Захворювання має меншу летальність та легші симптоми, ніж звичайна віспа
15 вересня в Україні лабораторно підтвердили перший випадок мавпячої віспи. Вперше це захворювання виявили у 1958 році у лабораторних мавп. Перший випадок зараження людини був зареєстрований у 1970 році в Демократичній Республіці Конго. «Розповзатися» віспа мавп почала з травня цього року. Але захворювання не таке заразне, як COVID-19.
Про перший випадок в Україні повідомили у міністерстві охорони здоров'я.
«Наразі пацієнт госпіталізований до медичного закладу для стаціонарного лікування, він має легкий перебіг хвороби. Діагностувати захворювання вдалось завдяки ПЛР-дослідженню, яке було проведено обласним Центром контролю та профілактики хвороб МОЗ України. Зараз триває епідеміологічне розслідування вказаного випадку», - йдеться у повідомленні.
Де саме зареєстрували випадок у міністерстві не повідомили.
Пацієнт не мав контактів із хворими на віспу мавп та не виїздив за кордон. «Тим не менш, поява симптомів захворювання і попередні результати збору епідеміологічного анамнезу вказують на те, що пацієнт був інфікований у одному з великих міст країни. Із симптомів захворювання у нього спостерігається підвищена температура, висип на тілі», - завили у мінздраві.
Мавпяча віспа подібна до звичайної віспи, проте має меншу летальність та легші симптоми. В міністерстві охорони здоров’я повідомили, що захворювання зазвичай триває від двох до чотирьох тижнів.
«Іноді у людей спочатку з’являється висип, а потім – інші симптоми. Висип у вигляді прищів або пухирів спершу з’являється на обличчі, всередині рота та на інших частинах тіла, наприклад, на руках, ногах, грудях, статевих органах або задньому проході. Висип проходить різні стадії до повного загоєння», - заявили лікарі.
Чим сильніший імунітет, тим більше шансів, що якщо людина і захворіє, то не у важкій формі. У групу ризику входять вагітні, діти та люди з ослабленим імунітетом, імунодефіцитом. Про масову вакцинацію поки не йдеться. До основних симптомів мавпячої віспи належать:
гарячка;
Для того, аби не підхопити віспу потрібно:
Полегшувати перебіг хвороби можна звичними знеболювальними та жарознижувальними препаратами. Перебувати на самоізоляції треба, допоки всі пухирці не покриються кіркою (йдеться також про ті виразки, які знаходяться всередині тіла, до прикладу, в роті).
«Якщо ви думаєте, що у вас віспа мавп, то варто звернутись за медичною допомогою, використовуючи засоби протиепідемічного захисту (захисну маску, рукавички тощо), щоб не заразити інших», - заявили в міністерстві охорони здоров’я.
Епідеміолог із Медичного науково-дослідного інституту інфекційних захворювань армії США Джей Хупер вважає, що у світі не буде нової пандемії. Як пише сайт «Суспільне», вірус мавпячої віспи не передається від людини до людини так легко, як Covid-19. Віспа поширюється через тісний контакт із рідинами, наприклад, слиною, тоді як SARS-CoV-2 може передаватися повітряно-крапельним шляхом.
Цю думку підтверджує професор молекулярної вірусології Ноттінгемського університету професор Джонатан Болл. «Той факт, що лише один із 50 контактів першого пацієнта, інфікованого мавпячою віспою, заразився, свідчить, що вірус має низьку поширюваність», вважає науковець.
Нагадаємо, що мавпячу віспу вперше виявили в 1958 році, коли у лабораторних мавп виникли спалахи хвороби, схожої на віспу. Перший випадок зараження людини був зареєстрований у 1970 році в Демократичній Республіці Конго. З того часу інфекція була зареєстрована в країнах Центральної та Західної Африки. У травні 2022 року у країнах Європи та США виявили перші випадки зараження. Наприкінці серпня стало відомо про 50 тисяч 496 зареєстрованих випадків і 16 смертей від віспи мавп. Про це повідомив сайт «Радіо Свобода» з посиланням на дані ВООЗ.
Інформатор писав, що в Україні офіційно підтвердили перший випадок віспи мавп.
Олена Скобцева