Як секретар РНБО Данілов стає особистим HR президента Зеленського

Читать на русском

Над міністром екології Романом Абрамовським знову нависла загроза відставки.

Читать на русском
Як секретар РНБО Данілов стає особистим HR президента Зеленського

Над міністром екології Романом Абрамовським знову нависла загроза відставки.

Якщо у вересні Абрамовського — не особливо успішно — вже двічі «звільняли» ЗМІ, то після нещодавнього засідання РНБО про проблеми з міністром довкілля заговорив особисто секретар Радбезу Олексій Данілов.

У тому, як РНБО перетворюється в особистий HR президента Зеленського та чим не догодив Банковій діючий «екологічний міністр» Абрамовський – розбирався Інформатор.

Скільки разів «звільняли» Абрамовського

Про те, що міністр захисту довкілля Роман Абрамовський один із кандидатів на виліт із Кабміну, у кулуарах Верховної Ради почали говорити ще до жовтневої поїздки «слуг» до Трускавця. За версією журналістів LB.ua, які посилалися на власні джерела в парламенті, міністр екології очолював список тих, ким незадоволені на самому верху і з ким планують найближчим часом попрощатися.

Роман Абрамовский, министр защиты окружающей среды и природных ресурсов Украины

Примітно, що майже рік тому 15 грудня 2020 року, Роман Абрамовський добровільно хотів покинути свій пост і подав відповідне звернення до Верховної Ради. Але в парламенті тоді міністра відпускати не захотіли. «Слуги» вирішили, що «міністр екології Роман Абрамовський продовжить працювати». Питання про його відставку просто зняли з порядку денного на прохання профільного Комітету парламенту, а президент Володимир Зеленський взяв ситуацію під особистий контроль. І ось майже через рік виявилося, що робота міністра не влаштовує не Кабмін чи депутатів, а вже Раду національної безпеки і оборони України та особисто секретаря РНБО Олексія Данілова.

Як секретар РНБО Данілов стає особистим HR президента Зеленського 2

«На превеликий жаль міністерство на сьогодні не в достатньому обсязі виконує укази президента. І згідно з указом № 77 президента від лютого цього року, відповідним протокольним дорученням було звернення членів РНБО до прем'єр-міністра нашої країни з проханням розглянути питання роботи керівництва, про яке йде мова, на найближчому засіданні Кабінету міністрів», — прокоментував історію з міністром екології Олексій Данілов на брифінгу після засідання РНБО.

У подробиці секретар РНБО не вдавався, але уточнив, що на засіданні Радбезу Міністр охорони довкілля і природних ресурсів зробив доповідь про виконання рішень РНБО. І вже виходячи зі змісту доповіді члени РНБО зрозуміли: «стан виконання указів президента й рішень РНБО міністерством вкрай незадовільний».

Звичайно, РНБО своїм рішенням звільняти міністрів не може, а ось Кабмін за рекомендацією РНБО може, подавши до парламенту відповідний проєкт рішення. І, головне, процедурні моменти будуть дотримані, адже в Раді поки ще є монобільшість «слуг», яке досі голосує цілком синхронно.

«Чому вони це роблять? Тому що вони можуть це зараз робити — президент дав їм додаткові повноваження. А далі питання виключно процедурне. Президент приймає більшість рішень, використовуючи механізм РНБО. І ці рішення, як правило, втілюються в життя навіть швидше, ніж рішення Кабінету міністрів. У Кабміну ж є процедура, а в РНБО такої процедури немає. Відповідно, члени РНБО беруть на себе ініціативу з приводу вирішення тих чи інших питань, у тому числі й подачі якихось кадрових змін у контексті функціонування Кабінету міністрів. І не треба дивуватися, що Данілов виходить і окремо про це говорить. Це тема РНБО, якщо їх не влаштовує міністр, який за цю тему відповідає, вони тоді роблять це надбанням громадськості. По суті таким чином вони офіційно або напівофіційно передають розпорядження Кабінету міністрів, що, мовляв, треба прибрати», — пояснює ситуацію політолог Ігор Рейтерович.

І найцікавіше, що при поясненні причин відставки міністра Кабмін і депутати можуть посилатися на рішення РНБО. А потім цілком може виявитися, що причина відставки, як і інші рішення Ради нацбезпеки, частково або повністю засекречені — у цілях національної безпеки.

 Як секретар РНБО Данілов стає особистим HR президента Зеленського 3

Чим «насолив» міністр екології

Роман Абрамовський обійняв посаду міністра екології вже після того, як у березні 2020 року уряд Гончарука в повному складі подав у відставку. Тоді рішення про його призначення конституційною більшістю підтримали народні обранці. Назвати Абрамовського опозиціонером стосовно діючої влади не можна навіть із натяжкою. Як каже політолог Рейтерович, «це не та кандидатура, яка може якось брикнути». І навіть, судячи із заяви секретаря Радбезу, міністр намагався виконувати всі забаганки свого фактичного начальства в особі Володимира Зеленського, ось тільки робив це занадто повільно.

Які саме рішення президента погано виконав Абрамовський, Данілов не уточнив. Але, за словами політолога Ігоря Рейтеровича, у контексті переділу українського ринку надр, що відбувається усе стає досить очевидно.

«Це пов'язано з тим, що цей конкретний міністр відповідає за надра. А РНБО постійно займається питаннями надр, і вони виносили рішення з приводу розробки надр. Міністру було сформульовано завдання президентом переглянути всі ліцензування, а він це не виконав у той термін, який йому було відведено. І, швидше за все, по ньому й кадрове рішення вже прийнято. А РНБО — просто додатковий фактор. Кабінет міністрів розгляне питання, потім вони винесуть це на Верховну Раду й там його розглянуть, але як головний посил буде те, що РНБО визнала незадовільним виконання програми з боротьби з корупцією у сфері природокористування, надр і так далі. Міністр погано спрацював у контексті забезпечення національної безпеки», — пояснює політолог.

Як секретар РНБО Данілов стає особистим HR президента Зеленського 4

І ось тут стає не дуже зрозуміло, як саме РНБО буде визначати, хто добре виконав завдання, а хто погано? Адже сам Данілов на брифінгу зазначив, що виконати всі завдання «на 100% неможливо». Але, тим не менше, РНБО, за словами секретаря, «наполягатиме, щоб усе виконувалося». Формулювання туманне і з натяком на державну таємницю.

«Ми почали займатися питанням використання надр і вже бачимо позитивну тенденцію. Якщо у 2020 році ми зібрали 28,9 млрд грн за користування, то в цьому році 50 млрд грн буде зібрано. Питання на контролі, але є 23 компанії з дозволом на розвідку і видобуток вуглеводневої сировини. Потрібно розібратися, як так сталося, що без відповідних нормативно-правових актів у 2018 році компанії отримали ці дозволи. За цим актом буде розпочато кримінальне провадження й на наступному засіданні буде доповідь із цього приводу», — зазначив Данілов.

Тобто не можна сказати, що нічого не зроблено, адже питання з перерозподілом прав на освоєння надр поступово просувається. Наприклад, заступник секретаря РНБО часів Януковича Микола Злочевський нарешті відмовився від двох ліцензій на вуглеводні родовища. Щоправда, це сталося після накладених на сім'ю Злочевського санкцій, які повністю зупинили його бізнес.

І у всій цій історії дивно й навіть лякаюче виглядає саме позиція Радбезу в плані кадрових рішень. Виходить, що будь-хто, хто потрапить у поле зору Ради нацбезпеки й особисто Олексія Данілова, знаходиться під загрозою кадрових репресій.

«Міністра Абрамовського 2 рази підштовхували за допомогою РНБО, а він не особливо реагував. Ось і наслідки. Може бути, це навіть особиста ініціатива Данілова, який вже став великим інквізитором. У цьому плані, може, йому самому потрібно просто показати результат, а вони давно ніякого результату не показують, тому він виходить і робить заяву, що в невиконанні винен Міністр екології, давайте його прибирати й рухатися далі. Це недобре, звичайно, що страшно потрапити в поле зору РНБО, але справедливості заради хочу зазначити, що щодо цього міністра чутки ходили вже давно», — каже Ігор Рейтерович.

У вересні, коли про відставку міністра екології тільки заговорили, у ЗМІ з'явилися версії щодо можливих наступників. Тоді серед претендентів звучали такі прізвища, як Стрілець, Семерак і Ставчук. Названі кандидати — люди публічні.

Руслан Стрілець зараз у міністерстві екології займається цифровізацією, а в каденцію П'ятого президента очолював департамент екології в Дніпропетровській ОДА. Ірина Ставчук — чинна заступниця міністра з питань європейської інтеграції. А Остап Семерак вже був міністром екології в уряді Володимира Гройсмана.

Але по суті, хто займе місце Абрамовського, на думку політолога Рейтеровича, не настільки важливо, адже заміна міністра особливо не змінить політику самого міністерства. Як і діючу схему взаємодій Мінекології з іншими органами влади. Єдине, що можна з упевненістю сказати: наступний міністр буде більш поступливим і швидким у плані прийняття рішень, можливо, навіть і сумнівної законності, але ініційованих ОП і РНБО. Такий урок майбутньому міністрові даний із боку Радбезу вже зараз.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.