Як минув День D: Макрон, Байден та Зеленський зустрілися на урочистостях з нагоди висадки союзників у Нормандії

Читать на русском

Монархи, президенти та лідери країн Заходу говорили про важливість підтримки України та засуджували загарбницьку війну Кремля

Читать на русском
День D:
Підтримка України стала лейтмотивом заходів

Монархи, президенти та лідери країн Заходу говорили про важливість підтримки України та засуджували загарбницьку війну Кремля

По всій Європі проходять урочистості з нагоди 80-ї річниці висадки союзників у Нормандії, відомої під кодовою назвою «День D». На запрошення президента Франції Емануеля Макрона до пляжу Омаха прибули лідери країн Заходу, зокрема президент Сполучених Штатів Джо Байден та канцлер Німеччини Олаф Шольц. Росію як спадкоємця СРСР, одного з учасників антигітлерівської коаліції, Париж не запросив через «агресивну війну проти України, яка посилилася останніми тижнями», натомість близько полудня прибув президент України Володимир Зеленський.

Агенція Assosiated Press повідомляє, що цьогоріч День D особливий не лише через те, що в живих залишилося заледве кілька десятків ветеранів, але й тому, що питання солідарності з Україною висить повітрі.

«Занадто мало, занадто пізно — це не вихід. Альтернативи перемозі немає», — закликала наростити підтримку України прем’єр-міністерка Данії Мете Фредеріксен.

В урочистостях на американському кладовищі взяли участь понад чотири тисячі одних лише VIP-персон. Перед цим натовпом президент США Джо Байден заявив, що не відступить від підтримки України.

«Здатися перед порушниками, схилитися перед диктаторами — просто немислимо. Демократія ніколи не гарантована. Кожне покоління має її зберігати, захищати й боротися за неї», — сказав Байден.

Літак Зеленського приземлився близько полудня. Він разом із дружиною пройшов червоною доріжкою під овації публіки.

«Ця подія та день є нагадуванням про мужність і рішучість, продемонстровані в прагненні до свободи та демократії. Тоді союзники захищали свободу Європи, українці це роблять зараз. Єдність перемогла тоді і справжня єдність може перемогти сьогодні», — сказав він.

Президент Макрон у своїй промові багато уваги приділяв російсько-українській війні. Він подякував українцям за хоробрість і «почуття свободи», обіцяючи продовжувати підтримувати боротьбу.

«Зіткнувшись із поверненням війни на наш континент, зіткнувшись із тим, що й вони (ветерани Другої світової — ред.)… зіткнувшись із тими, хто показує, що використовує силу, щоб змінити кордони, переписати історію, давайте бути гідними тих, хто висадився тут. Ваша присутність сьогодні тут, пане Президенте України, говорить про все», — сказав Макрон.

Не обійшлося без курйозів: британським десантникам, які відтворювали висадку десанту з повітря, довелося пройти французьку митницю та паспортний контроль після приземлення. А американський президент, здається шукав стілець, аби сісти, ймовірно, забувши, що його нема.

Були й багато зворушливих моментів. Один із ветеранів на інвалідному візку спробував поцілувати руку Зеленському, але той зумів вчасно зреагувати й завершилося все обіймами.

 Зеленський вчасно зрозумів, що коїться

Що відбуватиметься після «Дня D»

Про запрошення Зеленського на урочистості, Макрон повідомляв заздалегідь. Він також пообіцяв, що хоче «дуже конкретно поговорити, щоб оголосити, що ще ми збираємося зробити для підтримки України». У Єлисейському палаці повідомляють, що зустріч лідерів має стати продовженням конференції, яка відбулася в Парижі 26 лютого, коли Макрон заявив про можливість відправки військ в Україну.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.