Соціологи опитали 1 000 респондентів
73% українців вважають, що справи в країні рухаються у правильному напрямку. 12% – протилежної думки, ще 15% – не змогли оцінити.
Про це свідчать результати опитування Соціологічної групи "Рейтинг", – передає Інформатор.
Говорячи про економіку країни у майбутньому, українці мають більше позитивних сподівань, аніж до початку повномасштабного вторгнення росії в Україну. Так, сьогодні 86% говорять, що економічне становище України за останні півроку погіршилося (у січні цього року таких було 70%).
Щодо особистої ситуації, то про погіршення говорять 74% (у січні – 52%). У той же час 25% сподіваються, що у наступні 12 місяців їхнє особисте економічне становище покращиться, чверть вважають, що воно не зміниться, третина – мають песимістичні погляди. Натомість в оцінках майбутнього країни спостерігається зростання кількості оптимістичних оцінок: тих, хто вважає, що економіка покращиться у наступний рік сьогодні 34% (у квітні – 32%). Зменшилася кількість тих, хто очікує погіршення: з 42% до 37%.
Спостерігається певна переоцінка власної фінансової стійкості у кризовий час серед більш заможних. З березня цього року зросла кількість тих, хто вважає, що мають достатньо фінансових запасів: їх вистачить більше ніж на півроку. Натомість не змінилася кількість тих, хто вважає, що заощаджень вистачить лише на місяць (близько 40%). Таких найбільше серед безробітних, пенсіонерів, тих, хто має найману роботу у приватному, чи державному секторі.
Близько 20% українців змінили своє місце проживання після 24 лютого. Найбільше їх серед мешканців сходу (58%). Лише 10% не мають наміру повертатися у рідні домівки (у квітні – 3%, у червні – 8%). 16% зазначили, що повернуться найближчим часом, 18% – повернуться, але ще трохи почекають. 50% зазначили, що мають намір повернутися, але лише за умови закінчення війни.
Більшість (57%) українців готові продовжувати працювати навіть у разі зменшення зарплати, 40% – займають більш активну позицію (шукатимуть нову роботу). Майже 40% працюючих переконані, що змогли б швидко знайти роботу у випадку її втрати. 57% – не мають такої впевненості, найчастіше це старші опитані, жінки, працівники державного сектору.
Серед тих, хто шукає зараз роботу — більшість готова змінювати місце роботи та сферу діяльності. Натомість переїжджати в інший регіон, чи країну для роботи вони скоріше не готові. Домінуючим критерієм у виборі роботи є зарплата (70%), графік та безпечність місця роботи (23-24%). Соціальні гарантії важливі для 17%, взаємини в колективі – 16%, можливість працювати дистанційно – для 10%.
Щодо зовнішньої міграції, 28% хотіли б особисто працювати або отримати роботу за кордоном (70% - ні). 9% хотіли б поїхати за кордон на постійне місце проживання (90% - ні). Кількість тих, хто хотів би поїхати за кордон на постійне місце проживання критично зменшилася з 27% до 9% за два останні роки.
Які сфери отримають найбільший розвиток після війни. Будівництво (60%) та військова промисловість (42%) – ці галузі на думку опитаних отримають найбільший розвиток після війни. Будівництво спрямовано на відновлення зруйнованої війною інфраструктури та нові архітектурні проєкти, друге – підтримка та зміцнення обороноздатності країни, яке буде мати високу підтримку та буде актуальним довгий період після війни. Щодо інших сфер оцінки наступні: розвиток сільського господарства бачать 34%, медицини – 26%. Важка промисловість і металургія – 18%, ІТ-сфера – 16%, освіта і наука – 13%. Транспорт та перевезення – 7%, торгівля, культура, туризм, легка промисловість – по 5-6%.
Більшість українців надалі доволі оптимістично налаштовані щодо відбудови країни після війни – 43% вважають, що вистачить п’яти років. 28% вважають що на це потрібно до десяти років. Збільшилася кількість тих, хто бачить перспективу відбудову у довгому періоді – більше десяти років (з 10% до 21%) та зменшилася кількість тих, хто вважав, що відбудова займе менше року (з 13% до 5%).
Майже 90% опитаних надалі вважають, що компенсувати економічні та інфраструктурні втрати України внаслідок війни повинна росія. Окрім цього, 21% українців вважає, що до цього мають долучитися країни Європи, 18% - міжнародні організації, 11% – США. Зросла кількість тих, хто вважає, що долучитися повинна і Україна – з 10% до 15%.
Зазначимо, соціологи опитали 1 000 респондентів у всіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу, а також територій, де відсутній український мобільний зв'язок. Помилка репрезентативності дослідження з довірчою імовірністю 0,95: не більше 3.1%. Терміни проведення: 23-24 липня.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.