Ядерна загроза на Запорізькій АЕС. Чому не можна відключити станцію та як покарати росію

«Ядерний щит» для нападів на українців

Ядерна загроза на Запорізькій АЕС. Чому не можна відключити станцію та як покарати росію

Держсекретар США Ентоні Блінкен звинуватив росію у використанні Запорізької АЕС як «ядерного щита» для нападів на українців. Він заявив про це під час свого виступу у штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку на конференції країн-учасниць Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ). Кілька днів поспіль АЕС, яка повністю вийшла з-під контролю Міжнародного агентства з автономної енергетики (МАГАТЕ). 

Інформатор запитав експертів, хто може гарантувати безпеку атомної станції на Запоріжжі та що з нею планують робити окупанти. 

Що зараз відбувається на Запорізькій АЕС 

Найбільша атомна електростанція у Європі, що розташована в нині окупованому Енергодарі, перебуває у російському полоні з 4 березня. Бої поблизу АЕС точились кілька годин, російська армія влучила в один з енергоблоків. З того часу ЗАЕС контролюється російською армією та представниками «Росатому». 

Впродовж останнього місяця з навколишньої території АЕС та з міста Енергодар окупанти провокували Україну та обстрілювали з «Градів» Нікополь. Внаслідок обстрілів загинули люди, а також пошкоджено житлові будинки, промислові підприємства та лікарні. Відповідати на постріли українська сторона не могла і не може, оскільки існує ризик потрапити в атомну станцію. 

«05 серпня 2022 року російські військові знову вдалися до провокацій. Внаслідок їхнього обстрілу о 14.30 зафіксовано три «прильоти» біля промислового майданчику ЗАЕС. Ворог влучив у високовольтну лінію зв’язку 330 кВ ВРП автотрансформатора ЗАЕС – Запорізька ТЕС», - повідомляє у Telegram-каналі ДП НАЕК «Енергоатом».  

 

Експертка з питань ядерної енергетики Ольга Кошарна переконана, що рашисти всі провокації влаштовують свідомо. За її словами, ще кілька місяців тому окупанти замінували все навколо станції, в тому числі Каховське узбережжя.

«Російські загарбники розраховують, що ЗСУ не будуть брати станцію штурмом. Якщо подивитись на карту, то Енергодар розташований в такому апендициті, що коли наші військові звільнять тимчасово окуповану територію, оркам доведеться або залишитись в котлі і заживо згоріти, або відійти», - каже Ольга Кошарна.

Ситуація на Запорізькій АЕС з кожним днем стає дедалі небезпечнішою. Терористичні війська рф нехтують елементарними правилами ядерної безпеки, тому керівник Офісу президента Андрій Єрмак вимагає реакції МАГАТЕ.

«Працівники окупованої Запорізької АЕС у надскладних умовах, під постійним тиском окупантів забезпечують її роботу. Світ має бути упевненим у безпечності роботи ЗАЕС. Експерти МАГАТЕ мають якнайшвидше відвідати станцію, як того вимагають міжнародні правила атомної безпеки», - пише у Twitter Андрій Єрмак.

 

А МАГАТЕ у свою чергу вимагає, щоб хтось гарантував співробітникам організації безпеку під час виконання їхніх прямих обов’язків на станції. 

«Росатом» хоче переключити ЗАЕС

Нині Запорізька АЕС продовжує офіційно перебувати в українській енергетичній системі та працювати, щоправда не на повну потужність: функціонують тільки 2 реактори, ще 4 — на плановому ремонті в резерві. А в червні війська росії заявили працівникам Запорізької атомної електростанції про те, що хочуть з 1 вересня підпорядкувати станцію «Росатому», щоб всі її потужності були спрямовані на тимчасово-окупований Крим, Донбас та росію. Втім, експерти запевняють, процес переключення досить вартісний та тривалий, хоча можливий.

«Кремль намагається, в першу чергу, використати цю станцію для поновлення постачання електроенергії до Криму. Раніше  існувала високовольтна лінія в напрямку підстанції Нова Каховка і далі - на Крим. Існує ще лінія в напрямку Донбасу. Тому, на сьогодні їхній інтерес заключається в тому, щоб переорієнтувати цю станцію для роботи на окуповані території», - пояснює політолог Костянтин Батозький.

На думку Костянтина Батозького окупанти мають ще один інтерес до Запорізької АЕС. Справа у тому, що атомна електростанція експлуатує ядерне паливо США, а російське використовує лише частково. У деяких реакторах користуються винятково американським, в інших – змішують, витісняючи російське.

«Росіяни також отримали доступ до статистики роботи американського палива, це комерційна таємниця будь-якого підприємства. Тому можна сказати, що вони вчинили ще й акт промислового шпіонажу, оскільки американське ядерне паливо є головним конкурентом росії», - каже Батозький.

Раніше «Енергоатом» вже заявляв, що українські АЕС готові відмовитися від російського ядерного палива, більше того, Україна уклала угоду про постачання зі США. 

Як уникнути ядерної небезпеки?

Одразу відзначимо, швидко вимкнути АЕС повністю не вийде. 

«Дебати серед експертів, які працювали на станції, тривають. Справді, з військової точки зору було б безпечніше, якби всі блоки зупинили в холодному режимі, але при цьому потрібна енергія, що буде прокачувати воду на охолодженння палива в реакторах. Але з боку ядерної безпеки потрібна електроенергія зовнішня, для того, щоб охолоджувати технологічні процеси», - каже Ольга Кошарна.

Експертка пояснює, що в разі відсутності електрики, перестане підкачуватися свіжа вода, не буде працювати система вентиляції, натомість накопичуватиметься водень, що може призвести до вибуху.

Тим часом окупанти продовжують обстрілювати цивільне населення України зі сторони Запорізької  АЕС. Як повідомляє Енергодарський міський голова Дмитро Орлов, в більшості мікрорайонів міста зникло світло, також немає водозабезпечення, припинив працювати  інтернет. Росія продовжує порушувати всі можливі міжнародні договори та конвенції та не виконувати прийняті рішення, адже ще на початку березня рада директорів МАГАТЕ прийняла резолюцію про те, що потрібно звільнити всі атомні об’єктів від окупантів і забезпечити контроль за ними з боку України.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube