Вербування підлітків ворогом - проблема: Нєбитов навів деталі про теракти та кількість диверсантів, затриманих Нацполіцією

До моменту вчинення злочину можна повідомити про факт вербування на лінію 102, у чати Національної поліції, кіберполіції. В такому разі людина не буде нести відповідальність, а буде свідком

теракти в україні
У поліції закликають батьків бути уважним до своїх дітей

Росія вербує українців для вчинення терактів. Нацполіція цього року вже затримала пів сотні диверсантів, 14 з них - підлітки. Вербування відбувається у соцмережах, компʼютерних іграх, через оголошення про заробіток та працевлаштування.

Про це в етері телемарафону розповів заступник голови Нацполіції Андрій Нєбитов. Поліцейський повідомив, що на території України з початку 2025 року зафіксовано 33 терористичних акти, з них 16 вдалось попередити. Затримали 50 осіб, причетних до терактів, з них 14 - неповнолітні. Нєбитов додав, що зазвичай їх вербували через Telegram, але є інші платформи, на яких можна потрапити "на гачок" ворогу.

"Здебільшого це соціальні мережі, це навіть комп'ютерні ігри, якщо ми кажемо про дітей, а основний месенджер, звичайно, це Telegram. Фіксуємо випадки, коли ворог розміщує оголошення про легкі гроші, заробіток легких грошей і на місцевих пабліках працевлаштування", - сказав Нєбитов.

Надалі, за його словами, завербовану особу переводять для спілкування у певний месенджер, наприклад, у Telegram і дають спочатку нескладні завдання. Це робиться для того, щоб отримати на завербовану особу компромат та підготувати її до виконання складніших завдань. Як зазначив заступник голови НПУ, серед завербованих є і хлопці, і дівчата.

"Є (випадки - ред.), коли одну особу вербують, а вона залучає своїх друзів. Тому ми і кажемо, що батькам потрібно бути дуже уважними до своїх дітей і розуміти, особливо зараз, під час війни, чим займаються діти, як вони проводять час, і звідки в них з'являються гроші", - наголосив правоохоронець.

Проте, як зазначив він, є і випадки, коли дитина повідомляла батькам, вчителям, або правоохоронним органам про факт вербування і примус російських спецслужб вчинити злочин. В такому разі немає кримінальної відповідальності.

"До моменту вчинення злочину завжди батьки або діти можуть повідомити в правоохоронні органи про те, що на них тиснуть спецслужби Російської Федерації або невідомий куратор і примушують вчинити злочин. Якщо вони завчасно повідомлять у спеціальні служби, Службу безпеки України або Національну поліцію, нами будуть вжиті всі заходи для документування цього злочину. І, звичайно, людина не буде нести відповідальність, а буде свідком", - поінформував Нєбитов.

Він додав, що повідомити про факт вербування можна на лінію 102, у чати Національної поліції, кіберполіції. Нєбитов зауважив, що осіб, які повідомили про факт вербування, захищають.

 

Нєбитов додав, що майже у 100-% випадків під час вербування обіцяють гроші, але їх не виплачують. Далі ворог шантажує диверсантів, що "здасть" їх поліції та примушує виконувати складні завдання.

"Якщо особа психологічно слабка, вони (вербувальники - ред.) навіть розділяють стадії вчинення цього злочину. Наприклад, одні люди виготовляють вибухівку, закладають її в певному місці. Далі інша людина просто забирає валізу, переносить її в місце, де відбувається терористичний акт. Тобто свідомо вони роблять так, щоб людина не уявляла, що вона робить цю вибухівку для знищення мирного населення України", - розповів Нєбитов.

Він нагадав, що за диверсію і теракт передбачена кримінальна відповідальність аж до довічного ув'язнення. Потрапити до в'язниці за роботу на ворога можуть всі, хто старше 14 років.

Теракти в Україні

Нещодавно СБУ запобігла серії терактів на Полтавщині. За результатами спецоперації в регіоні затримано російську агентку, яка готувала підриви біля місцевих адмінбудівель українських військових та правоохоронців.

Також Служба безпеки України разом із Нацполіцією запобігли теракту в Миколаєві. Його мала здійснити 19-річна студентка за вказівкою російських спецслужб. Її затримали під час спроби залишити вибуховий пристрій біля будівлі поліції.

А у центрі Івано-Франківська 11 березня пролунали вибухи, організовані двома підлітками на замовлення російських спецслужб. Винагорода за виконання теракту мала скласти 1700 доларів. Однак для виконавців операція завершилася трагедією: 17-річний юнак загинув, а його 15-річний спільник залишився без ніг.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube