З 1 грудня 2024 року в Україні запрацювала нова версія СЕП з функціональністю миттєвих переказів
З 1 грудня 2024 року запрацювала нова версія системи електронних платежів Національного банку України – СЕП-4.1 з функціональністю миттєвих кредитових переказів. Така платіжна операція передбачена змінами до Закону України "Про платіжні послуги", що набрали чинності 08 листопада 2024 року. Про це повідомили в НБУ 2 грудня.
Усі учасники СЕП перейшли на нову версію системи. Наразі оновлена СЕП продовжує ефективно працювати 24 години на добу 7 днів на тиждень. Перехід на нову версію програмного забезпечення пройшов успішно і тепер функціональність миттєвих переказів СЕП доступна для всіх, хто підключений до системи: банків, небанківських надавачів платіжних послуг, Державної казначейської служби України. Безпосередньо до функціональності миттєвого переказу СЕП станом на сьогодні вже підключилися:
Поступово до неї мають підключитися всі учасники СЕП (залежно від їхніх внутрішніх графіків впровадження миттєвих переказів СЕП), щоб мати змогу пропонувати своїм клієнтам якісні та швидкі платіжні послуги. Адже реалізація функціональності миттєвого переказу СЕП, що є ключовою особливістю нової версії СЕП-4.1, створює умови для подальшого вдосконалення платіжної інфраструктури країни.
"Більше року ми ретельно готувалися до оновлення СЕП, детально опрацьовували з учасниками системи всі технічні та методологічні моменти, щоб здійснити безшовний та успішний перехід на нову версію програмного забезпечення. Дякуємо за злагоджену та ефективну роботу всім залученим до процесу командам банків, небанківських надавачів платіжних послуг, Державної казначейської служби України та запрошуємо до спільної роботи над подальшим вдосконаленням системи електронних платежів і платіжної інфраструктури України", – сказав директор Департаменту інформаційних технологій НБУ Володимир Нагорнюк.
Миттєвий переказ СЕП – це платіжна операція, завдяки якій через СЕП відбувається миттєве зарахування коштів на рахунок отримувача. Тобто надавачі платіжних послуг виконуватимуть миттєве перерахування коштів з рахунку платника на рахунок отримувача та зобов’язані одразу інформувати їх про результати проведення платіжної операції. Таку платіжну операцію може ініціювати як фізична, так і юридична особа. Граничний час виконання миттєвого переказу СЕП вимірюється в секундах (не більше 10 секунд), а максимальна сума однієї платіжної операції встановлена на рівні 100 тис. грн., що є оптимальним рішенням для більшості платежів для забезпечення повсякденних потреб громадян.
НБУ називає такі переваги миттєвих переказів СЕП:
СЕП – системно важлива платіжна система в Україні, яка є сучасним, складним та унікальним програмно-технічним комплексом класу RTGS 24/7. Система функціонує на базі міжнародного стандарту ISO 20022 та забезпечує проведення міжбанківських платіжних операцій в Україні через рахунки, відкриті в Національному банку. Оператором СЕП є Національний банк. СЕП забезпечує здійснення 99% міжбанківських платежів у національній валюті. Так, за дев’ять місяців 2024 року через СЕП здійснено близько 347 млн платежів. Це на 13,4% більше порівняно з аналогічним періодом 2023 року.
Національний банк України запроваджує поняття «миттєвих платежів» за 10 секунд, які запрацюють у січні-березні 2025 року. На законодавчому рівні були посилені вимоги до банків та фінустанов, водночас регулятор затвердив власну постанову, якою зобов'язав платіжні організації створити запаси терміналів та карток.
Президент Зеленський держави 6 листопада підписав зміни до законів, які переглядають функції НБУ та коригують правила роботи ринків фінпослуг (законопроєкт № 11043). Він увійшов до пакета вимог ключового кредитора України — Міжнародного валютного фонду. Ключове нововведення документа — запровадження нового терміна «миттєві платежі». Під його визначення потрапляє переказ, який здійснюється за 10 секунд — оцінюється саме швидкість. Якщо точно — «кредитовий миттєвий переказ», як кваліфікує його НБУ. Так називається переказ, що ініціюється відправником, а загалом поділ такий:
Миттєвим вважається платіж, повністю проведений за 10 секунд у будь-яку добу року та час дня та ночі (без вихідних): з огляду на усі перевірки (фінмоніторинг у тому числі), переказ із рахунку ініціатора, зарахування одержувачу та його інформування (смс, push-повідомлення) про надходження. Інформування має бути безкоштовним та безумовним (проводиться, навіть якщо людина не підписувалася на цю послугу). Якщо банк або інша платіжна організація не вкладаються в 10 секунд, то вони зобов'язані повідомити про це відправника і повернути йому суму, що переказується, на рахунок — в початкове положення. Фінансисти пояснили, що це одне з наших зобов'язань задля вступу до Європейського Союзу.
«Миттєві кредитові перекази — загальноєвропейська тенденція. У лютому цього року Рада Європи прийняла регулювання, яке зобов'язує банки запровадити стандарт миттєвих платежів за реквізитами IBAN. Як і в Україні, йдеться про перекази за 10 секунд. І до речі, вже є перші успішні запуски. Наприклад, у серпні 2024 року Національний банк Швейцарії звітував про успішний запуск системи. Згідно з оприлюдненим релізом, на той момент до неї було підключено 60 банків, що охоплювали 95% транзакцій у країні", — зазначили у пресслужбі Unex Bank.
В українських банках підтвердили тестування регулятором 10-секундних платежів, але також розповіли про проблеми, що виникають у процесі. Їх фіксували під час перевірок на стенді регулятора 25 вересня 2024 року. В результаті НБУ розіслав у банківській системі лист «Про недоліки реалізації миттєвого переказу учасниками СЕП», в якому регулятор наголошував на «негараздах під час обміну інформацією між ЦОСЕП (Центр обробки СЕП), банком-агентом одержувача», а також слабкою зацікавленістю банків у проєкті (7 учасників СЕП взагалі не брали участі у тестуванні).
Наразі в Україні не надається послуга «миттєві перекази за 10 секунд». Її вже анонсував НБУ в рамках глобальної трансформації своєї Системи електронних платежів та з переходом із поточної версії СЕП 4.0 на 4.1. Про це регулятор офіційно заявив у своєму річному звіті за 2023 рік. Регулятор відкрито конкурує з VISA та MasterCard, розкручуючи IBAN-платежі (проходять саме через СЕП Нацбанку), які не лімітуються в рамках 150-тисячного обмеження та просуваються регулятором. Головна ж мета НБУ, заявлена відкрито в тому ж звіті 2023 року, — здешевлення переказів. Наразі p2p-перекази обходяться населенню в середньому 1% від суми, а IBAN — 0,5% і бувають безкоштовними. Але, мабуть, «миттєві» можуть бути ще дешевшими. А запустити їх обіцяють у січні-березні наступного року.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.