"Українськими шпигунами", яких затримала ФСБ, виявилися продавець кави та сім'я вчительки з Тернопільської області

Провокації спецслужб країни-агресора продовжуються

"Українськими шпигунами", яких затримала ФСБ, виявилися продавець кави та сім'я вчительки з Тернопільської області

У четвер Федеральна служба безпеки РФ повідомила про затримання трьох громадян України, які нібито готували теракт на території Росії. Виявилося, що "співробітниками українських спецслужб" виявилися звичайні громадяни України - продавець кави та звичайна українська родина із села Перепельники — син, батько та мати, яка працює вчителькою у школі.

Інформатор із посиланням на Meduza розповість, хто ж ці затримані та чим вони займалися.

Вчора ФСБ відзвітувала про затримання "агентів" СБУ та Головного управління розвідки міністерства оборони (ГУР МО), і навіть вибила та опублікувала їх «свідчення з зізнаннями». Батько та син, нібито, займалися шпигунством, а 23-річний Олександр Цілик готував у Росії теракт. У відео, опублікованому ФСБ, мешканка Києва Мілана Цілик впізнала голос свого сина Олександра, який зник у жовтні 2021 року під час ділової поїздки до Росії.

  «У справах, пов'язаних із чаєм та кавою. Він на каві заробляв. Дуже захопився в останні два роки кавою: їздив на фестивалі, багато читав. Він розрізняє ці зерна навіть на вигляд, пробував різні помели, які м'якші, — і з ним рахуються. Запитують у нього, які зерна краще брати», - каже мати затриманого.

Олександр отримав диплом спеціаліста з банківської справи, проте працював не за спеціальністю, а у кав'ярнях та барах (наприклад, у «Фан-барі „Банку“» у Києві). Судячи з його соцмереж, хлопець справді займався кавою. На оперативній зйомці ФСБ Олександр Цілик "розповідає", що справжньою метою його поїздки була не закупівля кави, а «організація теракту». За завданням Головного управління розвідки Міноборони (ГУР МО) України Цілик нібито мав підірвати на території Росії дві саморобні бомби.

 
 
 
Посмотреть эту публикацию в Instagram

Публикация от Алекс Цилык (@alexts123_2911)

Олександр зник у жовтні після перетину російського кордону. Після зникнення Олександра Цілика оголосили у розшук в Україні. Але перші відомості про нього надійшли лише через місяць, у листопаді, згадує мати Мілана.

«Я дзвонила до посольства — і вони робили запит до Росії. Їм сказали, що його затримали. Якось дивно взагалі вони у ФСБ: за правилами, мали і консулу повідомити — а нічого цього не було», - каже Мілана.

Александр Цилык после задержания сотрудниками ФСБ
Олександр Цілик після затримання співробітниками ФСБ

Влаштувати теракт Олександру доручили в ГУР МО України, розповів Цілик у своєму "відео зізнанні": підполковник Максим Кириловець, за його словами, особисто навчив його роботі зі схованками та спецзв'язком, а також допоміг зробити схрони з бомбами. Жодних зв'язків із ГУР МО син не підтримував, переконана Мілана.

«Армія — це взагалі не наше. У нього двоє маленьких діток. Я, на жаль, не знаю, як було — але точно знаю, що це все придумано. Я теж бачила відео показань — і я бачу, що він читає папірець; бачу, що на нього чинили тиск. Фізичний. У мене одне припущення: знущалися з нього, мучили, вибивали з нього, щоби він узяв на себе якусь гидоту», - зазначила вона.

"Сім'я шпигунів"

Двоє інших затриманих, стверджують у ФСБ, — "агенти" Служби безпеки України. Зіновій та Ігор Ковалі — батько та син — приїхали до Росії, щоб «сфотографувати на відеокамеру автомобільні мости, залізничні мости, теплоелектростанцію». ФСБ стверджує, що Ігоря завербувала СБУ в жовтні під час зустрічі в одному з кафе Тернополя. Щоб погодитися на співпрацю, Ігореві нібито вистачило однієї розмови; тоді ж він обрав собі оперативний псевдонім («Торік») і «написав розписку, що співпрацюватиме зі СБУ».

 
 

Вдома в Ігоря Коваля, за його словами, сталася дивна розмова з батьком: Зіновій як ні в чому не бувало запитав у сина, як пройшла розмова з вербувальником, — а потім зізнався Ігореві, що й сам співпрацює зі СБУ (під псевдонімом «Бик»). Тоді ж до розмови підключилася й мати Ігоря Ірина — і теж зізналася синові в співпраці зі спецслужбами — під характерною оперативною назвою «Школа». Судячи з облікового запису Ірини Коваль в "Однокласниках", уродженка тернопільського села Перепельники здобула педагогічну освіту та як мінімум до 2017 року викладала в школі — молодшим та середнім класам. Таким чином, якщо вірити казці ФСБ, виходить ціла "родина шпигунів".

Кадры из оперативной съемки ФСБ
Кадри з оперативної зйомки ФСБ

Через тиждень після вербування — у середині жовтня — Ігор Коваль із батьком поїхали до Росії та виявилися затриманими. У їхньому автомобілі співробітники ФСБ знайшли зброю: на опублікованих спецслужбою оперативних кадрах можна нарахувати вісім пістолетів, безліч обойм, мисливський карабін та три пачки набоїв виробництва Барнаульського патронного заводу (Росія). За виконання завдання (тобто за зйомки стратегічних об'єктів) Василь Ковалик нібито пообіцяв Ковалям 10 тисяч доларів. Навіщо для цього їм потрібно вісім пістолетів та карабін – у ФСБ не уточнили. У СБУ новину про затримання "українських шпигунів" назвали черговою провокацією РФ.

«Подібні заяви ФСБ РФ слід розглядати виключно через призму гібридної війни, у якій інформаційна пропаганда та розповсюдження фейків відіграють важливу роль. За останні місяці українські спецслужби викрили близько 50 російських агентів. Було поіменно встановлено офіцерів ФСБ РФ і перехоплено їх розмови. Очевидно, що це велика репутаційна втрата для ФСБ, яка вкотре прагне дискредитувати українську спецслужбу фейками», — заявив речник СБУ Артем Дехтяренко.

Інформатор сподівається, що українські громадяни незабаром опиняться вдома, а справжні злочинці постануть перед міжнародним судом.

Раніше ми повідомляли, що поліція «накрила» велику ботоферму в Чернівецькій області, яка працювала на Росію.

Також писали про те, що Україна збудує дві військово-морські бази.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте в нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube