Як громадам знайти додаткове фінансування на запобігання та протидію домашньому насильству

Читать на русском

Чи реально отримати субвенцію від держави?

Читать на русском
Як громадам знайти додаткове фінансування на запобігання та протидію домашньому насильству

Чи реально отримати субвенцію від держави?

Розпочалася Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства», яка триватиме до 10 грудня включно. Мета акції — привернення уваги громадськості до проблеми подолання насильства в сім’ї.

Так, нещодавно презентували додаток WhiteRibbonUA, створений, щоб повідомляти Нацполіції про випадки домашнього насилля. Додаток можна завантажити з AppStore або Google Play на будь-який смартфон незалежно від стану оновлення програмного забезпечення.

На програми протидії домашньому насильству щорічно виділяють кошти із держбюджету. Цьогоріч Уряд затвердив Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету. Це 274,2 млн грн, які виділяються громадам на 2021 рік для ремонту чи реконструкції притулків для жертв домашнього насилля, закупівлі меблів, техніки, мережі та телекомунікаційного обладнання; придбання транспортних засобів, які будуть доставлять постраждалих до притулків.
Щоб зрозуміти, наскільки реально у цьому році було отримати цю субвенцію та чи можна буде отримати її у наступному, ми звернулись до заступниці начальника відділу у справах сім'ї та по роботі з громадськістю управління організаційно-аналітичного забезпечення Департаменту соціального захисту населення Харківського ОДА Карпачової Юлії Григорівни.

"У Харківській області за субвенцією своєчасно звернулись та подали повний пакет документів — м. Харків та Мереф'янська громада Харківської області. І обидві громади отримали позитивну відповідь. Звісно, це невеликі показники. І хоча ми робили широку інформаційну кампанію, неодноразово повідомляли про можливість отримання такої допомоги від держави, більшість громад спохватились не одразу. Можливо, хтось злякався процедури подачі документів, хоча вона не складна.
Подібна субвенція планується у 2022 році. Постановою Уряду була затверджена Державна соціальна програма запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі на період до 2025 року, із тексту якої вбачається, що у наступному році має бути подібна субвенція. Водночас окремого порядку та умов надання такої допомоги поки немає. Можливо, ми будемо орієнтуватись на наявну процедуру, закріплену у Постанові КМУ № 21 квітня 2021 р. № 398. Звичайно, ми радимо громадам не зволікати, не боятись процедури подачі документів та своєчасно звертатись за отриманням такої субвенції. Такі кошти надаються безповоротно та не вимагають співфінансування із боку органів місцевого самоврядування", — повідомила Карпачова Юлія Григорівна.

А що думають отримувачі субвенції?

У Харкові, де з 2016 року працює відділення притулку для постраждалих від домашнього насильства жінок,  була потреба в автотранспорті. Зараз до притулку постраждалих привозять поліцейські або вони мають добиратися самостійно.  Також працюють мобільні бригади швидкого реагування на факти вчинення насильства.

«Фактично автомобіль потрібен для роботи нашої мобільної бригади. Тому, коли ми дізнались, що цього року вперше з'явилася подібна субвенція — ми не могли не скористатися цією можливістю для того, щоб зміцнити ту систему, яка була створена у Харкові за короткий проміжок часу.”, - ділиться враженнями керівниця центру надання допомоги постраждалим від насильства у Харкові Ірина Краснолобова.

Ірина Краснолобова
Ірина Краснолобова

А ось у Мерефянській об'єднаній громаді, де проживає понад 25 тисяч осіб, мріяли про власний притулок. Вже в кінці 2019 року був створений проєкт такого шелтера, але в документацію протягом двох років ще вносились зміни.

«Тема домашнього насилля обговорювалася у територіальній громаді кілька років. Тоді у нас були різні соціальні проєкти, на яких організовували та проводили тренінги, розповідали про необхідність, чому це важливо, проводили певні соцопитування. Після цього ми побачили результати. Отримали технічну та фінансову підтримку від певних міжнародних проєктів, які в нас тоді були. Нам виділили кошти для розробки проектно-кошторисної документації на реконструкцію частини нежитлового приміщення у нашому місті Мерефа. Нам пощастило і в середині 2021 року дізналися про існування субвенції. Вирішили подати заяву. Сприяла цьому наявність комунікації з обласною радою. Ми подали до Департаменту соціального захисту населення ОДА проєкти кошторисної документації громади. Прописали, щоб частина певного приміщення, яка використовувалась для інших цілей, була переобладнана і можна було б там відкрити кризовий центр для тих, хто став жертвою насилля”, — розповів перший заступник Мереф'янського міського голови, депутат Харківської обласної ради Руслан Дейнека.

Скільки виділили кошів та на що вони підуть?

“У результаті було отримано близько 1,2 млн грн для придбання транспортного засобу. Інші ж витрати, такі як податкова, оплата водієві, витрати на паливо й все, що пов'язане з реєстрацією транспортного засобу, — це все оплачуватиметься з бюджету міста Харкова. Наразі вже провели всі тендерні закупівлі та процедури. Я сподіваюся, що вже у грудні автомобіль у нас. Це буде мінібусик Citroen на 9 місць. Ним можна буде забирати та привозити до притулку чи кризових центрів жертв домашнього насилля разом з їхніми речами та дітьми», — говорить керівниця центру надання допомоги постраждалим від насильства у Харкові Ірина Краснолобова.

Мерефянська громада отримує субвенцію у розмірі 936 490 грн на реконструкцію, ремонт частини будівлі кризового центру, де й буде притулок з двома окремими кімнатами з кількома ліжками. Міський бюджет бере на себе зобов'язання щодо облаштування, тобто ліжка, техніка, пральна машина, оплата комунальних послуг. Наразі вже закінчилися оздоблювальні зовнішні роботи, тепер приводять притулок до ладу з середини. У планах відкрити його вже 15 грудня. Крім можливості проживання, у кризовому центрі буде надаватись психологічна допомога постраждалим жінкам та чоловікам.

"Певен, що двох кімнат у кризовому центрі буде достатньо. Якщо до нас одночасно звернуться понад трьох жертв – нам доведеться відмовити та перенаправити в інші центри, які зможуть їх прийняти. Але за своїм досвідом роботи, я скажу, що для Мерефянської громади одночасно такої кількості людей, які йшли б зі свого житла – немає. Якщо жертва насилля не матиме змогу самостійно дістатися до кризового центру, наприклад, живе у населених пунктах, що входять до складу громади — ми надамо транспортні послуги. У нас при у комунальній установі «Центр надання соціальних послуг» є машина, яку ми називаємо соціальним таксі. Цей транспортний засіб обладнаний для маломобільних груп населення, людей з інвалідністю. Та якщо субвенція буде продубльована в бюджеті 2022 року — знову подаватимемо заяву для її отримання, щоб придбати спецтранспорт для мобільних бригад", — зазначає перший заступник Мереф'янського міського голови, депутат Харківської обласної ради Руслан Дейнека.

 

Руслан Дейнека
Руслан Дейнека

Чи зможуть отримати допомогу потерпілі від домашнього насилля чоловіки?

У Центрі надання допомоги постраждалим від насильства у м. Харкові  потерпілі жінки можуть перебувати до 6 місяців, а ось місць для чоловіків не виділено. З 2018 року почали працювати ще два кризові відділення, куди можуть звернутися за короткостроковою допомогою постраждалі від домашнього насилля, як жінки, так і чоловіки.

«До нас зверталися чоловіки. В нашій статистиці відсоток звернення чоловіків не вищий, ніж 10% від загальної кількості. І в нас було кілька заявок, що чоловіки хочуть оселитися у кризових кімнатах. Але з якихось обставин – до нас ніхто із чоловіків не заселився. Деякі приходили, отримували консультацію психологів та соціальних працівників», — розповіла керівниця центру допомоги постраждалим від насильства у Харкові Ірина Краснолобова.

 У Мерефянській об'єднаній громаді протягом місяця до півтора десятка жертв офіційно звертаються до поліції. У 2021 році двоє чоловіків звернулися за допомогою. За планами кризовий центр при наявності місць зможе надавати тимчасовий притулок і особам чоловічої статі.

«Чоловіки скаржилися на своїх рідних. Зараз у них конфлікти через спадок. Через це, один знущається з іншого», — перший заступник Мереф'янського міського голови, депутат Харківської обласної ради Руслан Дейнека

Цей матеріал підготовлений у рамках впроваджуваного ГО «Ти потрібен Україні» проєкту «Everyone has to be protected» за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні. Погляди авторів виключною відповідальністю ГО «Ти потрібен Україні» та необов'язково збігаються з офіційною позицією уряду США.

This material was prepared as part of the «Everyone has to be protected» project implemented by the NGO «Ukraine needs you» supported by the Democracy Commission Small Grants Program of the U.S. Embassy to Ukraine. The views of the authors of the sole responsibility of NGO «Ukraine needs you» and do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

Наріна Волнянська

 

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.