Прем'єр Угорщини Віктор Орбан сказав, що наразі ніхто не знає ні територіальні кордони України, ні кількості її населення
Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан зробив чергову заяву щодо України. Він вважає нереалістичним вступ України до ЄС, доки триває війна. Більше того: на його думку, наразі недоречно навіть починати розмови про можливість майбутньої інтеграції.
Про це пише видання Associated Press. Вони посилаються на місцеве державне радіо Угорщини, де виступав Орбан.
Нагадаємо, що наприкінці поточного року мають початися політичні переговори про майбутній вступ України до Європейського Союзу. Однак ряд країн, серед яких Угорщина, проти цього та завжди називають ті чи інші причини.
В етері угорського радіо прем’єр Орбан заявив, що ЄС потрібно буде "відповісти на дуже довгі і складні питання" щодо України. Більше того: наразі нібито не час не те що приймати, а навіть розмовляти про нашу євроінтеграцію. Як мінімум через те, що ніхто достеменно не знає, де пролягають наші кордони та скільки в нас взагалі населення.
"Коли ми будемо обговорювати майбутнє України ... у нас не вийде уникнути питання, чи ми можемо серйозно задумуватися про членство такої країни. Чи можна починати переговори з країною, яка у стані війни? Ми не розуміємо, якою є територія цієї країни... не знаємо, яким є її населення, тому що це населення виїздить… Приймати (до ЄС - ред.) країну, не знаючи її параметрів, було би безпрецедентно", - сказав Орбан.
Угорський лідер нагадав, що для прийняття нових країн до ЄС потрібна одностайна згода усіх 27 членів Союзу. Щоб своє добро дав Будапешт, потрібне рішення парламенту. При цьому ніякої особливої підтримки України Орбан в своєму парламенті не відчуває.
"Коли я спілкуюся з депутатами, то не відчуваю палкого бажання угорського парламенту голосувати за вступ України до ЄС.... Тож я був би обережним з такими амбітними планами", - резюмував Орбан.
Зазначимо, що це далеко не перші (і навіть не соті) подібні закиди угорського керівництва щодо нашої держави. Наше непорозуміння з цим сусідом є досить давнім та системним, виною всьому став мовний закон, який, за думкою Будапешту, утискає права угорськомовної меншини на Закарпатті. В політичному компромісі, загалом, не було нічого складного - однак Києв, тоді ще за каденції Порошенка, пішов на принцип (перш за все через внутрішньополітичні умови того часу) - і з тих пір відносини з Угорщиною залишаються не дуже конструктивними.
Однак наразі заяви Орбана є значно глибшими. По-перше, звичайно, це слова для "внутрішнього споживання" власному електорату. По-друге - це риторика вже глобальніша. Сам по собі Орбан не є повністю самостійним політиком, який просто "собі на умі". Він відіграє роль "балакаючої голови" консервативних еліт Європи, які є дуже скептичними щодо євроатлантизму та можливостей розширення євроатлантичних структур - особливо за рахунок України. Тобто, простими словами: коли Україні хочуть передати якийсь невтішний меседж, однак не можуть зробити цього прямо - використовують Орбана. Це робиться не кожного разу, однак все ж нерідко.
Нарешті, третя складова спічу угорського лідера - це, власне, об'єктивні фактори. Європейський Союз є величезною та багато в чому унікальною політико-економічною структурою. Таку глобальну форму організації співжиття майже трьох десятків країн можливо втримати лише двома способами: або жорсткою диктатурою в імперському форматі, або надскладною системою спільних правил, норм, законів та обов'язків. Простою мовою - бюрократією.
На вищому рівні керівництва Євросоюз є дуже забюрократизованою структурою. Вступ до ЄС - це надвелика кількість різних бюрократичних норм суворої відповідності по сотнях напрямків. І фундаментальними з них, звичайно, є основи державності: чітка демаркація кордонів та відома кількість населення. Щодо першого все зрозуміло: міжнародно визнаними є кордони 1991 року. А з приводу другого - питання, скоріше, до української влади останніх 20 років перед війною, яка кожного разу обіцяла та жодного разу не провела перепис населення.
Так в чому ж правий Орбан? Власне, в одному: саме з легальної (тобто правової, бюрократичної, критеріальної тощо) точки зору Україна, звичайно ж, не готова до вступу в ЄС та не буде готова ще якийсь час - потужна держава Турція, наприклад, ніяк не може привести свої справи до ладу та вступити до ЄС ще з 80-х років. Тож переговори про вступ та можлива майбутня інтеграція є виключно політичним жестом довіри, вдячності та прихильності з боку Європи.
Однак далеко не всі держави ЄС цим вдоволені та збираються це підтримувати - принаймні поки що. Саме так, власне, й слід трактувати чергову заяву Орбана.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.