НБУ є каналом покриття структурного дефіциту валюти приватного сектору
В Україні структурний дефіцит валюти приватного сектору на ринку є об’єктивною характеристикою роботи валютного ринку під час воєнного стану. Наразі умови насамперед характеризуються значним дефіцитом бюджету, який здебільшого покривається міжнародною допомогою. З середини 2022 року регулятору вдалося суттєво наростити міжнародні резерви – з близько 22 мільярди доларів до понад 40 мільярди доларів в певні періоди. Про це в інтерв'ю Укрінформу розповів заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук.
Структурний дефіцит валюти з боку приватного сектору покривається надлишком валюти у державному секторі, який викуповує Національний банк у Мінфіну. Тому цілком логічно, що за таких умов НБУ є каналом покриття структурного дефіциту валюти приватного сектору.
"Структурний дефіцит валюти приватного сектору на ринку (тобто постійне перевищення попиту на валюту над її пропозицією) – це об’єктивна характеристика роботи нашого валютного ринку під час воєнного стану. Наразі умови насамперед характеризуються значним дефіцитом бюджету, який здебільшого покривається міжнародною допомогою. Механізм працює так: Міністерство фінансів отримує від партнерів валюту, яку продає Національному банкові, отримуючи натомість гривню. Ця гривня спрямовується в економіку, коли Уряд здійснює видатки. Згодом цей гривневий ресурс повертається на ринок, де Національний банк викуповує його за валюту. Отже, структурний дефіцит валюти з боку приватного сектору покривається надлишком валюти у державному секторі, який викуповує Національний банк у Мінфіну. Тому цілком логічно, що за таких умов НБУ є каналом покриття структурного дефіциту валюти приватного сектору", - пояснив Ніколайчук.
За його словами, надходження міжнародної допомоги загалом є стійкими, а НБУ ощадливо витрачає міжнародні резерви, докладаючи зусиль, щоб гривневі інструменти мали попит. З середини 2022 року вдалося суттєво наростити міжнародні резерви – з близько 22 мільярди доларів до понад 40 мільярди доларів в певні періоди.
"За нашим прогнозом, на кінець цього року резерви знову перетнуть цю позначку (40 мільярдів доларів США), враховуючи задекларовані обсяги міжнародної допомоги", - вказав Ніколайчук.
В Україні курс долара стосовно національної валюти наступного року може коливатись від 43 до 47,7 грн за долар. Такі прогнози озвучують ключові аналітики та державні відомства. Водночас затверджений в бюджеті прогноз уряду передбачає середній курс в 45 грн за долар. Про це вказується у публікації Obozrevatel.
Як йдеться в останніх оцінках МВФ, наступного року долар в Україні коштуватиме 45 грн. Цей прогноз відповідає очікуванням уряду. При тому далеко не всі аналітичні агентства розділяють такі прогнози. Також варто зазначити, що урядові прогнози далеко не завжди відповідають реальному курсу долара. Зазвичай оцінки уряду більш песимістичні. Проте бувають виключення, наприклад, в бюджеті на 2022-й закладали курс долара у 28,7 грн, однак через початок повномасштабної війни долар подорожчав у 2022-му вже до 36,9 грн. В ICU свій прогноз щодо вартості валют опублікували ще в серпні цього року. Їх оцінки не включають офіційні прогнози. Отже, за їх оцінками долар наступного року коштуватиме 47,7 грн. В Dragon Capital озвучили більш позитивні оцінки. Так, середньорічний курс за їх оцінками має становити 43 грн.
"Очікуючи, що Нацбанк почне послаблювати монетарну політику в другій половині 2025 року, зокрема шляхом повернення до практики керованої девальвації гривні, ми прогнозуємо послаблення курсу до 45 грн/дол. до кінця 2025 року (-6,6% р/р) і оцінюємо середньорічний курс на рівні 43 грн/долар", – оцінюють аналітики.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.