В цей народилися український поет і літературознавець Павло Филипович та український актор театру та кіно Остап Ступка - свята, церковні та народні традиції, народні прикмети на суботу, 2 вересня
У суботу, 2 вересня, українці святкують День нотаріату, а також православна церква згадує святого мученика Маманта, у народі цей день називали Мамант-Овчинник. Згідно з прикметами, погода цього дня передбачує, яка буде осінь.
Іменини сьогодні святкують Євтихій, Іван, Альфред, Євтіхіан, Філіп, Федір, Антон, Федот, Феодосій, Юліан, Філадельф, Леонід, Демід, Мамант (Мамонт), Руфіна.
2 вересня православна церква згадує святого мученика Маманта, батька його Феодота і мати мученицю Руфіну. Мамант народився у сім'ї знатних батьків-християн, яких відправили до в'язниці за віру. Перед смертю його мама Руфіна вирішилася від тягаря сином, доручивши Богу. Хлопчика забрала на виховання багата вдова християнка Амія. Вона й поховала його батьків. Завдяки Амії Мамант став добрим та освіченим християнином. Юнак був промовистий, завдяки чому звернув у християнську віру багатьох однолітків.
Про проповіді Маманта донесли правителю Демокріту, який відправив юнака до імператора Авреліана. І ласкою, і погрозами той намагався збити молодого хлопця зі щирого шляху. Коли не допомогло, то імператор піддав святого жорстоким тортурам і хотів утопити в морі, але Маманта врятував ангел, забравши його на високу гору в пустелі поруч із Кесарі. Мамант заснував там церкву, провів життя у суворій помірності та молитвах, допомагаючи людям у хворобах та скорботах.
У народі мученика Маманта прозвали Мамантом-Овчинником, якого вважали покровителем кіз та овець. Господині цього дня готували страви із козячого молока.
Діти починали з цього дня гуляння. Закінчувалися польові роботи, тому всім молодим хлопцям, яким потрібно було йти до рекрутів, давали свободу і не навантажували до листопада. Хлопці вбиралися, ходили по гостях, влаштовували ігри та жартівливі бійки.
Також 2 вересня відзначається день пам'яті святителя Іоанна Постника. Іоанна батьки хотіли зробити ремісником, але з дитинства хлопчик прагнув подвижницького життя. Одного разу Константинопольський патріарх дізнався про подвиги християнина і призначив його дияконом, а потім - постником за довгі праці та страждання в ім'я Ісуса Христа. Коли патріарх помер, Івана обрали замість нього. Хлопець не хотів приймати такого високого звання і планував тікати, але йому прийшло страшне видіння від Господа.
Коли Іван став патріархом, то полюбив бідних настільки, що після його смерті залишився від святителя лише старий одяг. За своє життя він здійснив безліч подвигів та чудес, відійшов до Бога у глибокій старості.
2 вересня відзначається день пам'яті преподобних Антонія і Феодосія Печерських. Засновник Києво-печерської лаври святий Антоній народився на початку XI століття в місті Любечі (поблизу Чернігова) і в хрещенні був названий Антипою. З юних років він відчув потяг до вищого духовного життя і наважився йти на Афон.
Преподобний Феодосій провів свою молодість в Курську, де жили його батьки. З ранніх років він виявив благочестивий настрій духу: щодня він бував у храмі, старанно читав слово Боже, відрізнявся скромністю, упокорюванням та іншими чеснотами.
Заснована преподобним Антонієм і влаштована преподобним Феодосієм Києво-печерська обитель зробилася зразком для інших монастирів і мала велике значення для розвитку Української церкви. З її стін виходили знамениті архіпастирі, ревні проповідники віри і чудові письменники.
2 вересня українці святкують День нотаріату - професійне свято нотаріусів. Затверджене воно було 22 лютого 2010 року президентом Ющенком за зверненням нотаріальної палати, яка складається з 5 тис. нотаріусів.
Зі святом цього дня вітають усіх нотаріусів, які працюють в державних і приватних нотаріальних конторах та архівах.
2 вересня День міста Одеса. Традиційно в день народження міста підіймається прапор Одеси. Відбуваються церемонії покладання квітів до пам’ятників Дюка, Дерибаса, Маразлі, Воронцова, Головатого та засновників міста.
Насправді Днем заснування Одеси можна вважати 19 травня 1415 року, за першою згадкою. Але ще раніше, коли узбережжя захопило Велике князівство Литовське, тут було закладено фортецю Коцюбіїв. У XV ст. вона перейшла до складу Османської імперії і була перейменована на Хаджибей. 1789 року фортецю завоювала Російська імперія, яка перейменувала її на Одесу і надала статус міста.
Також щороку сум’яни святкують у першу суботу вересня День міста Суми. На заснування міста вплинули сумні наслідки подій визвольної боротьби 1648-1652 рр., яку очолював Богдан Хмельницький.
Згідно з царським указом, який було видано у липні 1655 року, селяни та козаки почали переселятися з Київщини на Лівобережну Україну. У той час на чолі з отаманом Кондратьєвим, на місці нинішніх Сум козаки звели оборонні споруди, що стало початком заселення місцевості переселенцями.
2 вересня світ відзначає День закінчення Другої світової війни. Саме цього дня 1945 року на кораблі США "Міссурі" був підписаний акт про капітуляцію Японії, останньої держави з "осі" Берлін - Рим-Токіо. Друга світова війна ознаменувалася небаченими до її початку масовими вбивства та злочинами проти людства.
Всесвітній день кокоса відзначається щороку 2 вересня. Це особливе свято для інформування людей про значення кокоса в подоланні бідності, розвитку кокосового виробництва та залучення до нього інвестицій.
Країни-виробники кокосів 2 вересня щороку проводять конференції спеціалістів з вирощування цих рослин, а також інформаційні кампанії для населення щодо переваг використання різноманітних продуктів на основі кокоса.
Для українців кокос - здебільшого екзотика, тому 2 вересня варто нарешті спробувати його на смак, якщо раніше для цього не було нагоди.
Традиційно у першу суботу вересня весь світ відмічає Міжнародний день стерв’ятника.Відзначання Міжнародного дня стерв’ятника сприяє підвищенню обізнаності людства про важливу роль пернатих у навколишньому середовищі, висвітленню проблем, з якими вони стикаються, та інформуванню про організацію заходів щодо збереження їх популяції.
Міжнародний день бекону також відзначається щороку у першу суботу вересня. Святкування включає організацію громадських зібрань та вечірок, під час яких влаштовують конкурси з поїдання апетитного продукту. Дехто експериментує, поєднуючи бекон з продуктами, які на перший погляд несумісні між собою, сподіваючись знайти оригінальний смак.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.