Визнання «Л/ДНР»: навіщо Путін оголосив Україні війну без конкретної дати і що буде далі
Після вчорашнього визнання окупованих територій Донецької та Луганської областей Росією Україні необхідно зосередитись на нарощуванні військового потенціалу та розвитку економіки. У цьому впевнені народні депутати України, і політологи.
Інформатор розбирався, які дії необхідно вжити Україні після озвучення диктатором Володимиром Путіним всіх своїх маразматичних ідей щодо нашої країни.
І знову Будапештський меморандум
Пленарний тиждень для народних депутатів почався надто вже весело. Порядок денний довелося перекроювати під впливом вчорашніх дій країни-агресора, яка вже 8 років не дає Україні спокійно жити. У результаті Верховна Рада звернулася до всього світу і ухвалила постанову із закликом запровадити жорсткі санкції проти Росії, зокрема відключити країну від SWIFT, заморозити запуск «Північного потоку-2» та заборонити експорт до Росії високих технологій, у тому числі що стосуються військово-промислового комплексу. Проте перед цим від представників різних політичних сил під Куполом звучали різні прогнози щодо того, як можуть розвиватися події в Україні та які кроки наша країна має вжити, щоб протистояти Російській Федерації. У кулуарах Ради народні депутати ліворуч і праворуч розповідають, що вчора Росія в особі Путіна буквально оголосила Україні війну. А отже, нашій владі разом з міжнародними партнерами потрібно освіжити пам'ять диктатора Путіна, що зарвався, про те, де проходять кордони України, демаркації яких не було.
«Ми маємо повертатися до Будапештського меморандуму після фактичного виходу РФ із Мінських угод. Гітлер свого часу робив подібні кроки і дивився на реакцію світу, захоплював невелику територію і спостерігав - у результаті це призвело до Другої світової. Те саме зараз робить РФ. Потрібні терміново серйозні санкції Кремлю», - прокоментував ситуацію Інформатору народний депутат від фракції «Голос» Роман Костенко.
І «Голос» не є єдиною фракцією, яка просуває цю ідею. Фракція «Батьківщина» та група «Довіра» готові консолідувати свої зусилля у цьому питанні.
«Наша група разом із «Батьківщиною» підписали звернення до партнерів із проханням визнати території України у рамках Будапештського меморандуму», - поділився планами депутат від групи «Довіра» Олег Кулініч.
Розмови про перегляд Будапештського меморандуму не є новими. З моменту російської окупації частини наших територій у різні періоди влада просила міжнародних партнерів розібратися з тим, як бути і що робити, адже насправді Росія нахабно порушила умови міжнародного документа, окупувавши частину території України. А в суботу, 18 лютого, виступаючи на Мюнхенській Конференції з питань безпеки про Будапештський меморандум, знову згадав уже Володимир Зеленський, принагідно пригрозивши світові відмовою від статусу неядерної держави. Хоч як дивно, але таку ідею Зеленського певною мірою підтримали багато депутатів. Ось тільки відповіді від міжнародних партнерів щодо зустрічі у рамках Будапештського меморандуму, як і раніше, немає.
Найцікавіше, що у багатьох депутатів є чітке розуміння, що Україна має робити в нинішній ситуації. По суті всі заяви зводяться до того, що Україні необхідно:
Ситуативна опозиція в особі «Батьківщини» вимагає голосувати за законопроєкти, які посилять обороноздатність нашої держави.
«Однозначно, вимагаємо підняти зарплати військовослужбовцями ЗСУ та всіх оборонних структур. Також ми вимагаємо підвищення активності діяльності місії ОБСЄ. Тільки так ми зможемо підтримувати мир на Донбасі. Ми повинні приймати закони, які зміцнять територіальну оборону та органи місцевого самоврядування. Перед ними стоять складні виклики та завдання», - наголосив народний депутат Михайло Цимбалюк.
Представниця фракції «Голос» Соломія Бобровська закликала депутатів бути готовими до розігрування сумного сценарію на Донбасі, адже ніхто не знає, з якими ідеями прокинеться маразматик Путін завтра.
«Перше, ми маємо скасувати особливий статус ОРДЛО. Відповідне рішення зареєстроване у Верховній Раді. Друге, ввести воєнний стан у Луганській та Донецькій областях, щоб бути готовими до можливої ескалації за межі розмежування, які ми маємо сьогодні. Третє, накласти санкції на депутатів Держдуми та їхніх сімей, на Путіна та його оточення, на всі банки РФ. І мені соромно, що понад рік лежать ці санкції у Комітеті з питань безпеки та оборони, але вони так і не направлені до РНБО. Четверте, запровадити візовий режим з РФ та розірвати дипломатичні зв'язки з Росією. І, звичайно ж, звернутися до всіх країн із проханням підтримати нас зброєю та фінансово», - зазначила Соломія Бобровська.
Примітно, що переважно депутати говорять саме про розрив дипломатичних відносин, про економічні, мабуть, говорити не дуже популярно, адже, по суті, Україна за всі 8 років війна на Донбасі так і не потурбувалася про власну енергетичну незалежність.
А ось із питанням, що ж відбуватиметься далі в самій Україні, все набагато складніше. Політологи прогнозують два досить очевидні сценарії розвитку на Донбасі, від яких і залежатиме те, яким вектором піде життя в нашій країні. Варіант перший – фіксація російських окупаційних військ на існуючій лінії фронту, а варіант другий – повномасштабне вторгнення.
«Якщо російські війська на цьому зупиняються і ми поступово скочуємося до варіанту такого собі Придністров'я, то ми отримуємо заморожений конфлікт, де на лінії зіткнення фактично стоятимуть і російські та українські війська. Якщо буде заморожений конфлікт, нам потрібно шукати нові переговорні формати, оскільки Росія вже вийшла з Мінських угод. А це дуже тривалий процес», – сказав у коментарі Інформатору політолог Андрій Багінський.
Якщо ж Росія вибере варіант ескалації, каже Багінський, то тут доводиться лише здогадуватися, як і що відбуватиметься нашій країні. Згоден із ним і політолог Олег Саакян. Але він упевнений, що навіть у режимі гібридного протистояння Росія все одно намагатиметься примусити Україну до якоїсь капітуляції.
«Це може бути фіксація на лінії фронту із підвищеною інтенсивністю бойових дій. Але з виходом на певні домовленості, можливо, у Нормандському форматі чи якомусь іншому. Якийсь умовний пакет під назвою Мінськ-3, де Росія спробує реалізувати всі свої ультиматуми геополітичного рівня плюс вимоги до України щодо капітуляції. Залишається сподіватися, що це буде другий, не військовий сценарій, але відкидати суто військовий варіант теж не варто, Росія готова до нього», - говорить Олег Саакян.
За словами політологів, введення воєнного стану зараз у двох областях Україні не допоможе. Учора в 40-хвилинному спічі Володимир Путін спробував якнайшвидше доктринально обґрунтувати, чому Україна є екзистенційною загрозою Російської Федерації. По суті, Росія вчора оголосила Україні війну без конкретної дати наступу, тепер наш сусід продовжить роботу над знищенням української державності.
Раніше Інформатор повідомляв, що Росія вийшла з Мінських угод: якими будуть подальші кроки України в переговорах щодо Донбасу
Також читайте, Німеччина зупинила сертифікацію газопроводу «Північний потік-2»
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.