Яким буде курс гривні у 2023 році? Член ради НБУ докладно пояснив, що вплине на стан нацвалюти

Прогноз оптимістичний для української економіки

Яким буде курс гривні у 2023 році? Член ради НБУ докладно пояснив, що вплине на стан нацвалюти
Член Ради НБУ Василь Фурман

Член Ради НБУ Василь Фурман в ефірі телемарафону “Єдині новини” висловив сподівання, що курсові коливання будуть незначні. Економіст також докладно пояснив причини свого оптимізму. На його думку, це стане можливим завдяки злагодженій роботі НБУ та Кабінету міністрів України.

 

“НБУ не надає прогнозів, щоб не викривляти курсові очікування. Разом з цим, вивчаючи прогнози фінансових експертів, вітчизняних та міжнародних фінансових інституцій, можна зробити загальний висновок, що якщо курсові коливання і будуть, то вони будуть незначні. Тут йдеться про готівковий курс. Щодо фіксованого курсу НБУ (сьогодні він становить 36,6 грн за долар) для безготівкових операцій, то Нацбанк робив заяви про те, що він не бачить підстав у переприв’язці на новому рівні та зміни курсової політики”, - сказав Василь Фурман.

Він зазначив, що ситуація на валютному ринку є контрольованою та стабільною. На це впливає ряд факторів:

  • Значна міжнародна фінансова допомога, яка в останньому кварталі надходила ритмічно. Загальний платіжний баланс сьогодні складає +8 млрд доларів за 10 місяців. При тому що торгівельний баланс -17 млрд доларів. 
  • Зростання золотовалютних резервів НБУ. Станом на 1 грудня вони були вище тих, що Україна мала у лютому 2022 року і складали близько 28 млрд доларів. Це більше ніж 3,5 місяці українського імпорту.
  • За заявами Уряду, в 2023 році НБУ не братиме участь у монетизації Держбюджету, тобто у фінансуванні бюджетних видатків. У 2022 році НБУ профінансував видатків на 400 млрд грн. Це значний обсяг. Але він дав можливість в перші місяці широкомасштабної війни тримати фінансову оборону і фінансувати у тому числі армію та військово-промисловий комплекс.
  • Працює Зернова угода. Агропромисловий комплекс може експортувати свою продукцію морем. Важливо розширити цю угоду та збільшити перелік товарів, які можемо експортувати таким чином. Адже до початку широкомасштабної війни Україна транспортувала судами до 80% свого експорту.
  • Мінфін поступово піднімає ставку дохідності облігацій внутрішньої державної позики. Сьогодні для дворічних ОВДП вона складає 19,5%. Це означає, що у українців є можливість інвестувати в гривневі активи.
  • НБУ розширив можливості конвертації заощаджень українців у долари. Коли валюту можна купувати по офіційному курсу 36,6 грн/дол та покласти на депозит, або купувати готівкову валюту в обсягах до 100 тис. грн. В результаті різниця між готівковим та безготівковим курсом почала зменшуватись і сьогодні складає менше 10%.
  • В результаті поїздки делегації НБУ до Вашингтону, 19 грудня була затверджена Моніторингова програма для України на 4 місяці. Сподіваємось, що після цього буде затверджена програма фінансування України, що надасть нашій країні значний фінансовий ресурс, а також увімкне зелене світло для інвесторів. За базовим сценарієм, активна фаза війни має закінчиться в середині наступного року. Крім того, Уряд України зараз веде переговори з урядами інших країн щодо страхування військових ризиків. Якщо цей механізм буде задіяний, це зніме чимало перешкод для інвестицій.

Раніше Інформатор повідомляв, як будуть працювати банки на новорічні свята

Підписуйтесь на наш Telegram-канал щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube