Розповідаємо, чому саморобні турнікети можуть надати ведмежу послугу
Вся Україна об'єдналася у боротьбі з російськими окупантами. Багато хто почав займатися волонтерством і всіляко допомагати військовим, переселенцям і всім, хто цього зараз потребує. Однак іноді така допомога може навіть зашкодити.
Нашкодити вона може, якщо почати виробляти бронепластини, кровоспинні турнікети і тому подібні речі самостійно, не дотримуючись технології і без сертифікації. Але сьогодні ми поговоримо саме про турнікети, що використовуються для зупинки кровотеч.
Сучасні джгути-турнікети використовуються для швидкої зупинки критичних кровотеч. Раніше для цих цілей використовувався всім відомий джгут "Есмарха", проте прогрес не стоїть на місці, і наприкінці 90-х років минулого століття медики активно почали розробляти та впроваджувати зразки сучасних джгутів-турнікетів із воротковим механізмом. Прототипи почали активно вдосконалюватися і видозмінюватися, набираючи все більшої популярності серед військових та медиків, а згодом і серед цивільного населення.
За останні три десятиліття військовий контингент НАТО, виконуючи завдання на Близькому Сході, отримав не лише бойовий, але й важливий медичний досвід з надання екстреної дошпитальної допомоги. Аналізуючи статистику, медики виявили, що близько 75% бойових втрат особового складу були спричинені великою втратою крові, а більшість поранених із пошкодженням магістральних судин мали величезні шанси на виживання за умови своєчасної зупинки критичної кровотечі. З'явилася потреба в нових засобах для зупинки кровотеч, і ось вже у 2004 році, за результатами масштабних польових та лабораторних випробувань, проведених військовим інститутом хірургії США (USAISR), на зміну гумовим кровоспинним джгутам «Есмарха», було обрано нові джгути, рекомендовані до застосування військовими та рятувальниками:
Пізніше виробники турнікетів почали вносити зміни до їхньої конструкції. Наприклад, зараз актуальними вважаються турнікет САТ Gen 7 (сьомої генерації) та SOF Gen 4 (четвертої генерації). Інші компанії теж почали виробляти власні турнікети, які добре зарекомендували себе. Це SAM XT, TMT, Rhino, Recon та інші. З початком війни у 2014 році в Україні також розпочали розробку власних турнікетів, внаслідок чого на ринку з'явилися турнікети SICH, Спас, Пітон та подібні.
Однак після 24 лютого 2022 року в Україні попит на турнікети знову зріс, і багато хто вирішив створювати їх своїми руками.
Деякі люди думають: "я побачив, як воно зроблено, там є якась палиця, стрічка, я зроблю те саме і воно буде закручуватися". Так воно не працює. Турнікет влаштований набагато складніше: у нього всередині тесьма, яка пропущена у вороток. Люди намагаються допомогти, і це круто, але часто вони даремно витрачають час, а також людський і матеріальний ресурс. Вони роблять погані речі: беруть матеріали, які не тягнуться, у вигляді лямок від наплічника або якихось клейонок, пропускають їх у вороток і вдають, що це має спрацювати.
Їх можна використовувати хіба що як аналог венозного джгута. Але якщо такий недотягнутий джгут, який не може перекрити артерію, застосувати, він може тільки посилити кровотечу, тим самим вбити людину. Буває, що люди роблять металеву частину і туди пропускають стрічку або друкують вороток на 3D-принтері. Вони дуже тонкі, не тягнуться, сильно травмують шкіру і не можуть перекрити кровотечу. Внаслідок закручування деякі з них стають менше за 1 сантиметр, це призводить до занадто сильного тиску в одній точці, що загрожує внутрішньою кровотечею та втратою кінцівки.
Ми рекомендуємо, радимо, просимо, благаємо купувати та використовувати тільки ті турнікети, які пройшли сертифікацію. З 24 лютого інструктори MedCorp зламали під час перевірки понад 30 саморобних турнікетів, які не повинні ламатися під час першого ж накладання. Під час сертифікації турнікету він піддається низці випробувань. Турнікет повинен витримати навантаження та не послабити затяжку з часом. Достатнім зусиллям для зупинки кровотечі є тиск 350 мм. рт. ст. або 47 кПа. За дві години тиск, який створює турнікет, не повинен опуститися більше ніж на 50 мм. рт. ст, або 7 до Па (тобто не нижче за 300 мм. рт. ст.). Крім того, фахівці перевіряють, як поведеться турнікет, якщо його намочити у воді або дизельному паливі. Сертифікацією турнікетів займається "УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ"
Крім того, зараз на ринку з'явилося дуже багато підробок. Оригінальні турнікети мають відповідні маркування, які можна звірити на сайтах виробників турнікетів. Крім того, можна візуально оцінити якість пластику та тканини. Якщо на турнікеті немає назви, а єдине маркування - це CЕ, то такий турнікет краще не купувати.
Саморобний турнікет краще ніж нічого.
Саморобний турнікет навіть гірший, ніж нічого. Він може спрацювати, як венозний джгут, і лише посилити кровотечу, що призведе до швидшої смерті потерпілого.
Оригінальний турнікет коштує дорого, краще куплю дешевше.
Оригінальний турнікет CAT Gen7 зараз коштує близько 1 500 гривень. Турнікет SAM XT має таку саму ціну, український турнікет SICH коштував близько 420 гривень (до 24 лютого). Життя коштує набагато дорожче, ніж 1 500 гривень.
Цей надрукований на 3D принтері турнікет закрутився як слід, значить можна брати.
Крім того, що турнікет повинен закрутитись і зупинити кровотечу, він ще повинен тримати потрібний тиск протягом тривалого часу (хоч б 2 години). Тому казати, що цей турнікет працює можна лише після сертифікації.
Я зараз спробую, якщо турнікет працює, то візьму.
Турнікет – річ одноразова. Ми не їхатимемо за постраждалим до лікарні, щоб забрати турнікет. Крім того, в ході використання вони розтягуються і вдруге вже можуть не затягнутися належним чином. Турнікет заборонено використовувати повторно.
Нижче наводимо відео, в якому Олексій Турчак, інструктор з надання першої медичної допомоги організації MedCorp, Катерина Барсукова — докторка екстреної медичної допомоги та Євгенія Дудка — прес-офіцерка служби порятунку на Дніпропетровщині показали, чому саморобні турнікети можуть лише нашкодити.