Яке покарання отримають вчителі, які почали працювати за програмами окупантів

Читать на русском

Заяви чиновників та правознавців не збігаються

Читать на русском
Яке покарання отримають вчителі, які почали працювати за програмами окупантів

Заяви чиновників та правознавців не збігаються

Заява віце-прем’єрки України Ірини Верещук про довгі строки за ґратами для вчителів, які навчали дітей на окупованій території за програмами окупантів, викликав широке обговорення в українських соцмережах. Інформатор попросив юристів дати фахову оцінку словам чиновниці. А також дослідив судову практику вироків для колаборантів.

Ірина Верещук: за співпрацю з окупантами вчителі мають потрапити до в'язниці на 8-12 років

Поліція спільно з СБУ проводять заходи щодо виявлення та встановлення колаборантів на деокупованих територіях. Серед затриманих - шкільні вчителі з росії. 

Їх судитимуть і не розглядатимуть як полонених для обміну. «Вони скоїли злочин проти нашої держави. Ми багато разів попереджали російських громадян, які погодилися приїхати на територію України та здійснювати тут заборонену законом діяльність. Звісно, міру покарання визначить суд», - сказала Верещук.

Вчителі приїхали на окуповані території для роботи у місцевих школах за російськими освітніми програмами. За словами Верещук, їх судитимуть за ст. 438 ККУ (порушення законів та звичаїв війни). Ця стаття передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від восьми до дванадцяти років. Вона уточнила, що російських вчителів не розглядатимуть як полонених для обміну. Бо вони не комбатанти. «Женевські конвенції не передбачають обмінів не військовополонених», - зазначила вона. 

Юристи не погоджуються з віце-прем’єркою 

Адвокат Віталій Погосян, коментуючи Інформатору заяву Ірини Верещук сказав, що це «лише публічна заява публічної людини». 

«Наші керманичі зазвичай щось розповідають, при цьому не думають, що можна, що не можна говорити, - сказав Погосян. – Щодо заяви Верещук відносно того, що вчителів будуть притягувати до кримінальної відповідальності, як за військові злочини, то на мій погляд – це повна маячня. Доводити, як пособництво? А як це доводити? На жаль, до вироку може дійти лише незаконний перетин кордону, а всі інші дії можуть розсипатися в суді. Яким чином вони виїжджали: добровільно чи примусово? Чи вчинили вони будь-які дії, які б свідчили про їх намір виконувати «діяння»? Який склад злочину - це потрібно розбиратися в кожному конкретному випадку. Отже, щодо заяви Верещук, я це розглядаю, як публічна заява, публічної людини», - зазначив адвокат.

З цього приводу висловив свою думку і  український правознавець-кримінолог .Микола Хавронюк. «За словами Верещук, їх судитимуть за ч. 1 ст. 438 КК України (порушення законів та звичаїв війни). Не думаю, що це правильна кваліфікація злочину, - написав він на своїй сторінці у Фейсбуці. -  Кваліфікація, звісно, впливає і на покарання. У ч. 3 ст. 111-1 КК України воно м'якше, ніж у ч. 1 ст. 438. До іноземця може бути застосований арешт на строк до шести місяців або позбавлення волі на строк до трьох років. Цілком пропорційне покарання. Що ж, приїхали як заробітчани. Нехай пару років пошиють рукавиці», - висловив свою думку Микола Хавронюк.

Які  покарання отримували колаборанти за пів року війни? 

Володимир Золкін, блогер, журналіст, координатор проекту МВС "Шукай своїх" приводить наступні цифри. З моменту повномасштабного вторгнення, українські суди винесли 334 вироку зрадникам, сепаратистам та колаборантам.

  • 64 вироки за державну зраду (ст..111 КК). Звинувачені за цією статтею у середньому потрапляють за ґрати на 12 -15 років, в деяких випадках з конфіскацією майна.
  • 75 вироків за сепаратизм (ст..110 КК). За цією статтею проходять полонені, які воювали на боці ворога т.з. ЛДНР, вони отримують 12-13 років.
  • за колабораціонізм (співробітництво з окупаційними адміністраціями) ст. 111-1 УК – 75 вироків. Більшість покарань за цією статтею позбавляє права займати державні посади у середньому на 10 років.

«Треба сказати, що процес слідства та суду, це процес не швидкий, - пише  Володимир Золкін. – Але щоденно цей кейс поповнюється десятками вироків, і я ніби натякаю на те, що різним колаборантам варто трохи акуратніше бути зі своїми діями та закликами. Важливо пам’ятати, що росія вас кине завжди, і ви вже маєте фактичні дані , щоб в цьому переконатися», - підсумовує він.

Нагадаємо: 13-вересня радник мера Маріуполя розповів про те, як у школах міста працює пропаганда. Вчителі-зрадники та з рф примушують дітей вчити гімн рф та розповідають їм, що України не існує. Такі домашні завдання задають навіть першокласникам

Тетяна Самойлова

 

 

 

 

 

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.