Якщо ви передумали і знов хочете проживати у ФРН у якості біженця вже побувавши там до цього, то на вас очікують певні складнощі
Українські біженці можуть стикнутися з проблемами у Німеччині, якщо раніше вони відмовилися від перебування в цій країні, а згодом вирішили повернутися. Цьому сприяє дефіцит місць для перебування біженців, а також складні бюрократичні процедури. Окрім того німецькі чиновники можуть засумніватися, що ви вʼїждали на територію ФРН вдруге на законних підставах.
Спростити собі життя у такій ситуації проблематично. Для того, щоб забезпечити найліпший сценарій, необхідно мати дійсну посвідку на постійне проживання, заздалегідь знайти роботу та житло. Про це йдеться в інструкції проекту uahelp.wiki, який веде міжнародна команда волонтерів.
Якщо ви приїжджаєте до Німеччини у якості біженця вдруге, треба готуватися до того, що всі органи ставитимуться до вас максимально прохолодно, стверджується в інструкції. Загалом ситуація може скластися така - кредитори хочуть отримати все, що в них взяли в борг, а вся допомога, яка була за вами, вже була передана іншим біженцям. Малоймовірно, що волонтери якось поліпшать ситуацію - вони зазвичай безсилі перед державними установами.
Волонтери попереджають - ви можете приїхати тільки в ту землю, де ви до вашого виїзду були зареєстровані. Якщо ви поїхали до того, як вам видали остаточну посвідку на постійне проживання (Aufenthaltstitel), ви можете приїхати тільки до того округу (Landkreis), де ви були зареєстровані. Навіть якщо термін дії вашого Fiktionsbescheinigung або Aufenthaltstitel вже минув, прив'язка за регіоном лишається.
Водночас жоден пункт прийому біженців не зможе нічим допомогти. Вони діють для тих, хто приїжджає вперше. Пункт відправлять вас до міста чи округу, де ви були зареєстровані. А влада того міста чи округу може пояснити, що місць для біженців наразі немає, а також те, що вона не має нести за вас відповідальність, бо ви не прописані.
"Щоб ви не мозолили очі, вони будуть відправляти вас у приймальний пункт для біженців, а ті знову відправлятимуть вас у ваше місто, яке себе вашим не вважає. Останнім часом (літо 2023 року) ми постійно спостерігаємо випадки, коли ночують по знайомих, у готелях, на вокзалах, у поїздах, бо житла немає. Особливо якщо у вас вже є посвідка на проживання (Aufenthaltstitel), міські відомства знизуватимуть плечима і говорити: ну, шукайте житло по всій землі, у вас є посвідка", - йдеться у статті.
Хоч з одного боку міста зобовʼязані боротися з бездомністю, з іншого для цього необхідно переконати владу, що вона за вас відповідає, а потім сподіватися, що є місце для проживання - при чому не в гуртожитку для біженців, а в притулку для бездомних, які також бувають переповнені.
Коли настане час продовжувати вашу посвідку на проживання (рос. ВНЖ), у міграційної служби можуть виникнути питання про те, чи все правильно оформлено і чи ваш другий в'їзд легальним. Залежно від термінів та ваших документів це може бути проблемою.
Якщо термін дії вашого Fiktionsbescheinigung або Aufenthaltstitel вже минув, будьте готові до довгого оформлення нових документів, доки з вашим випадком будуть розбиратися. А розбиратися міграційна служба почне не раніше, ніж ви будете десь прописані, пояснюють волонтери.
В описаному випадку будь-яку соціальну допомогу треба буде оформляти з нуля. Але зробити це можна буде тільки з моменту появи житла та прописки, з подачею всіх анкет і відповідним часом на обробку. Якщо термін дії вашого Fiktionsbescheinigung або Aufenthaltstitel вже минув, соцслужби будуть чекати, поки у вас з'явиться новий документ.
Мовні курси у Німеччині треба буде оформлювати знову. Джобцентр (центр працевлаштування у Німеччині) раніше міг посилати вас на професійні курси, але не факт, що він це зробить ще раз. Місце в школі для дітей треба буде шукати наново, можливо, воно буде в іншій школі. Шукати місце в дитсадку теж треба буде заново, і чекати своєї черги на нього теж, йдеться у інструкції.
Страховка має відновитися з моменту появи прописки та поновлення оплати за страхувальні послуги. У разі, якщо виїзд з Німеччини не був оформлений належним чином, страхова компанія почне вимагати оплати внесків за місяці, у які вас насправді не було на території ФРН. В такому випадку треба буде доводити, що вас насправді не було, щоб не сплачувати страхові внески - джобцентр їх на себе не візьме, радять волонтери.
Згідно з інструкцією, найпростіше буде, якщо у вас є дійсна посвідка на проживання (ВНЖ), ви заздалегідь знайшли роботу і житло, яке самі оплачуєте. Якщо цього немає, до приїзду треба надіслати листа до міграційної служби міста вашої останньої прописки з описом ситуації та питанням, куди вам треба звертатися після приїзду. Далі треба діяти в залежності від відповіді. Однак гарантії, що це допоможе - немає. Водночас це зменшить вірогідність проблем, повʼязаних з бюрократією Німеччини.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.