Екслідери НАТО кажуть, що з поставками F-16 необхідно почекати, щоб переконатися, що ці літаки можуть бути ефективними в Україні
Україна збирається отримати свої довгоочікувані літаки F-16 пізніше цього року. Українським пілотам необхідна інтенсивна підготовка для ефективної роботи. Також придатним для цих винищувачів має бути середовище в Україні, зокрема те, яке стосується ремонту та обслуговування.
Про це пише Aviation Week & Space Technology. Як стверджують два ключові екслідери НАТО, почекати необхідно, щоб переконатися, що ці літаки можуть бути ефективними.
Так, Тод Волтерс, який пішов у відставку з посади верховного головнокомандувача об'єднаними силами НАТО в Європі і глави Європейського командування США в липні 2022 року, сказав, що як усередині США, так і з Європи надходили наполегливі прохання надіслати літаки набагато швидше, ніж згідно з поточним планом. Таку вимогу висували багато політиків.
"Було багато людей по всій країні, у Сполучених Штатах і в кількох країнах Європейського Союзу, які хотіли, щоб F-16 прибув до Києва якомога швидше", - сказав Волтерс під час заходу Інституту аерокосмічних досліджень Мітчелла 2 липня.
Він зазначив, що російські ВПС можуть бути ефективними. Тому, за його словами, "ми не хотіли пропонувати оливкову гілку негайного стратегічного провалу, щоб дати росіянам перевагу".
"Ці системи повинні мати ремонтопридатність і стійкість в умовах воєнного часу, а потім середовище, яке їх приймає, повинно бути досить зрілим, щоб переміщати літаки на кілька баз і при цьому мати можливість обслуговувати їх до такої міри, щоб вони могли стати придатними до польотів", - каже Волтерс.
Він вважає, що українським пілотам необхідна інтенсивна підготовка, щоб мати можливість ефективно керувати літаком. Навіть якщо в них є великий досвід експлуатації інших моделей радянських часів.
"Більшість людей вважають, що можна посадити пілота ВПС у куток кімнати, посипати йому на голову сіллю і перцем, і за дві секунди ви матимете смертоносний продукт, який може вийти і вразити ворога. Це вимагає часу, вимагає навчання, і саме це дуже жорстко відбувається в США і в багатьох наших європейських країнах", - заявив експерт.
А колишній генерал ВПС США Джефф Харрігян, який пішов у відставку в липні 2022 року з посади командувача всіма ВПС США в Європі, каже, що навчання спрямоване на те, щоб українські пілоти виробили довіру й упевненість у F-16. А також на розумінні того, які обмеження в нього виникнуть у бою.
"На мій погляд, це скін у грі, не тільки з точки зору США, а й країн НАТО, що відбувається сьогодні в Європейському навчальному центрі в Румунії. Це чудове місце, де вони можуть зібратися разом, провести таке злиття умів, яке буде потрібне, щоб переконатися, що колективно ми розуміємо, де вони перебувають, вони розуміють, де вони перебувають, і тепер вони можуть з часом йти з розумом", - додав він.
Після затримок із доставкою та навчанням пілотів Нідерланди заявили, що Україна має отримати перші такі літаки вже влітку. Бельгія, Данія, Нідерланди та Норвегія зобов’язалися надати Україні близько 80 винищувачів F-16 американського виробництва.
Проте очільник фонду "Повернись живим" Тарас Чмут у коментарі для видання Welt заявив, що влітку на літаки можна не чекати - скоріше за все, їх розгорнуть ближче до осені. Літаки модернізують перед тим, як відправити їх в Україну, каже Чмут, проте насправді все далеко не так просто. Він теж вважає, що поспішати із цим не варто.
"Все залежить від того, який саме тип F-16 буде поставлений. Наприклад, наскільки далекосяжним є радарний модуль, і яким є озброєння... Це завжди залежить від того, як зброя інтегрована в загальну систему. Під час конфлікту не окремі види зброї протистоять один одному, а військова система проти військової системи", - сказав він.
Відомо, що Україна зможе використовувати передані Нідерландами винищувачі для здійснення атак усередині Росії за умови, що це буде в оборонних цілях та відповідатиме міжнародному праву. Данія також заявила, що Україні буде дозволено використовувати свої винищувачі F-16 для нападу на цілі в Росії.
Нагадаємо, нещодавно у Повітряних Силах заявили, що частина українських винищувачів F-16 буде розміщена на авіабазах поза межами України. Це рішення прийнято для того, щоб запобігти перетворенню літаків на мішені для ворожих атак на українських базах. Також повідомляється, що Захід не хоче навчати надто багато українських пілотів F-16 - у Politico пояснили причини позиції Пентагону.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.