Українці знову побачать полярне сяйво - точний прогноз науковців

2024 рік принесе найкращі полярні сяйва за останні 20 років

Космос, наука, вчені, сонце
Українці зможуть бачити північне сяйво в березні та жовтні наступного року

Місяць тому пізно ввечері над Україною промайнуло незвичайне яскраво-рожеве з зеленкуватим відблиском сяйво. Бачили спалахи мешканці Києва та області, Сумської, Запорізької, Херсонської та Донецької областей. Фото з незвичайним явищем публікували користувачі соцмереж. Виявилось, сяйво "Аврора" було викликане спалахом на Сонці. Воно є нічим іншим, як рідкісним північним сяйвом

Найвірогідніше полярні сяйва можна спостерігати навесні і восени!
На знімках помітно, як небо забарвилося у яскраво рожевий та червоний кольори. Найвірогідніше полярні сяйва можна спостерігати навесні і восени!

Нема чого боятися? 

Астроном Володимир Кажанов пояснив, що сталася потужна геомагнітна буря, пов'язана з бомбардуванням нашої планети викидом корональної маси Сонця. Та відбулася на початку листопада. Через це українці подекуди бачили яскраве полярне сяйво. Декого це явище налякало, однак боятися не слід. Адже воно жодним чином не впливає на безпеку людей й може повторюватись частіше вже наступного року! 

Річ у тім, що за прогнозами вчених 2024 рік принесе найкращі полярні сяйва за останні 20 років. Адже наше сонце досягає піку свого приблизно 11-річного циклу, коли північне сяйво найбільш помітне, повідомляє National Geographic. І хоча полярні сяйва й атакують захисну магнітну бульбашку нашої планети, та для людей вони цілокм безпечні. Максимум перешкод, що їх вони здатні чинити, так це порушувати функції GPS і створювати перешкоди супутникам на низькій орбіті, заспокоюють вчені. 

Українці знову побачать північне сяяння Аврори 

Особливо інтенсивний сонячний шторм - виверження, які відштовхують електрично заряджені частинки з високою швидкістю від Сонця - спричинив північне полярне сяйво, що його можна було побачити на широтах набагато південніше, ніж зазвичай. 

Північне сяйво (Aurora Borealis - різновид полярного сяйва - прим. ред.) поширюється на Південь (вниз), але зазвичай не досягає 40 паралелі, а, скажімо, найчастіше спостерігається до 60-ій. Оскільки зараз потоки частинок Аврори надзвичайно потужні, сяйво дісталось геолокації України на мапі світу, й зробить це знову, пророкують астрономи.

Довідка. Крім того, буває Південне полярне сяйво, яке поширюється від Південного полюсу, відповідно на Північ, тобто, у зворотньому напрямку. Воно носить назву Aurora Australis. Обидва ці полярні сяйва є оптичними явищами світіння окремих ділянок нічного неба в полярних районах.

Останнє є мінливим та швидко змінюється. Виникає у верхніх шарах атмосфери планети під впливом потоків заряджених частинок, які її магнітне поле спрямовує до полюсів, утворюючи плаваючий авроральний овал. На поверхні Землі такі сяйва спостерігаються на всіх довготах, але з різною інтенсивністю. В цей час можна побачити синє, рожеве, червоне і зелене світіння в небі над головою. 

За прогнозами вчених, впродовж наступного року ситуація повторюватиметься, й саме північне сяйво будуть бачити регіони до 40-ї паралелі включно. А це означає, що Україна, яка має географічне розташування між  52°22′46′′ і 44°23'11′′ паралелями північної широти, потрапляє під випромінювання Аврори.

Коли чекати на полярні сяйва

Астрономи прогнозують, що найчастіше полярні сяйва спостерігатимуться навесні та восени - в березні та жовтні наступного року. Також вони попереджають, що інтенсивність полярного сяйва може бути різною. А отже не розчаровуйтесь, якщо вам доведеться побачити слабке червоне сяйво на горизонті - далеко не таке драматичне, як на фотографіях вище чи у фільмах, які ви колись бачили. Не всі види полярного сяйва однакові, відіграє роль і ваше місцезнаходження та розташування. 

Додатки, що прогнозують полярні сяйва

Додатки для прогнозування полярного сяйва, як-от Центр прогнозування космічної погоди NOAA, Aurora Alerts і My Aurora Forecast & Alerts, допоможуть мисливцям передбачити, коли найкраще буде побачити північне сяйво, а також як далеко на південь пошириться авроральний овал після сонячної активності.

Крім того, експерти радять врахувати, що хмарне або надто освітлене небо ускладнить виявлення полярного сяйва. Тож, щоб уникнути техногенного світлового забруднення неба, пошукайте на DarkSky.org сертифіковані міжнародні місця темного неба для астрономічних спостережень - по всьому світу.

Сонце посилить свою активність 

Експерти кажуть, що у 2024 році ми можемо побачити ще більше полярних сяйв у регіонах, де їх зазвичай не помічають. Це тому, що Сонце досягає піку, в якому сонячна активність буде найбільшою. Експерти очікують, що під час сонячного максимуму полярне сяйво зростатиме й активізуватиметься. Коли енергії більше, зона полярного сяйва стає густішою та розширюється далі на південь, пояснюють вони.

"Сонячний максимум означає більше штормів, а під час штормів північне сяйво виникає частіше, інтенсивніше, триває довше та може поширюватися на нижчі широти, ніж зазвичай", - пояснили вчені. Тож, саме завдяки цьому полярні сяйва стають зримими для українців. 

Бронзове кольорове зображення сонця з дірою, звідки потік частинок потрапляв на полюси Землі.
Бронзове кольорове зображення сонця з дірою, звідки потік частинок потрапляв на полюси Землі.

Темна область у верхній частині Сонця на цьому зображенні, зробленому в жовтні 2015 року, є корональною дірою, областю, де магнітне поле відкрилось в космос. Високошвидкісний потік сонячного вітру, що виник із цієї корональної діри, призвів до кількох ночей полярних сяйв на Землі.

Поточний цикл Сонця, 25-й сонячний цикл, розпочався в грудні 2019 року. Сонячні спалахи, викиди корональної маси та сонячні плями – це лише деякі сонячні події, частота та сила яких збільшиться у 2024 році.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі  Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube