Як кожен українець може допомогти виключити росію зі складу ООН

У росії на ООН великі плани

Як кожен українець може допомогти виключити росію зі складу ООН

Росія, яка розв’язала десятки війн за останні 30 років, активно блокує роботу ООН - організації, яка мала б забезпечувати мир у світі. Незважаючи на те, що ООН продовжує робити вигляд, що жодним чином не може вплинути на росію, оскільки та є членом Ради Безпеки ООН, насправді існують інструменти вирішення цього питання. Один з них - надати питанню якомога більшого розголосу, підписавши петицію з вимогою виключити російську федерацію зі складу ООН на міжнародному сайті петицій change.org

Інформатор роз’яснює, чому подальше перебування росії в Радбезі ООН небезпечне для світу. 

Про що петиція?

З 24 лютого 2022 року триває збір підписів з вимогою виключити російську федерацію зі складу ООН. 

«Пропоную всім Керівникам країн, учасниць ООН, яким чужий диктаторський шовінізм, виключити росію з лав ООН, як у 1939 році світова спільнота виключила сталінський СРСР із Ліги Націй за вторгнення до Фінляндії», - пояснює автор петиції. 

Окрім відкритої агресії, є ще безліч питань до того, на яких правах росія увійшла до складу ООН. Як наголошує політичний технолог Сергій Гайдай, ця міжнародна організація прийняла росію до свого складу, не дотримуючись нею ж прописаних регламентів. 

«В уставі ООН росія відсутня як суб'єкт і вона мала б входити до ООН після розпаду СРСР заново. Ми маємо робити все можливе, щоб змусити світ звернути увагу на цей нюанс. Я вважаю, що кожен українець має долучитися до цього процесу, коли під текстом підпишуться мільйони людей, на петицію звернуть увагу», - каже Сергій Гайдай. 

На жаль, станом на зараз електронну вимогу підписали лише 5 790 людей. Всі, хто бажає підписати петицію, можуть перейти за посиланням на сайт change.org

Чому важливо виключити росію зі складу Радбезу ООН?

За словами політолога Володимира Фесенка, війна в Україні змусила більшість країн замислитися над тим, чи варто взагалі утримувати такі організації як ООН та ОБСЄ, якщо вони не можуть виконувати функції, заради яких їх власне і створили. 

«Постає питання, чи може ООН з такою країною у складі існувати й надалі. Я думаю, що зараз ООН переживатиме одну з найбільших криз за всю історію свого існування. І схожа ситуація може виникнути для ОБСЄ. ОБСЄ теж створювалася для забезпечення регіональної безпеки ще у 1970-х роках. Тоді домовлялися країни Заходу та Радянський Союз. Більшість європейських країн підписали відповідний акт, але зараз теж одна з країн, яка відіграє ключову роль в організації - росія, яка є правонаслідувачкою Радянського Союзу, - порушує всі принципи та стандарти ОБСЄ», - каже Фесенко. 

Сергій Гайдай пояснює, що, окрім того, що ООН не може виконувати свої прямі функції, перебування росії, перш за все, в складі Радбезу цієї організації може вплинути на подальший світовий устрій. 

«Якщо не вигнати звідти росію, то у росії на ООН великі плани - перетворити ООН на організацію свого впливу. Вони ставлять питання, чому б до ради безпеки не запросити Туреччину, наприклад. Говорять про Іран та Індію, з якими росія сподівається знайти спільну мову у майбутньому світоустрої. Тобто росія планує посилювати вплив на міжжнародні організації, які мають забезпечувати мир. І це дуже небезпечно, з огляду на те, скільки війн росія розв’язала за останні роки», - пояснює свою точку зору Сергій Гайдай. 

Що не так з ООН?

Міжнародна організація створювалася для того, щоб запобігати війнам після Другої світової. У підсумку, росія як країна, яка бере активну участь у різних військових конфліктах, залишається у складі Радбезу ООН з правом ветування. І відбувається це всупереч 27 статті Статуту ООН. 

«Ця стаття передбачає скасування права вето для країн, які є стороною конфлікту. У цьому документі цілком однозначно написано, що рішення Радбезу ухвалюється глосами дев’ятьох його членів плюс п’яти постійних. Цитата: «причому сторона, яка бере участь у суперечці, повинна утриматися від голосування…» І от текст, починаючи від слова «причому», стосується усіх перед цим згаданих персонажів, а не лише непостійних членів Ради Безпеки», - пояснює директор воєнних програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський.

Як швидко можна реформувати ООН?

Проте розраховувати на те, що найближчим часом принцип роботи ООН докорінно зміниться, не варто, наголошує постійний представник України при ООН Сергій Кислиця в інтерв’ю Українській правді

«По-перше, коли говорять про ООН і про реформу ООН, дуже небезпечно займатися узагальненням. Тому є питання реформування Ради Безпеки, є питання реформування методів роботи трьох десятків агенцій і організацій Ради Безпеки ООН, є питання взаємовідносин між Генеральною Асамблеєю і Радою Безпеки. Моя думка така: докорінної реформи Ради Безпеки очікувати найближчим часом неможливо. Найближчим часом – це 10-15 років», - каже Кислиця. 

Але, за словами фахівців, це не означає, що світ терпляче чекатиме, поки міжнародні організації будуть готови щось змінювати у своїй роботі. А політолог Олег Саакян прогнозує тренд на нові військово-політичні спілки. 

«Країни об'єднуватимуться у дрібніші міждержавні об'єднання з тих чи інших питань для того, щоб уникати різних казусів, коли країна-агресор ветує рішення і блокує серйозні процеси, щодо яких є консенсус серед інших. І Україна буде частиною таких дрібніших альянсів. Багато чого залежить від нашого керівництва, але є привід для оптимізму. Наша дипломатія демонструє високий рівень професіоналізму і мотивації. І в умовах війни ці якості лише гартуються», - резюмує Олег Саакян.  

Разом з тим, за словами Сергія Гайдая, одна з важливих ролей України полягає в тому, щоб змусити ООН працювати, оскільки в організаціях, які мають забезпечувати мир, не може бути місця агресору, а інструменти для вирішення цього питання вже прописані давно прописані в уставі ООН.  

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube