Суттєве збільшення видобутку газу можливе, лише якщо в країні припиняться бойові дії
Уряд зобов’язав НАК «Нафтогаз» закуповувати для запасів на зиму у першу чергу блакитне паливо, видобуте в Україні. Про це йдеться у постанові кабміну №887. Компанія повинна забезпечити наявність у підземних сховищах не менш як 19 млрд кубометрів газу.
Таке рішення кабмін ухвалив через те, що імпортний газ для України занадто дорогий. Про це кажуть усі опитані «Інформатором» експерти. Ціни блакитного палива на міжнародних біржах зараз величезні - котирування газових фʼючерсів останніми днями перевищували позначку у захмарні 2500 доларів за тисячу кубів. Тому в першу чергу будуть купувати газ власного видобутку. Про це каже і голова парламентської фракції «Слуга народу» Давид Арахамія.
"Нам фінансово у будь-якому випадку значно вигідніше купити у місцевих", - переконаний Арахамія.
Арахамія додав, що при підготовці до опалювального сезону Україні необхідно купити більше газу, ніж видобувається в Україні. Та все ж пріоритетом має бути газ власного видобутку - важливо викупити весь його об’єм. І лише потім - імпортований. При цьому ж він додає, що закупівля українського газу й імпортного буде йти паралельно.
Приватні українські газовидобувні компанії зацікавлені продавати блакитне паливо «Нафтогазу». Торгувати газом за кордоном зараз вони не можуть. Це заборонено. А українські підприємства дуже часто купити в них паливо не здатні – бо на це не вистачає грошей. Наприклад, в Україні закриваються частина цукрових заводів, бо не можуть «потягнути» нинішню ціну газу. Тож для газовидобувних компаній «Нафтогаз» тут значно надійніший покупець. Але яку ціну він їм заплатить? Газовидобувні компанії хотіли б, щоб це була ринкова європейська ціна. Але так точно не буде – розповів «Інформатору» колишній міністр енергетики Олексій Оржель. Максимум – досягнуть якогось компромісу.
«Держава буде шукати інструменти, як розтягнути в часі, щоб прямо зараз взяти газ, який необхідний, щоб пройти зиму, а заплатити через компромісне рішення – якимсь чином буде шукати можливості розплатитися цінними паперами, чи будуть розтягнуті у часі ці платежі» - каже ексміністр енергетики.
Раніше повідомлялося, що «Нафтогазу» не вистачає майже 220 млрд грн, щоб забезпечити газом наступний опалювальний сезон. І що він планує імпортувати 2,7 млрд кубометрів газу та ще 1,8 млрд кубометрів закупити на внутрішньому ринку. Але зараз опитані «Інформатором» експерти кажуть, цілком можливо, що Україні вистачить виключно газу внутрішнього видобутку. Тому, що споживання блакитного палива в країні різко знизилося. За підрахунками опитаних «Інформатором» експертів – приблизно на 40%. У першу чергу через те, що не працюють багато підприємств. Тож чи можна взагалі відмовитися від надзвичайного дорогого імпортного газу? Такий варіант цілком можливий – відповідає «Інформатору» директор енергетичних програм центру Разумкова Володимир Омельченко. Але краще готуватися до гіршого. Наприклад, якщо Росія буде нищити газову інфраструктуру України. Або якщо буде дуже холодна зима.
«Все-таки при підготовці до зими треба розраховувати на варіант, де існують найбільші ризики. Якщо буде проходити у критичному режимі опалювальний сезон, то все таке не вистачить. Треба буде закупити ще до двох мільярдів кубічних метрів імпортного газу», - каже Володимир Омельченко.
Уряд зобов’язав «Нафтогаз» заповнити до листопада газові сховища 19-ма мільярдами кубометрів палива. Але Володимир Омельченко вважає, що зробити це навряд чи вдасться.
"Ми зможемо наповнити ним десь 13,5 - 14 млрд кубів до 1 листопада. Можливо, як я вже зазначив, закупити ще до 2 млрд кубічних метрів. Я думаю, що цього має вистачити. На 19 млрд кубів у нас грошей не вистачить», - каже Омельченко.
Тож Україна буде намагатися обійтися перш за все газом власного видобутку. І зможе розраховувати цього опалювального сезону на значно менші об’єми палива. Представники місцевої влади вже попереджали, що температура у квартирах зимою буде нижчою. Наприклад, радник заступника голови Київської міської державної адміністрації Олексій Тихонов розповів «Інформатору»: замість 18 градусів у квартирах киян може бути 14-15 градусів. Тобто ТЕЦ, котельні будуть працювати не на повну потужність заради економії газу.
«У цьому проміжку можна тримати. Що ж, нікуди діватися, спати будемо під теплою ковдрою», - каже Олексій Тихонов.
Видобуток газу в Україні цього року впаде приблизно на 10-15% - такі прогнози озвучив Національний банк України. Причина тут у першу чергу – війна. Частина свердловин опинилася на окупованих територіях. Багато газовидобувних компаній продовжують працювати, але перебувають близько до зони бойових дій. І це впливає на їхню роботу (особливо це стосується компаній у Харківській області). Але видобуток газу знижувався в Україні й раніше – ще до повномасштабного вторгнення. І це при тому, що ще у 2016-му році в Україні була проголошена масштабна програма «20/20». Згідно з нею державна компанія «Укрзагзвидобувння» мала до 2020 року збільшити видобуток газу до 20 мільярдів кубометрів.
«Але, на жаль, нічого з цього не вийшло. Гроші величезні витратили, але не ефективно, з моєї точки зору, були використані. Тому видобуток не тільки не зріс, а навіть несуттєво зменшився. Головна причина була - неефективне керівництво енергетичним блоком уряду і неефективна робота менеджменту «Нафтогазу України», - каже «Інформатору» експерт з питань енергетики Володимир Омельченко.
Приватні ж газовидобувні компанії – збільшують об’єми добутку. А міністр енергетики Герман Галущенко при цьому заявляє, що Україна має величезний потенціал з видобутку власного природного газу, який може повністю замістити імпорт, а в майбутньому держава буде навіть експортувати газ до Європи. І це справді можливо, кажуть усі опитані «Інформатором» експерти. Ось тільки важливий момент – вони стверджують, що це перспектива в кращому разі 5-10 років. Не менше.
«В найближчі роки збільшити видобуток власного газу не вийде. Для цього необхідні вкладення. Треба кілька років вкладати гроші у розвідку, у дослідження, у купівлю обладнання, щоб потім отримувати прибуток від реалізації цих додаткових об’ємів», каже «Інформатору» експерт у сфері енергетики Геннадій Рябцев.
І при цьому суттєве збільшення видобутку газу можливе, лише якщо в країні припиняться бойові дії, якщо у газовидобувну сферу прийдуть великі інвестиції, а також світові сервісні компанії, якщо Україна почне видобувати сланцевий газ на сході держави й газ на шельфі Чорного моря. Усе це можливе лише після перемоги у війні. А поки що Україну, найімовірніше, чекає найважча зима за всю історію незалежності.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.
Максим Урлапов