Як зміниться ситуація на Запорізькій АЕС після засідання Радбезу ООН?

Як зміниться ситуація на Запорізькій АЕС після засідання Радбезу ООН?

Читать на русском

ООН як майданчик для поширення дезінформації

Читать на русском
Як зміниться ситуація на Запорізькій АЕС після засідання Радбезу ООН?

ООН як майданчик для поширення дезінформації

Російська федерація, продовжуючи геноцид українців, запросила проведення термінового засідання Радбезу ООН «щодо ситуації навколо Запорізької АЕС». І на цьому засіданні заступник постпреду США при ООН Річард Міллс засудив росію за використання Запорізької АЕС – найбільшої у Європі – у військових цілях. Про те, що офіційна позиція країни свідчить і те, що цю заяву опублікували на офіційному сайті місії США в ООН.

Інформатор коротко переповідає основні настрої та заяви учасників Радбезу ООН. 

ЗАЕС як плацдарм для ведення війни рф

На Радбезу ООН заступник постпреда США при ООН Річард Міллс засудив росію за використання Запорізької АЕС у військових цілях та знову закликав рф вивести свої війська з території суверенної України.

«Чому ядерний об’єкт використовується російськими військами як плацдарм для війни? На ці запитання можуть відповісти лише путін і члени російської делегації, які сьогодні перебувають на Радбезі ООН. І тільки вони можуть пояснити, чому їхні війська безрозсудно атакували і захопили контроль над станцією, поставивши нас на межу ядерної катастрофи», — сказав Міллс. 

Також представник США наголосив, що завершити російсько-українську війну дуже легко, так само, як і ліквідувати загрозу на ЗАЕС, - росія просто має забратися геть з території сусідньої держави. 

Більше того, враховуючи нейтралітет більшості міжнародних організацій, Міллс підкреслив, що візит Міжнародної агенції з атомної енергії на атомну електростанцію має відбутися з повагою до незалежності України та враховуючи те, що Запорізька АЕС - український об’єкт. 

Також представник США наголосив, що українська сторона демонструє світу майстерність у збереженні ядерної безпеки, всупереч захопленню атомної станції російськими військовими. Українські військові продовжують ризикувати життям та забезпечувати стабільну роботу об’єкту. Водночас, Міллс зазначив, що всім відомі плани росії під'єднати ЗАЕС то Росатому, щоб красти в України електроенергію.

Про що можуть казати ці дипломатичні заяви представника США? По-перше, путіну не вдалося за допомогою обстрілів українських населених пунктів з АЕС (зокрема Нікополя) змусити Україну стріляти у відповідь. У підсумку росія самостійно обстрілює атомну електростанцію. А зі США повідомляють, що добре бачать цю мерзенну виставу, і попереджають, що відповідь обов’язково буде. Не пройде безкарною і спроба переорієнтувати станцію на Крим, залишивши без електрики низку українських південних міст та кілька європейських країн.

По-друге, українці дуже добре пам’ятають як іноді росії доводилося тікати з території України у якості «жесту доброї волі». Тому, цілком імовірно, що доступ МАГАТЕ до ЗАЕС відбудеться у рамках непублічних домовленостей, наслідком яких стане ще один «жест доброї волі» загарбників, але вже з території атомної електростанції. Згадаймо лише, що останнім часом путінська пропагандистська машина дедалі рідше лякає світ ядерною бомбою. Можливо, через те, що зі США чітко повідомили, що за спроби замінити бомбу проблемами на ЗАЕС буде суворе покарання, яке путіну явно не сподобається.

Росія використовує ООН як майданчик для поширення дезінформації

Звичайно, представники розвинених країн - Ірландії, Албанії, Великобританії та Франції - намагалися називати речі своїми іменами, звинувачуючи росію у неспрокованій агресії проти України та закликаючи російські війська врешті залишити територію України. До речі, як влучно наголосила нейтральна Бразилія, впродовж 6 місяців заклики ООН не подіяли, війна продовжується, тож, може час вже перейти до дій. 

Заступниця посла Норвегії при ООН Тріне Хеймербек під час свого виступу розкритикувала росію за те, що та «взяла у заручники» ключове джерело електроенергії, важливе для цивільного населення України, і  закликала країну-агресорку повернути повний контроль над станцією її українському оператору.

«Ми відкидаємо використання російською федерацією Ради Безпеки як платформи для дезінформації. Немає сумніву, що безпека на території та довкола ЗАЕС погіршилася через присутність озброєного агресора», – сказала вона.

А постійний представник росії у Раді Безпеки ООН василь небензя, дійсно, знову використав засідання для того, щоб повторити основні наративи російської пропаганди про зростаючу русофобію в світі та готовність «Заходу воювати до останнього українця». 

І знову «не все так однозначно»? 

Але майже традиційно, 6 з 14 представників країн на засіданні Радбезу ООН (не враховуючи Україну та росію) висловилися про те, що Україні та росії вже час домовлятися, оскільки продовження бойових дій шкодить, перш за все, українцям. За півроку повномасштабної війни, яку розв’язала росія проти України, Китай та країни третього світу такі, як Бразилія, Мехіко, Гана, ОАЕ та Габон, у своїх промовах так і не почали називати росію агресором. Намагання триматися «в тіні» виглядало як черговий заклик «до обох сторін військового конфлікту припинити бойові дії». 

«Інтенсифікація військових дій навколо ЗАЕС може мати негативні наслідки, тому військова діяльність має припинитися», - коротко висловилися представники Китаю, Бразилії, ОАЕ та Габону. 

Представник Мехіко додав, що взагалі-то «сторони вже могли б і домовитися про припинення вогню, оскільки на кону стоїть безпека всього світу». 

А представниця Гани, хоч і дотримуючись нейтралітету у висловлюваннях, все ж підкреслила, що атомну електростанцію наразі контролюють сили російської армії. 

Ще дві країни, представлені у Раді безпеки ООН, - Індія та Кенія - хоч і наполягали на припиненні вогню на Запорізькій АЕС обома сторонами, все ж заявили, що припинення військового конфлікту на території нашої держави загалом має відбутися з дотриманням міжнародного права та територіального суверенітету України.  

Який результат засідання? 

ООН вже неодноразово і цілком обгрунтовано звинувачували у бездіяльності, тому це засідання так і залишилося черговим нагадуванням про те, що за півроку повномасштабної війни в України, більшість країн-учасниць Радбезу висловлюють «глибоке занепокоєння» та просять Україну (нехай і опосередковано) сісти за стіл перемовин з агресором. 

Але є у таких засіданнях і позитивні моменти, вважає політичний технолог Ігор Павленко, оскільки Україна все одно залишається на світовому порядку денному. Крім цього, можна простежити настрої росії. 

«Звичайно, це абсолютно безрезультатне засідання, але ми чітко можемо простежити, що настрої деяких країн, потроху змінюються. Тобто загалом можна бачити, який геополітичний розклад. І, звичайно, ми розуміємо, що росії потрібні перемовини. А це теж дуже гарний сигнал», - каже Павленко. 

Разом з тим військові експерти безупинно повторюють, поведінка росії повністю залежить від ситуації на полі бою та дипломатичному фронті. Тож зовсім не виключено, що саме після візиту міжнародної організації на ЗАЕС російська армія «добровільно» накиває п’ятами з Енергодару. Навіть пояснення для росіян вже готове - на Радбезі ООН попросили. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.