Від сутичок на Храмовій горі до ракетних обстрілів: чим викликана криза в Ізраїлі та чим вона закінчиться

Читать на русском

Експерти вважають, що сутички на Храмовій горі в Ієрусалимі були спровоковані ізраїльськими політиками

Читать на русском
Ситуацію на Близькому Сході розглядали на закритому засіданні Радбезу ООН
Ситуацію на Близькому Сході розглядали на закритому засіданні Радбезу ООН

Експерти вважають, що сутички на Храмовій горі в Ієрусалимі були спровоковані ізраїльськими політиками

Заворушення навколо мечеті Аль-Акса в Єрусалимі призвели до спалаху насильства між Ізраїлем і угрупуваннями, що протистоять йому. 6 квітня Ізраїль почали обстрілювати некерованими ракетами з території Лівану (було запущено 34 ракети – наймасовіша атака з 2006 р.), днем раніше – з боку Сектору Газа. Конфлікт у мечеті стався після спроби єврейських ультраправих активістів провести на початку свята Песах на Храмовій горі, де розташована Аль-Акса, ритуальне жертвопринесення. Дізнавшись про це, палестинці забарикадувалися у мечеті та відмовилися її покидати. Інформатор розбирається, що спричинило кризу та чого очікувати надалі

Мечеть Аль-Акса чи Третій Храм?

 

“Все почалося з заворушень навколо Храмової гори та мечеті Аль-Акса в Ієрусалимі. Під час єврейського Песаху група радикалів, які вважають, що на цьому місці треба відродити Третій Храм, спробували здійснити жертвоприношення на території Храмової гори. Почалась сутичка. Багато людей було арештовано. Були постраждалі. Під час релігійного місяця Рамадан мусульманська спільнота сприймає це дуже болісно. Заворушення тривають досі. Ракетні обстріли з боку Ливана стали реакцією на ці події”, - розповів Інформатору директор Інституту близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.

5 квітня єврейських активістів руху “Повернення на гору”, які прийшли принести жертву на Храмовій горі, затримали з козеням. Повідомлялося про подібні затримання і напередодні, а також 3 квітня. Жертвопринесення не відбулось, але ці спроби поклали початок хвилі насильства.

Жертвопринесення на Песах
Жертвопринесення на Песах

Палестинські бойовики закликали мусульман замкнутися у мечеті Аль-Акса. Ізраїльська поліція вступила у зіткнення з десятками палестинців. Поліція заявила, що провела рейд на Храмовій горі після того, як люди з феєрами, палицями та камінням замкнулися в мечеті. За твердженнями палестинської сторони, постраждали 14 людей: поліція застосувала світлошумові гранати та гумові кулі, щоб розігнати натовп.

 

Ізраїльська поліція опублікувала відеозаписи, на яких видно, як всередині мечеті вибухають феєрверки, там кидають каміння. На іншому записі видно, як поліцейські зі щитами йдуть через мечеть під шквалом феєрверків. На кадрах видно забарикадовані двері мечеті та коробки з феєрверками на підлозі, потім поліцейські виводять щонайменше п'ятьох людей на вулицю в наручниках. 

Ізраїльська поліція затримує учасників заворушень
Ізраїльська поліція затримує учасників заворушень

5 квітня із сектора Газа на територію Ізраїлю було випущено не менше дев'яти ракет. Ізраїльська армія повідомила, що п'ять ракет було перехоплено, а ще чотири впали на відкритій місцевості. Заступник голови ХАМАС Салех аль-Аурі пригрозив, що "напад на ісламські святині коштуватиме дорого". "Ми спалимо землю під ногами ізраїльтян", - пообіцяв він. Пізніше ізраїльські військові заявили, що їхні бойові літаки завдали удару по об'єктах бойовиків.

 

6 квітня Рада Безпеки ООН провела закриту дискусію з приводу ескалації в Єрусалимі та на кордоні Ізраїлю із сектором Газа та Ліваном. Наразі повідомлень про результат обговорення немає.

Рух «Повернення на гору» відкинув твердження про те, що намір євреїв принести великодню жертву і став причиною нинішньої ескалації.

«Ракетні обстріли та заворушення терористів на Храмовій горі не зупинять нашої подальшої діяльності щодо відновлення заповіді принесення пасхальної жертви. Мусульманський терор проти євреїв триває з незапам'ятних часів. Згадайте слова поета Урі Цві Грінберга: Хто править горою, той править землею. Ми відправляємо підкріплення жителям півдня та солдатам ЦАХАЛу, які розплачуються за слабкість уряду у питаннях безпеки», – заявили в організації.

Вуличні протести в Ізраїлі
Вуличні протести в Ізраїлі

В ніч на 7 квітня спалахнули зіткнення між поліцейськими та мешканцями Умм-ель-Фахма. Поліція заявила, що десятки учасників заворушень палили шини та кидали каміння. Двоє затримано. Заворушення було також зафіксовано в Сахніні, де мешканці кидали у поліцейських петардами.

Ізраїль завдав ударів по півдню Ливану у відповідь на обстріл своєї території
Ізраїль завдав ударів по півдню Лівану у відповідь на обстріл своєї території

Ізраїльська армія завдала ударів по по двох терористичних тунелях і двох заводах з виробництва зброї, що належать терористичній організації ХАМАС. Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу заявив, що за рекомендацією ЦАХАЛу та сил безпеки було "ухвалено низку рішень" на засіданні військово-політичного кабінету.

"Наші вороги заплатять суттєву ціну в результаті реакції Ізраїлю сьогодні вночі і в подальші дні", — наголосив Нетаньягу.

Випадковість чи провокація?

“Подібні сутички за участю ультраправих груп, які постійно вступають в протистояння з палестинцями, не вперше трапляються в Ізраїлі. У 2021 році під час Рамадану була схожа ситуація. Тоді заворушення відбувались не лише в Єрусалимі, а й в інших містах, де спільно живуть євреї та араби. До речі, тоді прем’єром Ізраїлю також був Нетаньяху. Після цих заворушень Нетаньяху втратив свою посаду”, - каже Ігор Семиволос.

У квітні 2021 року в Єрусалимі відбулися масштабні зіткнення палестинців із ізраїльською поліцією. За даними Палестинського Товариства Червоного Півмісяця, медичну допомогу надали 105 постраждалим, 20 з них - госпіталізовані. Тим часом поліція Ізраїлю повідомила про 20 осіб, які отримали травми, і трьох доставлених до лікарень.

Сутички в Єрусалимі в 2021 році
Сутички в Єрусалимі в 2021 році

13 червня 2021 року Нетаньяху залишив посаду прем'єр-міністра Ізраїлю, за рішенням Кнесету. На прем’єрському посту його замінив Нафталі Бенет. 

На думку політолога Володимира Фесенко, криза навколо Храмової гори у цьому році може бути спровокована чинними політиками. 

“Ці проблеми розпочались дуже вчасно для нинішнього ізраїльського прем’єра Нетаньяху. Нинішня праворадикальна коаліція, що має більшість в ізраїльському парламенті, свідомо намагається спровокувати кризу в стосунках з палестинцями, з арабами, з Іраном для того, щоб відволікти увагу від внутрішньої політичної кризи. Правляча коаліція хотіла провести судову реформу та підпорядкувати судову владу парламентській коаліції. Це викликало величезну кризу в Ізраїлі. Сотні тисяч людей вийшли на протести. Підключились профспілки. Влада змушена була піти на поступки. Судову реформу відклали. Думаю, зараз праві радикали пробують відволікти увагу від внутрішніх проблем, переключивши її на зовнішні загрози. А для цього їх треба спровокувати. Все це виглядає конспірологічно, але політтехнологи люблять конспірологію. Це загострення в першу чергу відповідає інтересам правих радикалів. Вони хочуть показати, що наразі в Ізраїлі при владі політичні сили, які найкраще можуть захищати його національні інтереси. Хоча, вважаю, що багато ізраїльтян думають інакше”, - каже Володимир Фесенко.

Згоден з цим і Ігор Семиволос: “Політична криза в Ізраїлі навколо судової реформи послаблює правлячу коаліцію. Ультраправі партії, що увійшли до коаліції та просувають судову реформу, є промоутерами цих заворушень. Той рівень насильства, який демонструє ізраїльська армія та поліція, спричинила таку відповідь ХАМАС. Ця терористична організація завжди використовує такі кризи, щоб продемонструвати свою першість в палестинському питанні”.

Чого чекати далі?

Ігор Семиволос вважає , що заворушення будуть продовжуватись протягом релігійних свят. Раніше схожі провокації припинялись з закінченням святкових днів. 

“Разом з тим ми бачимо загострення стосунків Ізраїлю з Іраном, який може використати свої проксі-сили в Лівані, у ж саму Хезболлу, яка поки що не дуже задіяна в цьому конфлікті. Але бойовики цієї організації публікують бравурні відео про те, що вони ось-ось почнуть це робити. Ситуація загострюється і передумови для повномасштабного конфлікту між Ліваном та Ізраїлем є. Ліван на рівні керівників держави заперечують таку можливість. Але це питання буде вирішувати не уряд, а Хезболла, яка є державою в державі”, - каже Ігор Семиволос.

Володимир Фесенко зазначає, що кожен рік територію Ізраїлю обстрілюють десятки разів. Там регулярно відбуваються теракти. Ізраїль знаходиться в оточенні ворожих йому сил. І хоча при попередньому уряді йшла робота по нормалізацї стосунків з Єгиптом та Іорданією, але напруга є.

“Іран взагалі не визнає правомірність існування держави Ізраїль. Тому ситуації, які ми спостерігаємо зараз, неодноразово були та,на жаль, ще неодноразово будуть повторені. Загострення між Ізраїлем та палестинцями відбуваються регулярно. Часто діють десь прямо, десь опосередковано проіранські угрупування в Лівані або на території Сирії. Зараз між Іраном та Ізраїлем тривають переговори на території Китаю. Але світова преса наповнена повідомленнями, що Ізраїль та Іран на межі війни. В Ізраїлі погрожують превентивними ударами проти Ірану, щоб не допустити створення там ядерної зброї. В Ірані теж говорять про превентивні удари по Ізраїлю”, - каже Володимир Фесенко

Що це означає для України?

На думку Володимира Фесенко, не треба прив’язувати все, що відбувається в світі, до України

“І попередній, і нинішній уряд Ізраїля дуже обережні по відношенню до України. Вони зберігають формальний нейтралітет і напряму нам не допомагають. Іран теж прямо не підтримує війну росії проти України. Вони постачають путіну зброю. Але нинішні події на Близькому Сході не завадять Ірану це робити. Зовсім іншою була б ситуація, якби відбулось загострення між Китаєм та Тайванем. Це створило б нову глобальну кризу, здатну відволікти увагу від війни в Україні”, - сказав Володимир Фесенко.

Храмова гора - вершина пагорба в Старому місті Єрусалима вважається в іудаїзмі найсвященнішим місцем, на якому знаходився перший, а потім другий Єрусалимський Храм. Для мусульман це третє за святістю місце, яке вони називають Харам аль-Шаріф і вважають як місце, звідки Мохаммед був піднесений на небо. На пагорбі розташовуються дві мусульманські святині – мечеть Аль-Акса та Купол Скелі. Євреям та іншим немусульманам дозволено відвідувати територію комплексу у певний час, але забороняється молитися.

Храмова гора
Храмова гора

Як раніше повідомляв Інформатор, в останні дні 2022 року Ізраїль отримав новий уряд. Лише заяви про його наміри викликали багатотисячні акції протесту в Тель-Авіві. Люди протестували проти внутришньополітичних планів щодо палестинських поселень та обмеження прав представників ЛГБТ. 

У березні в Ізраїлі відбулись масові протести. Люди були невдоволені наміром новообраного уряду кардинально змінити судову систему. На вулиці вийшли понад 500 тисяч ізраїльтян, що є рекордом для протестів у цій країні.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.