Чоловік самовільно залишив частину, щоб звернутися до лікаря
Корабельний районний суд міста Миколаєва розглянув справу військового, який проходить службу в одному зі стрілецьких батальйонів. Він отримав травми під час того, як займався евакуацією іншого пораненого бійця. Втім, командир відмовив йому у проходженні медичної комісії, тому захисник самовільно поїхав до лікарні. Через це його обвинувачували у самовільному залишенні військової частини в умовах воєнного стану.
Про це йдеться у матеріалі “Судово-юридичної газети”. За даними справи, мешканця Одеси Андрія Р. у 2022 році було призвано за мобілізацією до лав ЗСУ. Він отримав посаду командира відділення у стрілецькому взводі, але залишився у військовому званні “солдат”.
Підрозділ Андрія Р. у 2022 році діяв на Херсонському напрямку, після чого тимчасово дислокувався у Миколаєві. Слідство зазначає, що 13 вересня 2022-го Андрій Р. самовільно залишив місце служби у Миколаєві “з метою ухилитися від виконання обов’язків військової служби”. Водночас до ДБР Андрій Р. звернувся із зізнанням лише 31 жовтня 2023 року – через рік після події.
Через це йому висунули обвинувачення за ч. 5 ст. 407 (самовільне залишення військової частини в умовах воєнного стану або в бойовій обстановці, санкція статті передбачає позбавлення волі на строк від 5 до 10 років) Кримінального кодексу. Свою провину він визнав.
Водночас військовий розповів, що 7 вересня 2022 року під час виконання службових обов’язків він допомагав пораненому бійцю. Під час цього Андрій Р. отримав травму обох колін та відчував сильну фізичну біль. Через це не міг ефективно виконувати свої повноваження.
Втім, коли Андрій Р. звернувся до командира військової частини з проханням тимчасово вибути для лікування, йому відмовили. Тому 13 вересня він самовільно залишив частину та поїхав в Одесу, де звернувся до лікаря та зробив МРТ колінних суглобів. Як виявилося, у нього були порвані зв’язки в колінах. Фотокопію висновку МРТ солдат відправив командуванню військової частини, але реакції з їхнього боку не було.
У суді Андрій Р. розкаявся, що залишив місце проходження служби, та заявив, що бажає бути у війську й надалі. Водночас додав, що йому протипоказані значні фізичні навантаження, а у майбутньому йому може знадобитися оперативне медичне втручання.
Суд врахував заяви та розкаяння військового. У підсумку йому призначили більш м’яке покарання у вигляді тримання у дисциплінарному батальйоні строком на 2 роки, замість покарання у вигляді позбавлення волі. Також було враховано документальне підтвердження його травми та той факт, що він має на утриманні неповнолітню дитину.
У Києві працівники поліції зупини військового біля кас станції метро "Вокзальна". Він повідомив, що в його поясній сумці є боєприпаси, які надалі в нього вилучили. Про це йдеться у вироку Солом'янського районного суду Києва, опублікованому 28 липня 2022 року. Як виявилося, чоловік проходив навчання на полігоні Львівської області та прихопив з собою боєприпаси на згадку про службу. Чоловіка визнали винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 263 Кримінального кодексу України. Йому призначили покарання у вигляді 3 років позбавлення волі. На підставі ст. 75 КК України його звільнили від відбування покарання з випробуванням, встановивши 1 рік іспитового строку.
Також Дубровицький районний суд Рівненської області 26 квітня 2024 року визнав військовослужбовця ЗСУ винним у публічних закликах до насильницької зміни влади. Чоловік визнав свою провину та попросив суворо не карати, тому що в нього були діти 5 та 7 років.
Нагадаємо, від початку повномасштабного російського вторгнення в Україну правоохоронні органи розслідують майже 11,3 тисячі кримінальних проваджень в області мобілізації. Усі вони пов'язані з ухиленням від призову або порушенням військового обліку.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.