Вища рада правосуддя закликала владу не надто захоплюватися боротьбою із суддівською корупцією

Читать на русском

Рада закликає до пошуку рівноваги між боротьбою з корупцією та збереженням незалежності суддівської влади

Читать на русском
Вища рада правосуддя (ВРП)
У Раді правосуддя застерігає від надмірного ентузіазму в антикорупційних заходах щодо суддів

Рада закликає до пошуку рівноваги між боротьбою з корупцією та збереженням незалежності суддівської влади

Вища рада правосуддя (ВРП) застерігає суспільство і владу від надмірного запалу у боротьбі з корупцією в суддівському корпусі. Вона закликала до зваженого підходу. Пояснюється це тим, що неконтрольовані дії можуть призвести не до очікуваного очищення судової влади, а до підриву її незалежності.

Про це йдеться у тексті Щорічної доповіді ВРП за 2023 рік "Про стан забезпечення незалежності суддів в Україні". Рада наголошує, що хоча боротьба з корупцією є необхідною, вона має здійснюватися з дотриманням принципів верховенства права та поваги до незалежності судової влади.

"Підтримуючи системну боротьбу з будь-якими проявами корупції в судовій системі, ВРП наголошує, що будь-які дії чи законодавчі зміни не повинні впливати на незалежність суддів та органів судової влади. Основна небезпека захоплення суспільства боротьбою із суддівською корупцією полягає у знищенні незалежності судової системи.", - зазначено у доповіді.

У Раді правосуддя додали, що вони, поділяючи позицію щодо необхідності вчинення рішучих дій для забезпечення довіри до судової гілки влади та запобігання в органах судової влади проявам корупції, яка становить загрозу національній безпеці та інтересам України, наголошують, що "ганебні прояви – корупційні дії окремих осіб – не можуть ставити під удар авторитет судової гілки влади, суддів, які сумлінно працюють заради відновлення справедливості". 

Корупція в судовій галузі

На жаль, корупція в судовій системі України є серйозною проблемою, яка негативно впливає на верховенство права, економічний розвиток та загальну довіру до влади. У лютому ВАКС визнав винуватим суддю райсуду Київщини в умисному внесенні свідомо неправдивих відомостей до декларації, але його звільнили від покарання, адже закінчились строки давності. Зазначається, що у щорічній декларації за 2020 рік суддя не вказав квартиру в столиці за понад 4,6 млн грн та два паркомісця загальною вартістю майже 430 тис. грн, які перебували у користуванні судді та членів його родини.

А у січні 2024 року Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду (ВАКС) відмовила в задоволенні апеляційних скарг двом із чотирьох суддів Київського апеляційного суду, яких підозрюють у хабарництві. Залишилося без змін рішення ВАКС, яким до одного з суддів Київського апеляційного суду, який спільно з трьома іншими суддями цього суду підозрюється в одержанні неправомірної вигоди у розмірі 35 тис. дол. США за ухвалення рішення про скасування арешту майна, застосовано запобіжний захід у вигляді застави у розмірі 4 млн грн.

Нагадаємо, що згідно з домовленістю з МВФ, Україна візьме на себе зобов'язання до кінця вересня 2024 року завершити процес відбору та призначення суддів до Вищого антикорупційного суду (ВАКС) та його апеляційної палати. Також 20 червня ВАКС визначив запобіжний захід ексголові Державної міграційної служби у справі щодо розкрадання державних коштів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.