Білорусь – ЄС – Україна: де та чиї біженці
Міграційна криза на кордоні Білорусі з країнами Європейського союзу продовжується. Напередодні дві групи біженців прорвалися через кордон польських прикордонників. Частину цих людей затримали правоохоронці, ще частину розшукують. І у зв'язку із ситуацією, що загострилася, Рада національної безпеки України провела нараду. На брифінгу після засідання секретар відомства Олексій Данилов не розкрив деталі ухвалених рішень, але зазначив, що Президент доручив скликати РНБО одразу після того, як напередодні отримав інформацію від розвідки.
І поки Європейський Союз вже традиційно висловлює “крайнє занепокоєння” подіями на кордоні, Інформатор вирішив розібратися, як «мігрантська криза» вже зачепила Україну.
Криза на польсько-білоруському кордоні різко загострилася 8 листопада. Декілька тисяч мігрантів з країн Африки та Близького Сходу спробували потрапити до Польщі. Буквально наступного дня невизнаний президент Білорусі Олександр Лукашенко дав інтерв'ю російському військовому експерту, в якому заявив, що Європейський союз сам винен у навалі мігрантів. За версією Лукашенка, країни Заходу «настигла карма» через їхні дії щодо режимів Хусейна, Каддафі, Кастро.
«Я добре знав багатьох лідерів, включаючи Хафеза Асада, Саддама Хусейна, Муаммара Каддафі, Фіделя Кастро. Ми з ними у дуже близьких, добрих стосунках були. Ми зустрічалися із ними. Я вам скажу: найбільші мислителі. Це люди, які через своє становище дуже добре розуміли, що відбувається. Це були лідери у своїх державах. І ці мерзотники їх просто вбили», – зазначив білоруський диктатор.
Але якщо з позицією білоруського «батьки» все зрозуміло і чекати від нього зрозумілого пояснення того, що відбувається, досить дивно, то окремі представники політичних партій Німеччини відверто дивують своїми заявами. Наприклад, депутат Бундестагу від соціал-демократичної партії Німеччини Нільс Шмід пропонує раптом Україні тимчасово приймати у себе біженців – доти, доки йде розгляд їхніх заявок про надання притулку в країнах ЄС.
"Так ми можемо дати чітко зрозуміти, що не кожен біженець автоматично потрапить до Євросоюзу", – резюмує Шмід.
Нагадаємо, що у 2015 році сама Німеччина зіткнулася з небувалою навалою біженців. Тоді ж країна пропонувала розподілити всіх мігрантів рівномірно країнами Європейського Союзу – з розрахунків на кожні 100 тисяч населення. Крім того, статус біженця та притулок набувають не всі охочі. Відповідно, навіть якщо Україна й погодилася б на такий крок, куди поділися б мігранти з відмовами.
Розподіл у країнах Євросоюзу за кількістю мігрантів, прийнятих кожною країною
На брифінгу за результатами засідання РНБО Олексій Данилов сказав, що на засіданні все ж таки розглядали пропозицію німецького політика. Більше того,в України вже сформований власний план із цього приводу .
«Ми розглядали заяву пана Шміда. Ми маємо зустрічну пропозицію соціал-демократам: нехай беруть по 2-3-5 мігрантів до себе додому. Вони ще мають і кабінети в Бундестазі», – парирував Данилов.
Чіткої відповіді щодо того, які саме рішення РНБО ухвалила щодо ситуації на польсько-білоруському кордоні, журналістам отримати не вдалося. Однак Олексій Данилов повідомив, що засіданню Ради безпеки передувала нарада у Міністерстві оборони України.
«Білорусько-польський кордон безпосередньо стикається з нашою країною. Учора відбулася велика нарада у Міністерстві оборони у наших розвідників, ми заслухали всі звіти щодо стану справ. Після цього Президент доручив скликати РНБО», – сказав Данилов.
Також секретар Ради безпеки запевнив: розроблений адекватний алгоритм дій для різних ситуацій. Україні вистачить сил, щоб впоратися з будь-яким розвитком позаштатної ситуації. Позиція РНБО практично не відрізняється від позиції Державної прикордонної служби України, яку озвучував Інформатор. Схоже, українські прикордонники давно готуються до чогось такого, що зараз відбувається в Білорусі з мігрантами.
Міжнародні експерти оцінюють дії Лукашенка як продовження «гібридної» війни Росії, а Євросоюз наполегливо намагається не бачити цього причинно-наслідкового зв'язку. Таку думку в коментарі висловив колишній Надзвичайний і повноважний посол України в Республіці Білорусь Роман Безсмертний.
У 2021 році схема проникнення біженців на територію ЄС виглядає дивнішою, ніж у 2015-му. Якщо шість років тому мігранти долали небезпечний шлях морем, то зараз спокійно використовують літаки. Судячи з офіційних версій Білорусі, висаджуються біженці в Мінську, а потім організовано добираються до західного кордону РБ – а це майже 300 кілометрів.
Примітно, що, судячи з опублікованого відео з польсько-білоруського кордону, тікають зі своїх країн дуже підготовлені біженці. Біжать, прихопивши із собою каремати, намети та ножиці по металу. І начебто всьому світові вже очевидно, що Путін знову дестабілізує Європу, ось тільки сама Європа цього вперто не бачить.
«Не дай боже там щось трапиться. І проллється крапля крові з одного чи другого боку межі. І невипадково ми бачили цілу низку провокацій. Загрози стріляниною. Холості постріли у бік Польщі. І всі ці події невипадково відбуваються практично паралельно із кліматичним самітом у Глазго, який Росія проігнорувала», – каже український дипломат.
Але, схоже, що Європа все ж таки вирішила відреагувати на «прориви», затвердивши п'ятий пакет санкцій проти Білорусі. З Росією загострення на кордоні, як і раніше, не пов'язують.
Інформатор вже писав про те, як Росія розв'язала газову війну з Європою, сподіваючись виторгувати собі привілейовані умови сертифікації «Північного потоку-2». Усі ці дії, на думку міжнародних політичних оглядачів, ланки одного ланцюга у спробі Кремля довести неспроможність Євросоюзу як політичної організації.
Не кажучи вже про те, що на українському Донбасі – на сході Європи – восьмий рік тривають бойові дії. Схоже, російсько-українська «гібридна» цієї осені масштабувалася і стала російсько-європейською.
Ну і не зайвим буде нагадати, що у 1939 році саме з порушення польського кордону частинами Німеччини та СРСР розпочалася світова війна.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live . Підписатися на канал у Viber можна тут .