Як США допомагають Україні протистояти російській агресії

Читать на русском

І чого чекати далі

Читать на русском
Як США допомагають Україні протистояти російській агресії

І чого чекати далі

У боротьбі з рашистськими загарбниками Україні допомагає весь цивілізований світ. Ми вдячні кожному з наших союзників, які допомагають ЗСУ та теробороні вистояти під напором високотехнологічної орди. При цьому внесок США у підтримку боротьби за свободу українського народу є особливо вагою.

Інформатор спробував розібратися, яку допомогу Україна вже отримала від друзів через океан, а яку отримає найближчим часом.

Зброя

Вихідними голова комітету начальників штабів збройних сил США генерал Марк Міллі відвідав секретний аеродром на кордоні з Україною, який став центром постачання зброї. В останні дні на цьому аеродромі, місце розташування якого не розкривається, кількість рейсів зросла з кількох до 17 на день.

«Я думаю, що всі ми були надзвичайно вражені тим, наскільки ефективно Збройні сили України використовують обладнання, яке ми надали їм», - сказав генерал Марк Міллі.

25 січня, за місяць до бомбардування українських міст російською армією, в аеропорт "Бориспіль" прибув вантаж із десятками тонн сучасного обладнання та боєприпасами для Збройних Сил України.

Попередня партія військової допомоги від США, що включає понад 80 тонн озброєнь, прибула в Україну 23 січня, а ще на день раніше американський літак доставив до країни 90,7 тонн летальної зброї та боєприпасів.

У грудні 2021 року президент Джо Байден підписав оборонний бюджет США на 2022 фінансовий рік обсягом 768,2 мільярда доларів, у якому передбачено 300 млн. доларів на військову допомогу Україні.

У жовтні 2021 року в Україну з США вже було доставлено військову допомогу на 60 млн доларів, вона включала, зокрема, боєприпаси, протитанкове та високоточне озброєння, медичне майно. Це був додатковий пакет допомоги понад узгоджений раніше обсяг у 250 млн.

Україна отримувала від США матеріально-технічну допомогу усі попередні роки. При президенті Дональді Трампі Вашингтон виділив Києву в рамках військової допомоги у 2017 та 2018 роках по 350 млн доларів, у 2019 році – 250 млн, у 2020 році – 300 млн. Крім того, адміністрація Трампа схвалила продаж Києву і летальної зброї – Україна почала одержувати протитанкові комплекси Javelin.

Але це було лише розминкою.

Тим часом американські законодавці висловлюються на підтримку надання додаткової військової допомоги Україні. Незабаром Конгрес схвалить екстрене фінансування, асигнувши 10 мільярдів доларів на оборонні потреби України та на гуманітарну допомогу для евакуації цивільних осіб, заявив у неділю сенатор Кріс Мерфі.

Гуманітарна допомога

США нададуть гуманітарну допомогу українцям, які постраждали від російського вторгнення, у розмірі 54 мільйонів доларів, повідомив у неділю держсекретар США Ентоні Блінкен. Додаткова допомога включає постачання продовольства, питної води, надання укриття, невідкладної медичної допомоги, утеплення та захисту, повідомив Блінкен.

США – один з найбільших гуманітарних донорів України, і відколи Росія вторглася в Україну вісім років тому, США надали гуманітарну допомогу на суму близько 405 мільйонів доларів, нагадав держсекретар.

Санкції проти РФ

Палата представників США вивчає як заборонити імпорт російської нафти.

Спікер Палати Ненсі Пелосі заявила: "Наш законопроект забороняє імпорт російської нафти та енергоносіїв у Сполучені Штати, скасовує нормальні торгові відносини з Росією та Білоруссю і робить перший крок до відмови Росії у доступі до Світової організації торгівлі".

Це стане продовженням довгого списку санкцій, які поетапно запроваджувалися з 2014 року. Втім, у 2022 році вони стали особливо болючими для держави-агресора.

22 лютого після визнання Росією суверенітету ЛНР та ДНР США запровадили санкції проти російських банків ВЕБ, “Промзв'язокбанку” та їх 42 дочірніх структур, Санкції проти "Північного потоку-2" – російського газогону в обхід України до Європи, на який витратили 11 млрд доларів економічні санкції проти "ДНР" і "ЛНР" - заборона на будь-які фінансові та економічні зв'язки з терористами та розташованими там компаніями.

Другий пакет санкцій (за вторгнення в Україну) з боку США передбачав:

  • обмеження можливості російських компаній вести розрахунки у доларах, євро, фунтах та ієнах;
  • блокування активів банків ВТБ, Відкриття, Новікомбанку, Радкомбанку в американській юрисдикції, заборона на доларові транзакції, заборона проведення будь-яких трансакцій з американськими контрагентами для банків;
  • обмеження імпорту високотехнологічної продукції;
  • обмеження на запозичення на ринках США та Європи для найбільших російських державних компаній;
  • персональні санкції, що передбачають заморожування активів, проти синів: секретаря Ради безпеки Росії Миколи Патрушева, спеціального представника президента Російської Федерації з питань природоохоронної діяльності, екології та транспорту Сергія Іванова, голови організації «Роснефть» Ігоря Сечина, а також проти топ-менеджерів ВТБ та Ощадбанку ;
  • персональні санкції проти Путіна, Лаврова, Шойгу, Герасимова

Третій пакет санкцій, який запровадили спільно США, ЄС, Канада, Великобританія був ще болючим:

  • заморозка резервів Центробанку Росії, що у банках країн G7 (це приблизно половина всіх резервів);
  • скасування «золотих паспортів» для інвесторів з Росії
  • відключення від SWIFT банків ВТБ, Відкриття, Новікомбанк, Радкомбанк, Промзв'язокбанк.

3 березня Білий дім оголосив про запровадження додаткових санкцій проти Росії та її союзника, Білорусі. Серед нових заходів – санкції проти 22 російських оборонних підприємств, які виробляють бойові літаки, бойові машини піхоти, системи радіоелектронної боротьби, ракети та безпілотники для російських збройних сил.

Міністерство торгівлі США також оголосило про додаткові заходи експортного контролю щодо обладнання для видобутку нафти і газу, що завдасть збитків нафтопереробним потужностям Росії у довгостроковій перспективі. Насамперед Адміністрація Байдена та західні союзники утримувалися від санкцій проти енергетичного сектора, щоб не викликати потрясінь для глобального постачання енергоносіїв. Але зараз Білий дім заявив, що США та союзники «поділяють сильну зацікавленість у зниженні з часом статусу Росії як провідного постачальника енергоносіїв».

На жаль, усі ці жорсткі заходи не змогли зупинити агресора. Тож санкційний тиск наростає. Гроші, отримані за нафту, - це кров російської економіки. Можливо прийняте ембарго змусить замислитися якщо особисто Путіна, психічний стан якого викликає занепокоєння, його найближче оточення.

Але цього мало

Генерал ВПС США у відставці Філіп Брідлав, колишній командувач Об'єднаних сил НАТО в Європі, вважає військову допомогу Україні неадекватною на тлі ескалації агресії Росії. Про це йдеться у його огляді, написаному у співавторстві з експертом Центру аналізу європейської політики Куртом Волкером, послом США у НАТО у 2008–2009 роках. Ключовий висновок:

«Україна продемонструвала видатну рішучість, стійкість та військовий потенціал, захищаючись від неспровокованого та масованого нападу Росії. Навпаки, російські війська діяли погано, з невдачами у плануванні, виконанні та логістиці. Вони зазнали набагато більших втрат у техніці та особовому складі, ніж очікувалося, і загрузли, явно думаючи, що війна завершиться за кілька днів. Однак, незважаючи на перші успіхи України, немає жодної гарантії, що ситуація не зміниться. Росія приступила до перегрупування сил і вводить додаткові… підрозділи… Росія застосовує ракети, авіацію та артилерійські обстріли,.. це вже призвело до загибелі понад 2 тисяч цивільних осіб, але наступні атаки призведуть до ще більшої кількості жертв».

Таким чином, робить висновок генерал Бридлав, Путін не зважає на жертв навіть зі свого боку, втрат техніки, витрати матеріальних ресурсів. Санкції підривають його економіку у довготривалій перспективі, але вони не змінили його поведінки прямо зараз.

 

Як США допомагають Україні протистояти російській агресії 1

Як і більшість експертів, Бридлав розуміє – Путін визнає лише мову сили:

«Тільки уявіть собі, що могли б зробити з цією гігантською колоною техніки, що застрягла, на північ від Києва, яку ми бачили на фотографіях, штурмовики А-10, якби Україна їх мала ! Проблему було б вирішено. Якби ми надали Україні берегові крилаті ракети, коли вона їх попросила вперше, одеський та херсонський десанти досі сиділи б у своїх гарнізонах. Давно настав час, не боячись, надати пряму допомогу українським військовим – не в майбутньому, а зараз, коли вони гинуть за свободу на полі бою», – робить висновок генерал.

4 березня союзники по НАТО відхилили вимогу України встановити безпольотні зони над країною, заявивши, що блок посилює підтримку Києву, але пряме військове втручання призведе до ширшої і ще більш кривавої війни в Європі, яка поки що обмежується межами України, що зазнала російського вторгнення.

«Ми не є частиною цього конфлікту і несемо відповідальність за те, щоб він не загострився та не поширився за межі України», – заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.

Надія є

7 березня президент України Володимир Зеленський та президент США Джо Байден переговорили телефоном. Вони обговорили питання безпеки та фінансової підтримки Києву, а також ймовірні додаткові санкції щодо Росії.

У повідомленні Білого дому йдеться, що президент США привітав рішення платіжних систем Visa та Mastercard призупинити обслуговування у Росії. Байден зазначив, що Білий дім посилює гуманітарну та економічну допомогу Україні та тісно співпрацює з Конгресом для отримання додаткового фінансування.

Міжнародний валютний фонд заявив, що розгляне наступного тижня виділення Україні близько півтора мільярда доларів, і попередив, що війна матиме серйозні наслідки для глобальної економіки.

У свою чергу держсекретар США Ентоні Блінкен записав відео на підтримку України та проти брехні про війну. "Російські люди повинні знати, що робиться від їхнього імені", - заявив держсекретар. На другому відео в обліковому записі держсекретаря показані акції солідарності з Україною та протести проти війни.

Ольга Палій

 

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.