У Росії таємно розробляють власний аналог Старлінк: експерт нагадав, що це вже не перша спроба

З 2022 року в РФ озвучували ідеї створення космічного флоту, який збивав би супутники Starlink, але зараз почали говорити про можливості створити свій аналог цієї супутникової мережі

Starlink
В РФ розробляють аналог Starlink. Фото: Getty Images

Військово-промисловий комплекс Росії здебільшого зосереджений на тому, щоб нищити Starlink. Втім, нині почали говорити про можливості РФ створити свій аналог цієї супутникової мережі. Йдеться про компанію "Бюро 1440", яка у 2023 році здійснила запуски перших тестових супутників Rassvet, що забезпечують швидкість передачі даних до 12 Мбіт/с із затримкою до 41 мілісекунди.

Про це повідомив військово-політичний оглядач групи "Інформаційний спротив" Олександр Коваленко у статті для видання OBOZ. Він зазначив, що з 2022 року в РФ озвучуали ідеї створення космічного флоту, який збивав би супутники Starlink та порушував стійкість сигналу, але тепер говорять про ствоерення власного аналогу.

Компанії "Бюро 1440" (колишній "Мегафон 1440") доручили створення угруповання російських супутників, яке до 2030 року може становити 292 космічні апарати. Ще 91 замінять ті, що вже відслужили свій строк. Вартість проєкту оцінюють у 445 мільярдів рублів - майже 5 млрд доларів.

Коли Дмитро Рогозін ще був головою "Роскосмосу", він просував проєкт глобальної супутникової системи "Сфера". За ним, на навколоземній орбіті має бути створена армада з 638 космічних апаратів, з яких 334 супутників зв'язку, 55 супутників навігації та 249 апаратів дистанційної зйомки Землі.

У 2021 році бюджет проєкту був 1,5 трлн рублів - станом на той час йдеться про 60 млрд доларів. Що примітно, бюджет SpaceX на запуск 12 тисяч супутників Starlink складав близько 10 млрд доларів. 

"Інше питання – це можливості запуску в Росії такої кількості супутників до 2030 року. Наприклад, США запустили в 2024 році 2 249 космічних апаратів, серед яких 1 941 – Starlink. На сьогодні супутникове угруповання Starlink вже перевищує 8 тисяч апаратів. Росія ж запустила за 2024 рік 95 космічних апаратів різного призначення. І навіть за такого колосального розриву зі США здається, що за 5 років із завданням виведення 338 супутників вони в принципі впораються. Але тут на поверхню відразу ж спливають технологічні можливості виробництва такої кількості готової продукції", - наголосив Коваленко.

Майже в усіх заявах про "російський аналог Старлінк" кажуть, зо в його наземних станціях та вузлах сполучення використовуються радіоелектронні комплектуючі лише російського виробництва. Завляють, що і космічні апарати буцімто збираються із вузлів та елементів нібито лише з РФ.

Втім, Москва не має технологічної можливості самостійно реалізувати такий глобальний проєкт без західних технологій. А тестові апарати, які запустили у 2023 році, були зібрані на мікроелектронній базі до масштабних санкцій проти РФ 2022 року.

"По суті, станом на 2025 рік говорити про якийсь аналог американської глобальної супутникової системи не доводиться, і не виключено, що сам проєкт просто потоне в болоті технологічної відсталості Росії, густо присмаченої корупцією та внутрішнім протистоянням еліт", - додав експерт.

РФ та Старлінк

Схоже, побоювання Заходу щодо нової війни Росії у космосі небезпідставні. Москва випробовує протисупутникову ракету "Нудоль", яку можна оснастити ядерним зарядом. Вона здатна знищити всі космічні апарати на низькій навколоземній орбіті Землі, у тому числі - Starlink.

Також у російських окупантів на полі бою почало з'являтися все більше супутникових терміналів Starlink. Це означає, що ворог знайшов шляхи, як купувати їх через треті руки. Втім, українські військові навчилися ефективніше нищити ці системи. Віднедавна у зведеннях втрат РФ з'явився пункт "супутникові термінали", якого не було раніше. І дійсно, у ворога є власна навігаційна система під назвою ГЛОНАСС, яка ніколи не була такою ж, як американські. Але також у росіян почали з'являтися і Старлінки.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube