В Україні змінять проходження ВЛК: Ляшко розповів про зміни, які підготував МОЗ

Читать на русском

Міністерство охорони здоров'я дісталося до медичної системи Міноборони

Читать на русском
Голова МОЗ Віктор Ляшко
Віктор Ляшко розповів про трансформацію системи ВЛК

Міністерство охорони здоров'я дісталося до медичної системи Міноборони

Одним із найбільших жахів, про які говорять самі військові, є проходження медико-соціальної експертизи (МСЕК) та військово-лікарської комісії (ВЛК). Сьогодні представники МОЗ розповіли журналістам про те, як проходить нововведення, в ході якого Міноборони дозволило цивільним медичним закладам проводити медогляди потенційних військовослужбовців.

“Ми розуміли, що збільшилась кількість людей, які отримали поранення і потребували проходження військово-лікарської експертизи. Разом з тим зросло навантаження на саму роботу військово-лікарських комісій, - говорить заступниця міністра охорони здоров'я з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Марія Карчевич. – І ми розуміємо, що система, яка функціонувала до війни, потребувала змін, тому що вона була достатньо бюрократичною і не відповідала викликам воєнного часу”.

Особливо забюрократизованим виявився етап проходження ВЛК, на базі якої приймається рішення про подальший шлях поранених. Першочергово робота ВЛК знаходиться в компетенції Міноборони. 

“Поруч з тими, сформувалася міжвідомча взаємодія кількох міністерств, Медичних сил ЗСУ та військових. На початку цього року, ми сформували робочу групу і провели дослідження проблем, що турбують самих військовослужбовців і працівників ВЛК”, - говорить Марія Карчевич.

Найбільші проблеми пораненого:

  • необхідність особистої присутності військовослужбовця та паперове подання документів;
  • черги та навантаження на поранених у ВЛК та центрах комплектування;
  • недостатня обізнаність військовослужбовців щодо своїх прав;
  • неповна історія хвороби при ухваленні рішень стосовно військовослужбовців.

“Перша зміна - розширення пропускної спроможності ВЛК. До початку повномасштабної війни ВЛК працювали на базі лише військових закладів охорони здоров'я. На сьогодні із додаванням 819 цивільних закладів охорони здоров'я кількість ВЛК збільшилася вдвічі”, - говорить Марія Карчевич.

Інше питання - фінансування і перевантаження системи огляду військовозобов'язаних. Раніше це робили ті ж лікарі ВЛК. Тепер обстеження перенесено на базу цивільних закладів. НСЗУ законтрактувало 484 заклади і виділило на це 226,2 млн грн (близько 800 грн за людину).

Ще одна зміна - електронні черги. “На сьогодні ми маємо електронний запис в усіх військово-гарнізонних, військово-лікарських комісіях, - говорить посадовиця, - і вже понад 37 тисяч пацієнтів скористались такою можливістю. Наступна зміна, яку ми впроваджуємо, це є використання електронної системи охорони здоров'я у військових госпіталях”.

Цивільна медицина використовує електронну систему охорони здоров'я вже декілька років і МОЗ хвалиться, що ця ІТ-система є найбільшою в Україні, в ній - фактично вся медична інформація, медична картка людини.

Тепер цей досвід МОЗ переносить у військову медицину - зараз інформаційна система розгортається, а військові лікарі проходять відповідне навчання. Наприклад, військовим госпіталям передано 1700 ПК.

Замміністра охорони здоров'я Марія Карчевич
Замміністра охорони здоров'я Марія Карчевич

Впровадження електронного документообігу

Ще одна зміна – це впровадження електронного документообігу. “Ми розуміли, що часто військовослужбовцям доводиться паперові документи передавати в різні інституції, або вони передаються між інституціями, що займає час. Для того, аби це спростити та скоротити, почали впроваджувати електронний документообіг. На сьогодні він проваджений у 32% військових частин. Також плануємо розгорнути його і обмінюватися документами в електронному форматі між військовими частинами, центрами комплектування та заходами охорони здоров'я”, - говорять в МОЗ.

Ще один головний біль поранених - після виписки з військового закладу, пораненому необхідно було йти в цивільний і отримувати направлення на МСЕК, після чого власне проводилось МСЕК. Наразі впроваджено виїзні МСЕК. За даними МОЗу, ними було оглянуто понад 20 тисяч військовослужбовців. А попереду - комплексна реформа МСЕК. Поки що міжвідомча робоча група сформувала рекомендації щодо сервісу, дотримання вимог – від побутових до інформаційних. Наприклад, щоб поранені воїни не повинні були вистоювати на ногах годинами тощо.

Для військовослужбовців підготували довідник із прав та обов'язків і алгоритми дій у різних ситуаціях – 950 000 буклетів та 17 400 постерів у лікарняних закладах. Також окремо запущено гарячу лінію Міністерства оборони, окремий вебсайт - turbota.mil.gov.ua.

Поки що не вирішені питання удосконалення механізму оскарження рішень ВЛК та критеріїв придатності та підходів до категорій “Обмежено придатні”. до військової служби.

Також МОЗ працює над визначенням конкретного строку, за який військовозобов'язаний має пройти ВЛК - питання більше до самих закладів, ніж до людей. Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко зазначив, що РНБО перед МОЗ була поставлена термінова задача.

Голова МОЗ Віктор Ляшко і заступники
Голова МОЗ Віктор Ляшко і заступники

“На останньому засіданні РНБО підіймалось питання, чи можемо ми врегулювати питання, за який повинен пройти цей медичний огляд військовозобов'язаний, щоб його не футболили між певними закладами. Зараз обласна військово-державна адміністрація визначає конкретний заклад, який закріплений за конкретним центром комплектування. Цей конкретний заклад повинен відповідати вимогам, які прописані Національною службою здоров'я України по спеціалістах і по необхідній матеріально-технічній базі”, - сказав міністр.

Якщо в ТЦК збільшується кількість людей, які заклад не спроможний оглядати досить швидко, військова адміністрація повинна подати до Національної служби здоров'я України додатковий заклад, який закріпиться за цим же ТЦК для того, щоб розвести питання і досить швидко проводити всі процедури. “Зараз ми працюємо над виконанням рішення Ради національної безпеки.Працюємо над конкретним терміном, який буде влаштовувати всіх. І ТЦК, і лікарняний заклад тощо”, - зазначив очільник МОЗ.

“Коли ми говоримо про ВЛК, яку проходить людина, яка вже перебуває в ЗСУ,
питання часу проходження ВЛК залежить від реалій і питання, чому людина звертається до ВЛК. Є питання, коли у людини поранення, і вона після цього потребує додаткової відпустки, потрібує звільнення з лав Збройних сил України через певну шкоду здоров'ю. Або є питання огляду тих, хто був в категорії обмежено придатний. Тому тут ми не можемо сказати конкретно, за який час яке ВЛК може і повинен пройти такий військовослужбовець”.

За словами очільника МОЗ термін проходження ВЛК скоротився вже тому, що збільшилась кількість закладів, на базі яких можна пройти ВЛК. Єдине, підкреслив, очільник МОЗ, “цивільний” лікар не може виносити рішення про придатність чи непридатність до військової служби.

Автор: Наталія Тютюненко

Всі фото автора

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.