Як НАТО боротиметься з росією та тероризмом - основними загрозами для світу

Читать на русском

На саміті НАТО було прийнято чимало дуже неприємних для росії рішень

Читать на русском
Як НАТО боротиметься з росією та тероризмом - основними загрозами для світу

На саміті НАТО було прийнято чимало дуже неприємних для росії рішень

З 28 по 30 червня у Мадриді триває Саміт НАТО. На захід зібралося до 30 лідерів країн-представників Альянсу. Рішення, що вони приймають, вражають. Так, основними загрозами світу визнано росію та тероризм. І розроблені реальні плани боротьби з цими явищами. Ще навесні таке здавалось неможливим. Але путін зміг переконати світ, що з ним неможливо вести переговори, його треба знищувати.

росія спробувала налякати НАТО малюнками

Перед початком форуму Роскосмос оприлюднив супутникові знімки місця проведення саміту в Мадриді, а також так званих "центрів ухвалення рішень" у США, Великобританії, Франції, Німеччині, Іспанії.

Як НАТО боротиметься з росією та тероризмом - основними загрозами для світу 1

Важко сказати, на що розраховували у москві. Так чи інакше, залякати учасників Саміту не вдалось. На ньому було прийнято чимало дуже неприємних для росії рішень.

Фінляндія та Швеція вступають у НАТО

Турція зняла заперечення проти вступу Фінляндії та Швеції у НАТО. 28 червня про це повідомив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. "Я радий повідомити, що ми досягли угоди, яка відкриває Фінляндії та Швеції дорогу до НАТО, - заявив він. - Туреччина, Фінляндія та Швеція підписали спільний меморандум, який враховує інтереси Туреччини, включаючи експорт озброєнь та боротьбу з тероризмом".

Важко сказати, що насправді криється за цими дипломатичними формулюваннями. Адже між Туреччиною та Європою є чимало важливих протиріч, проте путін своєю божевільною політикою зумів переконати Ердогана в тому, що ці розбіжності не такі вже й важливі. А після завершення всіх формальностей, спільний кордон росії та НАТО не зменшиться, чого вимагав путін перед початком широкомасштабної війни з Україною, а збільшиться. Більше того, страшне НАТО буде поруч другої російської столиці Петербурга.

росія та тероризм - основні загрози для НАТО

Лідери країн НАТО визначили росію та тероризм як найбільш значущі та прямі загрози для безпеки Альянсу. Це вказано у новій стратегічній концепції, яку 29 червня ухвалили в Мадриді. 

З рішучістю та солідарністю союзники продовжуватимуть протидіяти загрозам Росії та реагувати на її ворожі дії, а також боротися з тероризмом відповідно до міжнародного права”, - йдеться у документі.

Зазначимо, що у попередній декларації, опублікованій у 2010 році, росію називали стратегічним партнером, але за рік усе докорінно змінилося.

Ми рішуче засуджуємо агресивну війну Росії проти України. Це серйозно підриває міжнародну безпеку та стабільність. Це грубе порушення міжнародного права. Жахлива жорстокість Росії призвела до величезних людських страждань. Росія несе повну відповідальність за цю гуманітарну катастрофу. Союзники працюють з відповідними зацікавленими сторонами в міжнародному співтоваристві, щоб притягнути до відповідальності всіх, хто несе відповідальність за військові злочини, включаючи сексуальне насильство, пов'язане з конфліктом. Росія також навмисно посилює продовольчу та енергетичну кризу, що торкнулася мільярдів людей у ​​всьому світі, у тому числі своїми військовими діями. Союзники тісно співпрацюють, щоб підтримати міжнародні зусилля щодо забезпечення експорту українського зерна та пом'якшення глобальної продовольчої кризи. Ми продовжуватимемо протистояти брехні Росії та відкидатимемо її безвідповідальну риторику. Росія має негайно припинити цю війну та піти з України. Білорусь має припинити свою співучасть у цій війні”, - йдеться у документі.

Про те, що це не просто заяви, свідчить намір збільшити сили реагування Північноатлантичного альянсу з 40 до 300 тисяч до 2023 року. Ці строки та цифри розкрив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. За його словами, процес включатиме розміщення на кордоні з росією важкої техніки та озброєнь та розподіл сил НАТО для захисту конкретних ділянок східного флангу. Планується і значне збільшення витрат на оборону. Ми наочно бачимо повернення до стандартів безпеки часів Холодної війни.

Зміна клімату, енергетика та Китай - проблеми НАТО

Крім росії та тероризму серед викликів, які постають перед Альянсом, названо забезпечення енергетичної безпеки, необхідність реагувати на кібер- космічні та гібридні загрози, використання новітніх технологій зі злим умислом, а також необхідність боротися зі зміною клімату. 

Згадується у документі і КНР: “Ми стикаємося із системною протидією з боку тих країн, включаючи Китайську Народну Республіку, які кидають виклик нашим інтересам, безпеці та цінностям та прагнуть підірвати заснований на правилах міжнародний порядок. Нестабільність за межами наших кордонів також сприяє нелегальній міграції та торгівлі людьми”.

Для протистояння цим викликам союзники вирішили створити Акселератор оборонних інновацій та запустити багатонаціональний інноваційний фонд, щоб об'єднати уряди, приватний сектор та академічні кола для зміцнення технологічної переваги НАТО. 

Нові партнери Альянсу 

У Стратегії перелічено основних партнерів Альянсу, представники яких беруть участь у форумі. Це Австралія, Фінляндія, Грузія, Японія, Республіка Корея, Нова Зеландія, Швеція та Україна, Йорданія, Мавританія, Боснія та Герцеговина, а також Європейська рада та Європейська комісія. 

У світлі ситуації, що змінилася в галузі безпеки в Європі, НАТО вирішило особливо підтримувати Боснію та Герцеговину, Грузію та Республіку Молдова, а також розширити підтримку у нарощуванні потенціалу партнерів з Півдня. Можливо, тут йдеться про сусідів Китаю, але прямо це не сказано.

Ставлення до Китаю у НАТО складне: "Він не є противником, але, звичайно, ми повинні враховувати наслідки для нашої безпеки, коли бачимо, що КНР вкладає значні кошти в нові сучасні військові можливості, ракети великої дальності, ядерну зброю, а також намагається контролювати критично важливу інфраструктуру, наприклад, мережі 5G у наших країнах", – констатував Єнс Столтенберг.

Допомога Україні

В Альянсі запевняють, що Україна і надалі буде отримувати допомогу у війні проти росії.

Ми продовжуватимемо і нарощуватимемо політичну та практичну підтримку нашому близькому партнеру Україні, яка продовжує захищати свій суверенітет та територіальну цілісність від російської агресії. Спільно з Україною ми ухвалили рішення про посилений пакет підтримки. Це прискорить постачання нелетального оборонного обладнання, покращить кіберзахист та стійкість України, а також підтримає модернізацію її оборонного сектора у перехідний період для зміцнення довгострокової оперативної сумісності. У більш довгостроковій перспективі ми допомагатимемо Україні та підтримуватимемо її зусилля на шляху повоєнного відновлення та реформ”, - йдеться у стратегії.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц запевнив, що союзники продовжуватимуть постачати Україні зброю стільки, скільки потрібно. "Добре, що країни, які зібралися тут, а також і багато інших роблять свій внесок, щоб Україна могла захистити себе – надаючи фінансові кошти, гуманітарну допомогу, а також зброю, якої країна терміново потребує", – сказав він.

Учасники форуму згодні з тим, що треба зробити все можливе для того, щоб Україна перемогла росію на полі бою. Глава МЗС Великобританії Ліз Трасс підкреслила, що будь-які переговори з Росією можуть бути можливі лише після того, як Москва зазнає поразки та виведе війська з України. «Абсолютно необхідно, щоб ми досягли поразки Росії в Україні. Це абсолютно необхідно для європейської безпеки, свободи та демократії. І це єдиний спосіб для нас досягти довгострокового миру у Європі”, - написала вона в соцмережах.

Так чи інакше, Саміт НАТО 2022 року увійде в історію. Уявити собі, що на ньому можуть приймати такого роду рішення на початку року було просто неможливо. Але путін зумів зробити неможливе: об’єднати проти себе весь цивілізований світ, примусити різні країни забути про суперечки перед необхідністю подолати спільного ворога, який ще рік тому був стратегічним партнером.

Ольга Палій



Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.