Восьмидесятирічний ювілей біля зруйнованого житла з посивілим собакою – як справи у Марії Фомінцевої, яка рік тому стала символ трагедії Горенки

Читать на русском

Інформатор дізнався у Марії Юхимівні, навіщо вона закутала собаку Боню у хустину та чи оговталося від обстрілів та окупації її рідне село на Київщині

Читать на русском
Марія Фомінцева, Горенка Київської області
Горенка була майже знищена під час окупації та її мешканці залишилися людьми

Інформатор дізнався у Марії Юхимівні, навіщо вона закутала собаку Боню у хустину та чи оговталося від обстрілів та окупації її рідне село на Київщині

Фотка пенсіонерки із собакою, замотаним у хустину, зробила Марію Фомінцеву з села Горенка Київської області майже всесвітньо відомою. Світлина, автором якої є Олег Переверзєв, потрапила в українські та закордонні ЗМІ як епізод визволення Київщини. А Марія Юхимівна та її собака Боня стали своєрідним символом людяності, на яку здатні українці. Минув рік, Інформатор вирішив дізнатися, як нині живе символ Горенки.  

Випікає Паски, чекає онука з фронту і проклинає путіна 

Марії Юхимівні в травні буде 81 рік. Не зважаючи на вік, жінка напередодні Великодня сама випікає паски. Мешкає вона зараз з сином Анатолієм. 

«Мама проклинає путіна і всю російську орду, – пояснює Анатолій. – Живемо зараз удвох, моя сестра мешкає в Пущі-Водиці. Син з перших днів війни в ЗСУ, був на Чернігівщині, на Харківщині, зараз на Сумщині. Наша бабуся дуже чекає перемоги й онука Сашу додому. Переживає, звісно ж, молиться щодня. До Великодня вирішила спекти паски – на всю родину, може й на Сумщину передамо. Мама все життя випікала паски – вони в неї знатні виходять, як золото».

П’ятирічна собака Боня досі живе з Марією Юхимівною і користується авторитетом серед сусідів.

«Ніколи не думала, що на віку переживу дві війни – зізнається Мрія Юхимівна. – Я у Другу світову війну зовсім маленькою залишилась без батьків. Родилась в Доманівці – це за 30 кілометрів від Чорнобиля. Пережила дитиною і війну, і голод, і нужду. В Горенку переїхала 60 років тому разом з покійним чоловіком. Тут народила сина й доньку».

Все життя подружжя важко працювало у місцевому радгоспі – літом на полях, на сушарці, на сівалці, зимою чистили у Святошині залізничні колії. Інколи працювати доводилось за трудодні, на які потім видавали харчі. 

Ростили дітей, збудували будиночок… 

Марія Фомінцева, собака Боня
Світлина, що зробила Марію Фомінцеву та її собаку Боню всесвітньо відомими. Фото: Олег Переверзєв

В Боні сльози катилися з очей, як у людини

Ранок 24 лютого жінка запам’ятає на все життя. 

«Почали бомбити. Сусіди взнали з інтернету, що війна. Спакували речі, пропонували й мені сідати до машини, виїздити. А в мене кури, три коти коти, собака Боня. Думаю, ну куди ще я до чужої машини буду тиснутися, на кого господарство і свої пожитки залишу? Так і залишилась», - розказує Марія Юхимівна. 

Тоді ж почав палати сусідній Гостомель. 

«Боня почала дуже лякатися вибухів, бо було гучно. Плакала, як людина, сльози котилися з очей. Ми з нею в погребі сиділи. Думаю, тварина мучиться – що ж зробити? Зняла з голови хустку, закутала її вушка, щоб менше чула і менше пісок з стелі погребу сипався. Боня в мене не просто собака, як буває у дворі на цепу тримають, Боня в мене компаньйон, як кажуть сусіди. Мене її невістка привезла якогось разу, щоб не сумно було самій», - розказує пенсіонерка. 

За її словами, з погребу довелося виходити, щоб взяти продуктів і води. 

«Раз вийшли, були в хаті, і поруч ракета прилетіла. Вибило шибки, двері аж вивернуло від удару. Я їх відчинити не змогла. Взяла іконку, пішла в кімнату, сіла на ліжко й плачу. Думаю, мабуть мій час прийшов. І собака мене обіймає, так і плачемо вдвох. Потім до вечора трохи стихло. Аж біжить до хати наш солдат. Питає: «Бабушка, ви живі? Давайте збирайтеся, вивозимо вас. Вам є до кого поїхати?». Я вже не витримала, взяла Боню, котам, курям їсти насипала. Хоча з тих курей мабуть кілька лишилось – майже всі від вибуху лягли в дворі. А було ж 80 голів», - згадує жінка. 

Горенка Київської області
Майже 80 відсотків інфрастурктури Горенки було зруйновано під час окупації. Більшість мешканців села втратили житло. Фото: zaborona.com

Комунікації в Горенці до сих пір не повністю відновлені

Українські військові евакуювали її до доньки в Пущу-Водицю. Проте населений пункт почали бомбити. 

«Сиділи з дочкою в хаті, в сусідню хату ракета влетіла, хата горить, сарай, ми бігом підвал через чотири хати побігли. Там у сусідів мати була лежача, живцем згоріла. Сиділи сім днів в підвалі з дочкою, спали на картоплі і ящиках, їли закрутки. Але хіба тоді до їжі було? Там мокро, сиро, я кашляти почала. Собака труситься, мордочку мені в руки ховає. А оченята в саму душу дивляться. Я її знов в хустку закутала, бо шкода стало. Але ж розумна яка тварина – хто б це так смирно в хустці закутаний сидів? А вона сидить собі, тільки сльози котяться. Мені здається, вона дуже боялась, щоб я її не залишила. У нас багато хто тікав, позалишав і собак, і котів», - згадує ті події Марія Юхимівна. 

Тоді її сфотографував Олег Переверзєв. Фото стало символом людяності, на яку здатні українці навіть в умовах нелюдської війни. 

За півтора тижні жінка повернулась в Горенку. 

«Приїхала, й хату не впізнала. Все розвалене, дах побитий, вікон нема. Труби газові, батареї – все повиривало. Похазяйнували в хаті – вкрали все. Геть і постіль вживану, і насіння, що я збирала, і вудки синові покрали. Зайшла в обійстя, а мені на зустріч коти мої біжать -  Мама, Синок і Дружок. В мене їх ціле сімейство живе. Всі вціліли», - розказує пенсіонерка.  

До війни в селі Горенка Бучанського району, площею менше 30 кв. км проживало приблизно 5,3 тисячі осіб. А з перших днів повномасштабного вторгнення окупантів населений пункт опинився під обстрілами, а згодом деякий час був у окупації. Руйнування інфраструктури оцінили майже у 80%. Деякі вулиці в Горенці повністю зруйновані – особливо на околицях. 

Сільська староста Тетяна Шепелева каже, що комунікації у селі відновлюють і досі. 

Анатолій Фомінцев розказує, що все літо з сестрою працювали коло материної хати. Відновили дах, посклили вікна, замінили газові труби та батареї опалення. 

Мешканка Горенки
Ще одне історичне фото з Горенки, що було зроблено минулого року: мешканка села випікає Паски у своєму знищенному будинку. Фото: ZN.com 

Треба завжди залишатися людиною

Минулого травня у Марії Юхимівни був ювілей – 80 років. Жінка каже, що зустріла його біля напівзруйнованого житла з посивілою собакою і сльозами на очах, чекаючи звістки від онука з війни. 

«Подякувала путіну і всій його орді за такий празник», - каже Фомінцева. 

Разом з тим, жінка каже, що не боїться.

«Зимою постійно розказували, що з Білорусі можуть піти. Перший час боялась, а зараз вже ні. Знаю, що ЗСУ їх спинять. Та й набридло боятися. Хай вони нас бояться», - пояснює вона.

Героїнею Марія Юхимівна себе не вважає. 

«Треба в будь-якій ситуації залишатися людиною. Війна йде, ракети летять, росіяни лізуть – а треба попри все лишатися людиною, робити те, що маєш. Я сиротою рано залишилась, було всякого на віку, другу війну переживаю – і дітей своїх вчу людяності. Сьогодні ти поміг, завтра тобі поможуть. Такий світ», - пояснює.  

Жінка зізнається, що все життя любила тварин. 

«Кіт, собака, курка – то святе в селі. Деякі, як члени родини стають. Тварини – вони, як діти маленькі. Жива душа, все розуміє, і страшно їм, і боляче так само, як людям, тільки що сказати не можуть», - бідкається пенсіонерка. 

Син додає, що на весну Марія Юхимівна буде брати маленьких курчат, готується садити невеликий клаптик городу після Великодня. 

«Життя триває, ждемо перемоги. Он навіть Боня жде її», - розводить руками  вона. 

Раніше Інформатор розповідав історію чоловіка з Горенки, який під час обстрілів минулого року 8 діб ховався у підвалі. Потім його завалило. 

Також відомо, що за кошти Німеччини у Горенці будується модульне містечко. Жити там будуть люди, які втратили житло під час обстрілів та окупації села. 

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.