ВООЗ закликала прирівняти смартфони до куріння: психіка молоді вже під загрозою

Зв’язок між використанням соціальних мереж і психічним здоров’ям, особливо серед підлітків, привертає все більше уваги, у ВООЗ пропонують з цим боротися

Смартфони ВООЗ
Серед підлітків у Європі зростає залежність від ігор та соцмереж

Всесвітня організація охорони здоров'я закликає країни розглянути можливість регулювання використання смартфонів, подібно до тютюнових виробів. Такий крок необхідний для боротьби з дедалі більшим негативним впливом соціальних мереж на психічне здоров'я молоді. Дослідження ВООЗ показало, що кожен десятий європейський підліток має цифрову залежність.

Як пише Politico, про це заявила директорка департаменту політики і систем охорони здоров'я Європейського бюро ВООЗ Наташа Аццопарді-Мускат. За її словами, заходи можуть включати вікові обмеження для власників смартфонів, контроль за цінами на пристрої та навіть заборону на використання смартфонів у певних місцях - за аналогією з забороною куріння у громадських місцях.

"Можливо, нам потрібно подумати про те, де доречно використовувати цифрові пристрої, і можливо, настав час почати думати про місця, де певні цифрові пристрої не повинні використовуватися, - сказала представниця ООН.

Вона додала, що іншим ключовим елементом цього рішення є забезпечення того, щоб діти та підлітки - незалежно від їх походження, етнічного чи соціального статусу - були "грамотними, оснащеними та наділеними повноваженнями". Це означає надати молоді необхідні знання, "щоб вони керували цифровим світом і не дозволяли цифровому світу керувати собою".

Дослідження ВООЗ, опубліковане минулого місяця, показало, що серед підлітків у Європі зростає залежність від ігор та соціальних мереж. Під час дослідження опитали майже 280 тисяч людей віком від 11 до 15 років у Європі, Центральній Азії та Канаді. Результати показали, що більше ніж один із 10 намагається контролювати використання соціальних мереж і відчуває негативні наслідки. Серед дівчат цей показник вищий, ніж серед хлопців - 13% проти 9%. Крім того, 12% підлітків схильні до проблем з поведінкою через ігри, причому хлопці вдвічі частіше стикаються з цим, ніж дівчата.

Зв’язок між використанням соціальних мереж і психічним здоров’ям, особливо серед підлітків, привертає все більше уваги. Раніше цього літа президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн пообіцяла "перше в історії європейське дослідження впливу соціальних медіа на добробут молоді".

"Докази необхідно систематично зібрати, а потім нам потрібно побачити, що, ймовірно, спрацює, і який підхід ми хочемо застосувати. Але цілком зрозуміло, що ми не можемо зволікати з прийняттям дій і рішень", - резюмувала Наташа Аццопарді-Мускат.

Заборони на смартфони вже вводять у школах Європи та США

Низка європейських країн заборонила використання мобільних телефонів у школах. Зокрема, у Франції заборонено мобільні телефони та інші пристрої в дитячих садках та початкових школах. В Іспанії та Албанії також вже діяла заборона на смартфони у школах. Зокрема, Іспанія заборонила їх у початкових класах у січні 2023 року, у середній школі їх можна використовувати лише з освітньою метою.

Угорщина з початку навчального року 2024 запровадила суворі обмеження, заборонивши використовувати телефони та інші пристрої у класах: їх зобов'язані забирати до початку уроків та повертати наприкінці дня. У Нідерландах телефони були заборонені у початкових та середніх школах. Тепер у клас не можна приносити смартгодинник, планшети та інші пристрої. Але є винятки, наприклад, якщо це потрібно за медичними показаннями. Подібні правила діють і у Великобританії.

У Польщі, Німеччині, Данії, Швейцарії, Португалії та Хорватії офіційних заборон немає. Втім в цих країнах багато шкіл вживають заходів щодо обмеження використання пристроїв.

Також закон про обмеження або заборону смартфонів у школах ухвалили у Каліфорнії, США у вересні цього року. Місцевий губернатор заявив, що надмірне використання смартфонів поглиблює тривожність, депресію та інші проблеми з психічним здоров'ям.

Загалом цьогоріч 13 інших штатів США вже заборонили або обмежили використання телефонів у школах або дали відповідні рекомендації місцевим освітянам. Вперше такий закон ухвалили у Флориді у 2023 році.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube