Росія будує аналог Starlink для інтернету, війни і ГЛОНАСС, він буде називатися Світанок
Російська влада анонсувала створення національної системи супутникового інтернету, яка має стати аналогом американського Starlink від компанії SpaceX. Про це йдеться в повідомленні уряду РФ, що супроводжувалося презентацією проекту під назвою "Світанок". Згідно з поясненнями гендиректора компанії-розробника "Бюро 1440" Дмитра Баканова, йдеться про побудову орбітального угруповання супутників на низькій навколоземній орбіті.
Вони мають забезпечити Росії швидкісний інтернет і водночас посилити точність навігаційної системи ГЛОНАСС - насамперед для військових задач, зокрема для управління БПЛА. Очікується, що похибка у визначенні координат зменшиться до 2,5 метра.
Ініціативу включено до масштабної космічної програми РФ, що також охоплює "атомну" складову - проєкт під назвою "Космічний атом", який пов’язаний із використанням ядерної енергетики в орбіті. Starlink, який прагнуть повторити в Росії, - це високотехнологічна мережа тисяч супутників, що обертаються на висоті близько 550 км над Землею. Завдяки цьому досягається низька затримка сигналу (20-40 мс), що дозволяє надавати інтернет навіть у віддалених регіонах, де відсутнє оптоволокно чи стабільний мобільний зв’язок.
Система працює за рахунок взаємодії наземних станцій, користувацьких антен ("тарілок") та супутників, які можуть передавати дані між собою за допомогою лазерних каналів. Але таку мережу складно й дорого підтримувати - SpaceX у 2018 році оцінила стартові витрати щонайменше в 10 млрд доларів, а Ілон Маск пізніше уточнив, що повна реалізація вимагатиме до 30 млрд.
На тлі активного використання українськими силами Starlink на фронті, Москва намагається створити технічні рішення для блокування сигналів цієї мережі. Відомо щонайменше про три спроби російських військових заглушити канали зв’язку, які використовують ЗСУ. Для цього, зокрема, залучають комплекс "Тобол", що нібито має виключно захисну функцію, але фактично працює в режимі радіоелектронної боротьби.
Упродовж 2025 року як військові, так і цивільні користувачі в Україні скаржилися на зниження швидкості передачі даних через Starlink, що пов’язували з обмеженнями, введеними самим Маском, і з діями РФ на полі бою. Втім, незважаючи на фокус на руйнування чужих супутникових систем, Кремль тепер хоче мати власний аналог. Перші кроки вже зроблено - у 2023 році були запущені тестові супутники під брендом Rassvet, які вже демонстрували передачу даних на швидкості до 12 Мбіт/с із затримкою близько 41 мс.
Також Інформатор повідомляв, що у російських окупантів на полі бою почало з'являтися все більше супутникових терміналів Starlink. Це означає, що ворог знайшов шляхи, як купувати їх через треті руки.
При цьому Росія вже неодноразово намагалася створити власні високотехнологічні продукти - потужний процесор, штучний інтелект, аналог Кремнієвої долини у вигляді Сколково тощо. Усі ці амбітні ініціативи завершувалися гучними корупційними скандалами й кримінальними справами, у ході яких з'ясовувалося, що з держбюджету було розкрадено мільярди доларів. Є всі підстави вважати, що подібна доля чекає й на російський аналог Starlink.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.