Депортовані повідомили про нестачу гуманітарної допомоги та обмежений час перебування на вулиці – лише кілька хвилин на день
На прикордонному пункті пропуску "Верхній Ларс" група українців, що утримується в підвальному приміщенні, влаштувала протест, вимагаючи доступу до води та базових санітарних умов. За повідомленнями, близько 90 депортованих з Росії українців, серед яких є колишні в'язні з тимчасово окупованих територій, люди з ВІЛ, туберкульозом та інвалідністю, утримуються в тісному приміщенні без достатнього забезпечення їжею, водою, медичною допомогою та спальними місцями.
Українців розмістили в підвалі на території недобудованого термінала "Даріалі". Паблік ASTRA, посилаючись на інформацію від самих утримуваних, 21 липня передало, що "Їх не годують і не надають медичну допомогу. Спальних місць не вистачає — їх менше ніж 20. У приміщенні спекотно, стан багатьох погіршується, одна людина раніше вже опинилася в лікарні".
20 липня приблизно 70 українців вийшли з підвалу, вимагаючи дозволу на купівлю води у зоні Duty Free. Депортовані повідомили про нестачу гуманітарної допомоги та обмежений час перебування на вулиці – лише кілька хвилин на день. Серед їхніх вимог було також відокремлення хворих на туберкульоз від решти групи.
Очевидець розповів медіа, що бачив, як одного з протестувальників відвели до окремого приміщення, де його нібито побили грузинські прикордонники. Поліцію викликали на місце події, але, оскільки протестувальники не чинили опору, правоохоронці "особливо нічого не зробили".
Юристка ГО "Захист в’язнів України" зазначила, що станом на 17 липня на кордоні з Грузією утримувалося 95 громадян України, з них семеро жінок. Вона пояснила, що це жителі тимчасово окупованих територій, депортовані через відмову отримувати російські паспорти. За її словами, медична допомога обмежувалася викликом "швидкої" лише в критичних ситуаціях, а через нестачу кисню людям доводиться сидіти на сходах.
Міністерство внутрішніх справ Грузії 20 липня заявило, що більшість утримуваних на КПП були засуджені за тяжкі або особливо тяжкі злочини, тому, в інтересах державної безпеки, їм не дозволяють в'їзд до країни. Грузія запевнила, що запропонувала українській стороні декілька механізмів для безпечного перевезення цих людей у нейтральні зони та повернення на батьківщину, і наразі тривають спільні консультації. За даними МВС Грузії, близько 80 людей, які намагалися в'їхати в країну з РФ "з незаконними документами", зараз застрягли на кордоні.
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга 19 липня наголосив, що Росія використовує депортацію українців через Грузію як інструмент тиску. Київ пропонує Москві транспортувати цих людей безпосередньо до спільного кордону.
Сибіга пояснив, що "З червня Росія суттєво збільшила кількість депортованих українських громадян, здебільшого колишніх ув’язнених, до кордону з Грузією. Унаслідок цього десятки людей, багато з яких не мають належних документів, застрягли в транзитній зоні. Українські консули активно працюють над тим, щоб надати цим особам документи та забезпечити їхній транзит до України через Молдову".
43 українців, включно з колишнім політв'язнем Андрієм Коломійцем, вже було евакуйовано таким чином. Україна продовжує активно співпрацювати з Грузією та Молдовою для повернення інших громадян.
Міністр підкреслив: "Водночас немає жодної гарантії, що Росія не збільшить кількість депортованих. Щоб уникнути подальших ускладнень, ми публічно пропонуємо Росії передавати цих українських громадян безпосередньо на кордон з Україною. Ми готові їх там прийняти. Є відповідні ділянки кордону, де це можна зробити. Ми передаємо цю пропозицію напряму, а також через міжнародні організації офіційними каналами".
Президент України Володимир Зеленський провів робочу зустріч з міністром закордонних справ Андрієм Сибігою. Окрему увагу приділили ситуації на кордоні Росії та Грузії, де російська сторона без попередження звільняє та фактично депортує громадян України, зокрема колишніх ув’язнених, без жодних документів. Як зазначив Зеленський, "міністр доповів про ситуацію в прикордонні між Росією та Грузією щодо громадян України, яких фактично "викидають" із російської території без документів та попередження як України, так і грузинської сторони".