В Україні зросла допомога по безробіттю, але не для всіх

Під час дії воєнного стану тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 90 календарних днів

Допомога по безробіттю
В Україні мінімальний розмір допомоги по безробіттю збільшився з 2 500 гривень до 3 600 гривень

В Україні мінімальний розмір допомоги по безробіттю зріс від 2 500 гривень до 3 600 гривень для більшості категорій населення. Це рішення зафіксовано постановою правління Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття від 19.09.2024 року № 74. Нові правила вже діють з 1 жовтня. Про це повідомили у Державній службі зайнятості. 

Під час дії воєнного стану тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 90 календарних днів, а для осіб передпенсійного віку — 360 календарних днів. Раніше ж тривалість виплати допомоги по безробіттю застрахованим особам не перевищувала 360 календарних днів (особам передпенсійного віку – не більше 720 календарних днів). Отже, з 1 жовтня 2024 року мінімальний розмір допомоги по безробіттю зріс від 2 500 до 3 600 гривень для деяких категорій населення, а саме:

  • людей, які не мали 7 місяців страхового стажу протягом року до набуття статусу безробітного та отримували до підвищення 1 500 гривень;
  • людей, які працювали не менше 7 місяців перед настанням безробіття та отримували до підвищення 2 500 гривень;
  • внутрішньо переміщених осіб, які не мають документів про страховий стаж, та отримували до підвищення 2 500 гривень.

Адвокатка про особливості надання допомоги по безробіттю в Україні

Допомога по безробіттю надається застрахованим особам, визнаним у встановленому порядку безробітними. Статус безробітного надається зазначеним особам за їх особистою заявою. Про це Інформатору розповідала адвокатка Анна Даніель. За її словами, безробітний - це особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна узятися до роботи (п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення"). Статус безробітного надається зазначеним особам за їх особистою заявою (у тому числі поданою засобами електронної ідентифікації) у разі відсутності відповідної роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції (Державний центр зайнятості), незалежно від зареєстрованого місця проживання чи перебування (ст. 43 Закону України "Про зайнятість населення").

Визначає процедуру, умови надання допомоги по безробіттю, механізм обчислення регіональними, міськими, районними, міськрайонними центрами зайнятості Державної служби зайнятості страхового стажу порядок надання допомоги по безробіттю, затверджений постановою Кабінету міністрів України №735 від 21 червня 2022 року. Рішення про призначення допомоги по безробіттю, розмір і строки виплати, відкладення, скорочення та припинення виплати оформляється наказом керівника центру зайнятості, в якому безробітний зареєстрований та отримує соціальні послуги. Інформація про прийняті рішення вноситься до персональної картки особи п. 23 Порядку надання допомоги по безробіттю, затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 735 від 21 червня 2022 року "Про особливості реалізації державної політики у сферах зайнятості та загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття під час воєнного стану та після його припинення або скасування".

Розмір допомоги по безробіттю залежить від таких факторів: 1) розміру середньої заробітної плати; 2) тривалості страхового стажу; 3) підстави припинення трудових відносин. Фонд загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій. Фонд є цільовим централізованим страховим фондом, некомерційною самоврядною організацією. Держава є гарантом забезпечення застрахованих осіб та надання їм відповідних соціальних послуг Фондом. Бюджет Фонду – план формування фінансових ресурсів коштом частки єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та інших не заборонених законом надходжень та їх використання для забезпечення виконання завдань і функцій, передбачених цим Законом та Законом України "Про зайнятість населення".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube