бюджет країни не передбачає подальших підвищень мінімальної зарплати. 

В пріоритеті – оборонка і соціалка

3 листопада 2022 року Верховна Рада затвердила Державний бюджет України на 2023 рік. Він передбачає фіксовані мінімальну зарплату і прожитковий мінімум, за якими розраховується ряд соціальних виплат. Мінімальна заробітна плата протягом усього наступного року становитиме:

  • у місячному розмірі - 6700 гривень;
  • у погодинному розмірі - 40,46 гривні.

Як зауважив заступник міністра фінансів Роман Єрмоличев, в умовах воєнного стану пріоритетом державного бюджету на наступний рік став сектор безпеки і оборони, а також забезпечення усіх соціальних зобов’язань держави.

“У наступному році видатки на пенсійне та соціальне забезпечення не зменшуються, а деякі із них будуть навіть збільшені. Близько 5,5 млрд грн буде закладено на забезпечення житлом ветеранів війни, адже ця категорія громадян украй важлива. Також буде забезпечено своєчасну виплату пенсій, соціальних допомог, виплати заробітних плат медикам та освітянам”, – пообіцяли в Мінфіні.

Для цього уряду довелося максимально скоротити витрати на інші статті бюджетних видатків, у тому числі – на збільшення мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму. 

Мінімальна, але гарантована

Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов’язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності і господарювання та фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, за будь-якою системою оплати праці.

Законом про оплату праці визначено, що розмір зарплати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної зарплати, тобто не менш ніж 6700 грн з 1 січня 2023 року. Якщо від мінімальної зарплати відняти розмір податку на доходи фізичних осіб (ПДФО – 18%) та військовий збір (ВЗ – 1,5%), то “чистими” людина отримуватиме 5393,50 грн.

При обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат.

Якщо нарахована заробітна плата працівника, який виконав місячну норму праці, є нижчою за законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, роботодавець проводить доплату до рівня мінімальної заробітної плати, яка виплачується щомісячно одночасно з виплатою заробітної плати.

Соціальні стандарти на 2023 рік:

Розмір мінімальної заробітної плати з початку наступного року має становити 6700 грн. Прогнозний посадовий оклад працівника I тарифного розряду Єдиної тарифної сітки з 1 січня 2023 – 2893 гривні.

Індексація грошових доходів має здійснюватися в межах фонду оплати праці працівників бюджетної сфери на 2023 рік (Закон України від 03.07.91 № 1282-XII “Про індексацію грошових доходів населення”).

Прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць становитиме 2589 грн, а для основних соціальних і демографічних груп населення він такий:

  • для дітей віком до 6 років – 2272 грн;
  • для дітей віком від 6 до 18 років – 2833 грн;
  • для працездатних осіб – 2684 грн;
  • для осіб, які втратили працездатність, – 2093 грн.

Як раніше писав Інформатор, названо реальний прожитковий мінімум в Україні. Також ми розповідали, як пенсіонеру в умовах війни знайти роботу. 

 Ольга Чорна 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.