Важка перемога вагою в Євро: огляд матчу Норвегія - Іспанія

Голанд та компанія втратили шанси на прямий вихід на Євро

Ерлінг Голанд не зміг відзначитися голом. Фото: Gettyimages.com
Іспанці змарнували чимало шансів біля чужих воріт, та все ж забили. Фото: Gettyimages.com

Вчора визначився ще один учасник чемпіонату Європи - Іспанія тяжко, але виборола перемогу над Норвегією на її полі. Поки Мората марнував моменти, єдиний гол (не без допомоги VAR) забив Гаві. Про матч, де Фурія Роха змогла втримати Голанда та Едегора - в огляді Інформатора.

Перед матчем

На домашній вирішальний матч Сольбаккен підготував дуже бойовий склад: Нюланд, Берг, Естігор, Едегор, ну і звісно Голанд. Натомість де ла Фуенте привіз не менш бойових Родрі, Фаті, Ляпорта, Гаві, Торреса та Морату. Головний матч неділі обіцяв нам битву стратегій та мотивацій, адже на кону - путівка на Євро.

І битися було заради чого: Норвегія збиралася, щонайменше, помститися за 0:3 у Малазі півроку тому. Але тоді у господарів не було Холанда, Іспанія ж не знала, що треба буде битися за лідерство ще й з шотландцями.

Перший тайм. Незабивне володіння іспанців

Наше найголовніше питання - що зробить непередбачуваний Голанд? Традиційно, у вирішальних матчах Ерлінг непомітний. Це було дуже помітно за Манчестер Сіті - у фіналах чи матчах проти Челсі, Ньюкасла та й того ж Арсеналу. Водночас, за збірну в нього справи кращі: форвард має чудове гольове чуття та у цій кваліфікації за 4 матчі забив 6 голів. І дійсно: з перших хвилин на нього поклали чимало бігової роботи попереду, аби затискати Карвахаля, Ляпорта та ле Нормана під час контролю позаду.

Очікувано, саме Норвегія побігла за стартовим голом. Господарям у перші 10 хвилин вдалося захопити ініціативу та навіть змусити Гарсію нервово вибивати м’яча за межі поля, коли Голанд та Едегор ледь його не знесли під час пресингу. Іспанія ж мала моменти біля чужих воріт, але до удару довести справу не вдавалося. Та й норвежці одразу розбігалися у широку захисну формацію, де остання лінія була перед власним карним, чим обрізали можливості для забігання Торреса та Фаті.

Ще одна з дуелей - двоє футболістів АПЛ із непередбачуваним ударом. Для іспанців загрозою був Едегор - він зарекомендував за собою такі якості в Арсеналі. Противагою йому виступав Родрі - всі у Сіті добре пам’ятають його потужні та красивезні голи Баварії та Інтеру. Обидва можуть вдарити раптово та забити звідти, звідки ніхто не чекає.

Норвегія продовжувала стартовий тиск та оборонну гру. Як їм це вдалося? Масштабна підстраховка, особливо проти небезпечних Фаті, Морати й Торреса. На них виходив хтось із захисників, а інший одразу був на другому темпі допомоги. Саме помилка у цій схемі призвела до голу: закидання Родрі, захисник господарів Странберг намагається вибити (його страхує воротар), але зрізає м’яча у ворота. За лічені сантиметри до воріт м’яч у порожні добиває Мората. З нічого - гол, але VAR вгледів нам інтригу: взяття воріт скасували через офсайд. Іспанці може скажуть, що їх пограбували, але 0:0 - рахунок знову по грі.

Цей момент став єдиним за перші півтайму, де іспанці зробили щось близьке до воріт. Обидві команди розмовляли, билися і били - але, скоріше один одного. Чудово виконував блокувальну функцію Мелінг та Ріерсон, через що іспанцям не вдавалося насичувати фланги. У такому пресингу потрібно було креативити: і першим за справу взявся Карвахаль, коли вдарив іншою частиною стопи. Натомість контрвипади норвежців вони зупиняли жорсткими фолами: ле Норман назбивався Голанда на гірчичник.

Іспанія потрохи шукала ті самі стежки до чужих воріт і частіше використовувала зв’язку Руїс-Фаті. Зупиняти останнього вдавалося все складніше, через що Ріерсон і Бобб заробили свої жовті. Під кінець тайму команди ще й обмінялися супермоментами: Мората не влучив головою у ворота, трохи вище пробивши над поперечкою. А за хвилину контратака, де тільки Ляпорт зміг заблокувати потужний удар впритул від Голанда. Відповідав на це свою потужною правою Родрі - трохи забракло влучності. Битва за важливий гол тільки починалася.

Нульова нічия як логічний результат першого тайму - гарне його завершення, хоч і назбирали тільки один удар у ствір, та й той був малозначним, де Нюланд без проблем забрав м’яча. Норвегії вдалося втримати імпульс Іспанії та нав’язати власну гру, віддавши їм контроль і володіння, але не ініціативу. Водночас, другий тайм вже не міг проходити за тією ж схемою - повний стадіон уболівальників у Осло вимагав розірвати іспанців на усі шматки.

Другий тайм. Мората не заб’є - допоможе Гаві

Після перерви, Іспанія потроїла атакувальні зусилля - дуже не подобалося їм, що жодна з атак не перетворилася на гол. Замінити розчавленого Фаті вийшов Оярсабаль, а в захисті заважати Голанду з’явився Давід Гарсія замість ле Нормана на картці. Штурм за штурмом, Фурія Роха тиснула на захист норвежців - і з трьох ударів змогла його пробити. Моментам Торреса та Оярсабаля завадили рикошети, а от Гаві все ж зміг його приборкати. Та знову VAR! Понад дві хвилини передивлялися дуже спірний епізод - і зрештою взяття воріт зарахували. Мората ледь вдруге не став на заваді, але цього разу минулося. Тактика першого тайму від господарів зламалася: іспанці почали більше бити, чим і досягли взяття воріт.

А чим було Норвегії відповідати? Адже це не така гучна збірна і за іменем, і за гравцями. Із топ-ліг тільки Голанд, Естігор, Едегор, Ріерсон Бобб та Берге. Тодія як Іспанія - це цілий цілий десант домашніх клубів: Реал, Атлетік, Барселона, Реал Сосьєдад, Атлетіко. І тут на перший план виходить головна відмінність: попри травми, Фурія Роха має таку ж потужну лаву запасних (ті ж Арсенал, Севілья, Вільярреал та Астон Вілла), а от у норвежців там серед найтоповіших - два представники Брюгге, по гравцю від Вільярреала та Сельти. А далі - менш відомі команди та чемпіонати. Тому першими свіжими гравцями стають саме Нуса й Серлот, обидва на підсилення правого флангу атаки.

Забитий гол аж ніяк не вплинув на настрій ані іспанців, ані норвежців. Господарі продовжували пошуки простору короткими пасами чи довгими закиданнями, а гості й далі грали відверто погано у завершальній фазі. Проблема ще й у тому, що Голанд та Едегор не мали тих асистентів, що допомагають їм виходити на ударні позиції в АПЛ. Гравці самі виводили своїх партнерів на удар, не маючи віконця для цього. Наприклад, Едегор отримав першу передачу на себе тільки на 63-й хвилині від Серлота, але пробив дуже погано. А в гостей Ляпорт та Мората сіли на дуже непотрібні картки.

Рахунок 1:0 чітко відповідав тому, як проходила гра, втім де ла Фуенте точно бажав від своїх футболістів більшого. Особливо якщо поглянути, що за три матчі осені команда забила аж 15 м’ячів, показавши свої амбіції на виграш на Євро-2024. Хоча бажання додати саме власне прізвище на табло ставало на заваді загальному результату: нападники часто йшли у самовільний обіграш, де нічого не вдавалося, а Торрес та Педраса свої 100% моменти реалізувати не змогли. Після цього в останні 15 хвилин ми побачили неймовірне: Іспанія проти Норвегії закривається у 5-4-1.

На власному полі штурмувати оборонні редути Фурії Рохи було і легко, і складно водночас. Тиск трибун та результату, підтримані уболівальниками, гнали норвежців уперед. І вони все шукали цю можливість, зокрема, через фланги, де Муса почав грати набагато важливішу роль, аніж Холанд. Та дуже щільний захист гостей не дозволяв знайти жодного моменту, навіть за володіння м’ячем та гри в три виражених нападники. Будь-яке просування одразу фінішувалося вибиванням від іспанців - і господарі починали з нуля. Доходити до чужого карного їм ледь вдавалося, натомість далі не вдавалося зовсім нічого. Раптова подача у штрафний на Ерлінга, який дотягнувся до м’яча та пробив у ствір - ось що можна згадати за цей час. Та й більше нічого.

1:0 - мінімальна перемога Іспанії забезпечує і їм, і Шотландії вихід на Євро-24. Голанд і компанія чекатимуть можливість поборотися за цей турнір навесні під час Ліги Націй.