Україна все ще може отримати винищувачі JAS 39 Gripen: в Швеції назвали умови

Швеція готова передавати Україні JAS 39 Gripen, проте на даному етапі остаточне рішення приймає Київ

JAS 39 Gripen
Україна обрала варіант отримати більше F-16, але це не значить, що Швеція не дасть JAS 39 Gripen

Швеція не відмовлялася від можливості надати Україні власні винищувачі JAS 39 Gripen. Їхня передача можлива, коли українські військові повністю введуть в дію американські літаки F-16. Київ самостійно прийняв рішення, що впроваджувати дві системи одночасно – це занадто важко.

Про це сказав міністр закордонних справ Швеції Тобіас Біллстрьом в інтерв'ю "Голосу Америки". Він зазначив, що Україна обрала можливість отримати спочатку американські літаки, яких НАТО, зрозуміло, має значно більше, ніж шведських "Грифонів".

"Це не має нічого спільного з рішенням шведського уряду. Таке рішення було ухвалене через те, що Україна дійшла висновку, що мати одночасно дві системи винищувачів – і F-16, і Gripen – надто багато", – пояснив він.

Біллстрьом підкреслив, що підготовка пілотів та надання літаків – це тільки початок шляху. Впровадження нової системи літаків повинно бути систематичним та серйозним. 

“Це складні системи, і впроваджувати дві з них одночасно було б занадто складно. Але це не означає, що Швеція не відкрита для продовження із винищувачами Gripens, якщо і коли програма F- 16 буде завершена. Знову ж таки, це справа України, а не уряду Швеції. Оскільки ми не могли продовжувати роботу з винищувачами Gripen через надходження F-16, ми вирішили надати Україні інші можливості, які має Швеція, і ми передали Україні системи спостереження ASC 890", – сказав він.

Таким чином Швеція, додав Білльстрьом, відкрита до постачань винищувачів Україні, але тільки у майбутньому, коли ЗСУ освоять американські літаки. Втім, рішення на останньому етапі все одно приймає саме Київ, а не шведський уряд.

"Я б сказав, що F-16, який зараз впроваджується в українські ВПС, забезпечить вам великі та важливі можливості. Коли це буде реалізовано, тоді ми зможемо почати говорити про повітряні винищувачі Gripen. І Швеція, і шведський уряд не має жодних обмежень на ці дискусії після впровадження F-16. Але це рішення ухвалив український уряд, а не шведський", – резюмував він.

"Грифони" для ЗСУ: це можливо?

JAS 39 Gripen ("Грифон") – шведський багатоцільовий винищувач четвертого покоління. Його розробила та виробляє компанія Saab. Перший політ на JAS 39 Gripen здійснили наприкінці 1988 року, на службу літак прийняли в 1996.

Літак має високу тактичну гнучкість. Наприклад, під час виконання ударної місії JAS 39 може здійснювати атаку, одночасно вести радіолокаційне спостереження за районом, в якому знаходиться ціль і передавати необхідну інформацію іншим літакам. Бортова радіолокаційна система здатна виявити повітряні цілі на відстані до 120 км. При цьому "грифони" можуть виявити ціль навіть в складних погодних умовах. Водночас шведські винищувачі можуть відслідковувати 10 повітряних цілей і атакувати відразу чотири із них. 

Тактико-технічні характеристики JAS 39 Gripen наступні:

  • Екіпаж: 1 особа (JAS 39D - 2)
  • Довжина: 14,1 м (JAS 39D - 14,8 м)
  • Розмах крил: 8,4 м
    Висота: 4,5 м
  • Площа крила: 30,3 м.кв.
  • Маса порожнього: 6800 кг
  • Нормальна злітна вага: 8500 кг
  • Максимальна злітна вага: 14000 кг
  • Маса палива: 3360 кг (у внутрішніх баках)
  • Максимальна швидкість: на великій висоті 2130 км/год, на рівні моря 1225 км/год
  • Дальність польоту: 3200 км
  • Бойовий радіус дії: 700 км (з навантаженням 2000 кг)
  • Практична стеля: 15240 м
  • Бойове навантаження: 5300 кг

Україна доволі довго просила Швецію надати Україні ці літаки. Проте наприкінці травня міністр оборони Швеції Пол Йонсон заявив, що буцімто кілька неназваних держав попросили Стокгольм тимчасово поставити на паузу плани з передачі Україні винищувачів Gripen.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube