Вступ до ВНЗ без військового квитка: чи можливо це? Відповідає адвокат

Вступ до ВНЗ без військового квитка: чи можливо це? Відповідає адвокат

Читать на русском

Деяким абітурієнтам буде достатньо приписного свідоцтва від військкомату, щоб подати документи до вишу.

Читать на русском
Вступ до ВНЗ, військовий квиток
Юрист розповів особливості вступу у 2023 році

Деяким абітурієнтам буде достатньо приписного свідоцтва від військкомату, щоб подати документи до вишу.

Зараз в Україні, на тлі подовженої загальної мобілізації, триває вступна кампанія, через що батьків непокоїть питання - чи можуть їхні діти вступити до ВНЗ без військового квитка.

Адвокат Андрій Карпенко відповів на це питання.

Згідно з постановою Кабміну №1487, на військовий облік юнаки зобов'язані стати не після виповнення 17 років, а того року, коли їм повинно виповнитися 17 років.

Водночас при прийнятті на навчання державні органи, підприємства, установи та організації повинні перевірити наявність військово-облікових документів: у військовозобов'язаних – військових квитків або тимчасових посвідчень, у призовників – посвідчень про приписку до призовних пунктів.

Це означає, що призовник чи військовозобовʼязаний має стати на військовий облік до районних (міських) ТЦК та СП (військкоматів) перед тим, як вступати до вишу.

Адвокат зазначив, що цьогоріч для військовозобовʼязаних однією з вимог до зарахування є надання приймальній комісії навчального закладу військово-облікового документа. Згідно з нормами Порядку прийому на навчання для здобуття вищої освіти від Міносвіти, кожен ВНЗ розробляє свої правила прийому абітурієнтів, в яких має зберігатися порядок надання абітурієнтами військово-облікових документів.

Військовий квиток
Військовий квиток

У пункті 34 постанови Кабміну №1487 йдеться:

З метою ведення персонального військового обліку державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації здійснюють:

  • перевірку у громадян України при прийнятті на роботу (навчання) наявності військово-облікового документа, визначеного у пункті 20 цього Порядку, або відображення в електронній формі інформації, яка міститься в таких документах, які можуть надаватися (надаватися) з використанням мобільного додатка Порталу Дія. Приймання на роботу (навчання), взяття на персональний військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів здійснюється лише після взяття їх на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки;

  • доведення до призовників, військовозобов'язаних та резервістів правил військового обліку під особистий підпис при прийнятті на роботу (навчання);
  • надсилання у семиденний строк з дня видання наказу про прийняття на роботу (навчання), звільнення з роботи, завершення навчання (відрахування з навчального закладу) до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органи СБУ, підрозділи Служби зовнішньої розвідки повідомлень про зміні облікових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів.

Таким чином, абітурієнту віком від 17 до 25 років достатньо приписного свідоцтва для вступу до ВНЗ.

Приймальна комісія
Приймальна комісія

Водночас адвокат вказав на особливість, яка виникла у звʼязку зі зниженням віку призовників з 27 до 25 років. За його словами, якщо абітурієнт досяг 25-річного віку, йому потрібно обовʼязково стати на військовий облік у якості військовозобовʼязаного, а не призовника.

Втім, як стверджує експерт, зараз триває перехідний період, тому для осіб, які підпадають під ці вікові категорії, можуть дозволити надати лише приписне свідоцтво. Для зарахування може знадобитися тимчасове посвідчення від військкомату.

"Як поведе себе приймальна комісія ВНЗ важко спрогнозувати", - зазначив адвокат.

Мобілізація в Україні

1 серпня стало відомо, що Служба безпеки України спільно з Національною поліцією виявили та ліквідували масштабну схему нелегального виїзду за кордон чоловіків призовного віку. У ній були задіяні представники військкоматів у 11 областях України. Було проведено майже 100 санкціонованих обшуків на території м. Києва, Київської, Полтавської, Вінницької, Дніпропетровської, Закарпатської, Львівської, Одеської, Житомирської, Івано-Франківської та Черкаської областей. Працівники ТЦК видавали чоловікам фейкові документи про непридатність до військової служби.

Інформатор раніше пояснював, хто не підлягає призову за мобілізацією в Україні.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.