Власників знищеного через війну майна в Україні хочуть звільнити від податку на нерухомість

Руйнувань внаслідок ракетних обстрілів зазнають об’єкти по всій території України

Власників знищеного через війну майна в Україні хочуть звільнити від податку на нерухомість

Власників знищеного чи пошкодженого майна внаслідок російської агресії, пропонують звільнити від сплати податку на нерухомість. Відповідний законопроєкт №7632 парламент підтримав у другому читанні. Зараз податок на нерухоме майно обчислюється на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно або на підставі документів, що підтверджують право власності на такий об’єкт.

Про деталі розповіла ініціаторка документа народна депутатка Олена Шуляк. Цим законопроєктом у Податковому кодексі закріплюється норма про не нарахування та не сплату податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, починаючи з місяця, коли відбулося руйнування об’єкта.

"Це має підтверджуватися актом огляду об’єкта, складеного органом державної влади (наприклад, ДСНС України чи її територіальним органом) чи органом місцевого самоврядування", – заявила Шуляк.

Вона пояснила, що зараз податок на нерухоме майно обчислюється на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно або на підставі документів, що підтверджують право власності на такий об’єкт.

"Проте в умовах війни не враховується той факт, що об’єкт повністю або частково став непридатним для використання з дати знищення або пошкодження. А підготовка документів для внесення інформації про пошкодження об’єкта до Державномого реєстру речових прав на нерухоме майно чи до документів, що підтверджують право власності, для цілей перегляду податкових зобов’язань затягується на тривалий строк", – зазначила Шуляк.

За її словами, нарахування та сплата податку для знищеного чи пошкодженого майна припинятиметься незалежно від включення відповідної території до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії та тимчасово окупованих територій. Адже руйнувань внаслідок ракетних обстрілів зазнають об’єкти по всій території України.

Як отримати компенсацію за житло, пошкоджене внаслідок бойових дій

Через військову агресію рф на території України вже зруйновано сотні будинків, тисячі людей лишилися без житла. Для допомоги громадянам державою запроваджено механізм компенсації за пошкоджену внаслідок бойових дій нерухомість. Право на компенсацію мають громадяни України, які є:

  • власниками пошкодженого та/або зруйнованого житла;
  • інвесторами у житлове будівництво, якщо вони отримали право на виконання будівельних робіт, але не ввели будівлю в експлуатацію;
  • членами житлово-будівельних кооперативів, які викупили квартиру чи інше приміщення кооперативу, але не оформили право власності на нього;
  • спадкоємці усіх вищеперерахованих категорій.


Для отримання компенсації необхідно подати:

  • заяву про проведення обстеження житла та виплату грошової компенсації (встановленої форми);
  • копію документа, що посвідчує особу;
  • копію ІПН;
  • нотаріально завірені копії документів, що підтверджують право власності у постраждалого на житло на момент подання заяви (дозволяється надати довідку або копію витягу з Держреєстру речових прав на нерухоме майно, яку можна оформити онлайн);
  • якщо документи подає представник, необхідно надати копію відповідної нотаріальної довіреності.


Мешканці, які залишаються на тимчасово окупованій території, можуть подати заявку за допомогою застосунку "Дія". Для цього необхідно:

  • Оновити застосунок до останньої версії
  • Зайти у "Дію" та натиснути "Послуги", далі обрати "Повідомлення про пошкоджене майно"
  • Заповнити форму, вказавши всю потрібну інформацію.
  • Після заповнення форми та її реєстрації можна завантажити заяву в PDF або отримати на електронну пошту.


Після реєстрації повідомлення очікуйте на інформацію про початок процедури оцінки та компенсації, що будуть визначені урядом найближчим часом. Подати заяву на компенсацію можна під час дії військового стану та упродовж 90 днів по його завершенні.

  • Важливо переконатися, що у вас є всі документи, які підтверджують право власності на майно. Також за можливості необхідно зафіксувати пошкодження майна за допомогою актів знищення/пошкоджень, складених працівниками ДСНС.
  • Якщо зафіксувати пошкодження або знищення тимчасово неможливо, треба скласти акт опису пошкоджень самостійно, попросивши підписати його, приміром, сусідів-очевидців.
  • Варто зробити також фото та відео пошкоджень.

Нагадаємо, в Україні конфіскували майно одного з найбагатших підприємців росії — Євтушенкова. Крім того, Україна відбудовуватиметься за конфісковані активи росії.

Також Інформатор писав, яке майно можна застрахувати та від чого залежить вартість.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube