Війська на кордоні та народне ополчення: Білорусь планує нападати на Україну чи захищатися від путіна?

Війська на кордоні та народне ополчення: Білорусь планує нападати на Україну чи захищатися від путіна?

Читать на русском

27 травня міністр оборони Білорусі Віктор Хренін заявив, що Лукашенко доручив створити "народне ополчення"

Читать на русском
Війська на кордоні та народне ополчення: Білорусь планує нападати на Україну чи захищатися від путіна?

27 травня міністр оборони Білорусі Віктор Хренін заявив, що Лукашенко доручив створити "народне ополчення"

У Білорусі неподалік кордонів з Україною тривають військові навчання. Чи означає це, що Лукашенко накаже наступати на Волинь? Але навіщо тоді білоруси мінують кордон із Україною? І від кого намагаються захиститися, створивши "народне ополчення"? Чи не від путіна?

Інформатор спробував розібратися, що відбувається у сусідів. Ось що ми дізналися.

Що відбувається

За даними моніторингової групи "Беларускі Гаюн", Білорусь продовжила навчання своєї армії на прикордонних полігонах до 11 червня. Український Генштаб 2 червня повідомляв, що Білорусь починає мінувати свої дороги та мости на кордоні з Україною.

 

Війська на кордоні та народне ополчення: Білорусь планує нападати на Україну чи захищатися від путіна? 1

30 травня білоруське державне видання БелТа з посиланням на військового комісара Гомельської області Андрія Кривоносова повідомило, що з 22 червня по 1 липня у Гомельській області Білорусі, що межує з Україною, відбудуться планові мобілізаційні навчання з військовими комісаріатами. Крім того, у Жлобинському районі області з 28 червня по 16 липня заплановано військові збори з військовозобов'язаними, призначеними до територіальних військ.

 

Фото: Міністерство обороны Білорусі
Фото: Міністерство обороны Білорусі

26 травня самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що у збройних силах Білорусі створюють нове оперативне командування. На думку Лукашенка, на Білорусь нібито чинитиметься "військовий тиск" через Польщу, Литву, Латвію і дислоковані там війська НАТО. З цієї причини він вирішив для контролю півдня країни (де РБ межує з Україною) створити окреме командування, яке функціонуватиме "в умовах воєнного часу".

Чи варто Україні чекати на удар з півночі?

Пересування військ та техніки на кордонах напівокупованої росією Білорусі, з території якої на Україну понад сто днів летять ракети, викликає занепокоєння українців. ЗСУ змушені тримати там війська, щоб у разі потреби дати відсіч окупантам. Головне питання: чи наважиться Лукашенко віддати своїй армії наказ наступати? Військовий експерт Олег Жданов вважає, що ймовірність такого розвитку подій складає 50%. 

 

Фото: Міністерство оборони Білорусі

Фото: Міністерство оборони Білорусі

"У Білорусі триває раптова перевірка бойової готовності військ. Уся активність зосереджена переважно в Брестській та частково у Гомельській області (напрямок на Волинь та Рівненську область). Там зосереджують війська, знімають техніку зі зберігання. У мене було припущення, що вони можуть цю техніку передати російській армії, тому що у росії з цим великі проблеми, але поки що Білорусь нікуди нічого не передає, це може свідчити про те, що вони передбачають втрати серед техніки білоруської армії, які мінують прикордонні райони, ставлять там інженерні загородження.Це робиться для демонстрації білоруському суспільству того, що Україна готується напасти на Білорусь, про що ще на початку війни говорив Лукашенко", - каже Олег Жданов. 

 

Фото: Міністерство оборони Білорусі

Фото: Міністерство оборони Білорусі

Екс-заступник Міністра внутрішніх справ України, кандидат політичних наук Тигран Авакян вважає, що рішення Лукашенка підкоритися тиску путіна та рушити війська через кордон України залежатиме від результатів битви за Донбас та успіхів ЗСУ на інших напрямках.

"Лукашенко вже готовий почати наступ, щоб за наказом шляху спробувати перерізати комунікації постачання техніки та озброєнь, завдавши ударів по Волині та по Житомирській області. Ймовірність його наступу висока, але якщо росіяни зазнають поразки, він цього не зробить, йому просто страшно. Так і білоруська армія – це не та армія, що може загрожувати Україні і в Білорусі це чудово розуміють”, - сказав Тигран Авакян.

Власне, схожу ситуацію ми бачили у березні 2022 року. Тоді вступ у війну білоруських військ не відбувся, зокрема, через небажання білорусів воювати з українцями. Інформатор докладно писав це  тут . З того часу ситуація з громадською думкою в Білорусі на кращий для Лукашенка бік не змінилася.

 

 

Війська на кордоні та народне ополчення: Білорусь планує нападати на Україну чи захищатися від путіна? 5

Думаю ці навчання, брязкіт танками - це спроба привернути увагу, повернути собі відчуття, що він важлива постать, здатна приймати рішення відправити або не відправити війська. Його дратує те, що його називають маріонеткою путіна. Але він усвідомлює, що йому ніким воювати. Білоруська армія до цього не готова ані морально, ані технічно, за даними експертів, там є до 10 тисяч людей, які готові йти на барикади, бо вони не усвідомлюють, що таке війна, але більша частина білоруської армії не розуміє, чому вона має воювати. проти українців, наших сусідів, у яких до нас тільки позитивні почуття, заради амбіцій двох диктаторів. Лукашенку треба показати свою значущість та лояльність путіну, але не думаю, що це виллється у реальний наступ. Коли така загроза виникла на початку війни, одразу підключилися білоруські матері. Вони через різні канали пояснювали солдатам, що якщо раптом вас змусять, одразу переходьте на бік України. Лукашенко вже колаборант, він вже на боці путіна, але ми, білоруси, маємо показати, що зробили свій моральний вибір, ми на боці України, ми на боці світу. І ми хочемо зберегти добрі стосунки з Україною в майбутньому”, - каже лідер білоруської опозиції Світлана Тихановська.

Лукашенко шукає захист від путіна

Тим часом з Білорусі приходять новини, які дивують багатьох. 27 травня міністр оборони Білорусі Віктор Хренін заявив, що Лукашенко доручив створити "народне ополчення". "Нам необхідно ще з губернаторами обговорити ці питання, визначити законодавчо. І ми чудово розуміємо, що кількість захисників нашої батьківщини збільшиться в рази. Для нас це дуже важливо, тим більше за нинішньої обстановки, щоб ми могли мирно… і показувати, що не треба сунутися, бо відповідь буде адекватною, якщо хтось прийде на нашу землю," - сказав Хренін. Олег Жданов припускає, що це пов'язано зі спробою Лукашенка захиститися від путіна.

 

Фото: Міністерство оборони Білорусі

Фото: Міністерство оборони Білорусі

"Тиск з боку путіна настільки великий, що Лукашенко вкинув у суспільство, мабуть, як пробну кулю, ідею про створення народного ополчення. Народне ополчення (або як в Україні Тероборона) створюється, коли є загроза національній безпеці. Звідки вона може виходити для Лукашенка?Тільки з боку кремля.Кремль поставив жорсткий ультиматум: або Білорусь входить у війну і армія йде в наступ, або росія усуватиме Лукашенка від влади.Лукашенко, мабуть, намагається знайти консенсус із білоруським суспільством, але розуміє, що якщо дати зброю народу, цей народ його самого завтра скине... У Білорусі добре пам'ятають події 2020. І репресії там не припиняються досі. Точкою консенсусу із суспільством з боку Лукашенка може бути така: я зроблю все, щоб Білорусь не вступила у цю війну, якщо ви захистите батьківщину та мене. Якщо відповідь від суспільства буде позитивною, можливо, вона буде готова створити народне ополчення.", - сказав Олег Жданов.

Це дуже цікава версія, яка видається правдоподібною. Тим більше, що не виключено, що після військової поразки в Україні путін, у пошуках бодай примарної "перемоги" для свого імперського електорату, може спробувати приєднати до росії Білорусь. Такий розвиток подій не сподобається ні білоруському народу, ані диктатору Лукашенку, котрий у цьому випадку втрачає владу, за яку він так відчайдушно чіпляється останніми роками.

Про те, які санкції накладені на Білорусь як союзника росії у веденні загарбницької війни в Україні, Інформатор писав тут.

Ольга Палій

 

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.