Україна у центрі уваги: навіщо світові лідери летять до Києва

Україна у центрі уваги: навіщо світові лідери летять до Києва

Україна у центрі уваги: навіщо світові лідери летять до Києва

Вже майже півроку Україна не сходить зі світового порядку денного. Західні засоби масової інформації регулярно публікують дані зовнішньої розвідки щодо планів Росії з деескалації ситуації в Україні. А останні кілька тижнів Україна чи не щодня приймає політичних лідерів різних країн: президенти, прем'єр-міністри, глави зовнішньополітичних відомств. З дипломатичною місією їдуть навіть перші особи тих країн, які років 20 не були у Києві з офіційним візитом, але при цьому висловлювали глибоке занепокоєння російсько-українською війною, називаючи її «конфліктом».  

Інформатор розбирався, що означають такі візити для України та які перспективи для нашої країни можуть з'явитися у цьому контексті. 

 

Неоднозначні Нідерланди, категорична Великобританія

Низка візитів розпочалася після того, як на засіданні Ради безпеки ООН представники понад 15 країн публічно висловилися щодо скупчення російських військ поряд з українським кордоном. Основними виступаючими 31 січня були постпреди США та Росії при ООН Лінда Томас-Грінфілд та Василь Небензя. Сполучені Штати закликали Росію прибрати війська від українського кордону та розпочати переговори, Росія твердила, що не розуміє, із чим пов'язана «масова істерія» Заходу. Воно й зрозуміло, адже російські лідери активно просуваючи меседжі «Росія - країна миру», схоже, й спсправді почали вірити у свою миротворчу місію в Грузії, Молдові, Україні. 

«Починаючи з громадянської війни в Таджикистані… Абхазія, Південна Осетія, Придністров'я, Нагірний Карабах – це всі приклади того, коли втручання Росії дозволило встановити мир», – висловився 12 січня заступник міністра закордонних справ Олександр Грушко після переговорів між Росією та НАТО. 

Але ми пам'ятаємо, що російські війська знаходяться на вказаних Грушком територіях без згоди з боку урядів Грузії та Молдови, а в Україні вже 8 років триває російсько-українська війна. Відповідно, Росія миротворча існує суто в головах кремлівських лідерів та пропагандистів. 

І на тлі всіх цих досить маразматичних з боку Росії заяв дуже логічною виглядає підтримка суверенітету України з боку західних держав, які, мабуть, вперше за останні 8 років перейшли від вираження «глибокої занепокоєності» до реальних дипломатичних дій. 

 

Україна у центрі уваги: навіщо світові лідери летять до Києва 1

 

Першим здивував прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон, який прибув до Києва 1 лютого. За фактом, це був другий за історію незалежності України візит прем'єр-міністра Великобританії. Першим був Джон Мейджор у квітні 1996 року. Цікаво, що напередодні поїздки в Україну Джонсон скасував телефонну розмову з президентом Росії Володимиром Путіним. У Росії пропагандистські медіа одразу ж заявили, що скасування дзвінка пов'язане із внутрішніми проблемами в Лондоні. Проте українські експерти дотримуються іншої точки зору. 

«Скасування дзвінка не можна назвати надзвичайним випадком. Таке буває. Тим більше, що позиція Великобританії щодо накопичення російських військ на кордоні з Україною досить чітка - Росія - агресор. Тому, швидше за все, Джонсон переніс дзвінок на 2 лютого у зв'язку з тим, що йому була потрібна комплексна інформація перед розмовою з Путіним», - прокоментував дипломат, Посол у Хорватії, Боснії та Герцеговині у 2010-2017 роках Олександр Левченко. 

Україна у центрі уваги: навіщо світові лідери летять до Києва 2

Але більш показовим у світлі того, що відбувається, на думку Левченка, був візит прем'єр-міністра Нідерландів Марка Рютте. Нагадаємо, 2016 року на референдумі Нідерланди не підтримали питання ратифікації угоди про асоціацію України з ЄС. Тоді ж керівництво країни заявило, що не підтримуватиме Україну, допомагаючи зброєю. Не можна сказати, що позиція Нідерландів з того часу у питаннях постачання зброї сильно змінилася, але сам факт візиту мовою дипломатії багато про що говорить, упевнений Олександр Левченко. 

 

Україна у центрі уваги: навіщо світові лідери летять до Києва 3

«Нідерланди – дуже неоднозначна країна. І, по суті, візити лідерів країн, які раніше активно не висловлювали своєї позиції, це чіткий та зрозумілий сигнал Путіну. Ось ця готовність усіх стати на захист безпеки в Україні та Європі є стримуючим фактором. Путін бачить, що Україна готова, що союзники готові і нападати тепер страшно», - резюмує Левченко. 

Зі свого боку нагадаємо, що приїзд Марка Рютте став першим візитом прем'єр-міністра Нідерландів до України за 17 років. 

 

Посередники у питаннях світу - Ердоган та Макрон

Багато галасу наробив візит до України президента Туреччини Реджепа Тайіпа Ердогана, який 3 лютого вкотре публічно запропонував стати посередником у переговорах між президентами Росії та України.

 

Україна у центрі уваги: навіщо світові лідери летять до Києва 4

Подібну пропозицію Ердоган озвучував і кілька місяців тому. Однак тоді Росія одразу ж відмовилася від такої ініціативи, натякаючи, що президент України може спілкуватися в Анкарі з представниками невизнаних республік Донбасу, а Путін тут ні до чого. Втім, зараз ситуація цілком може змінитися, особливо після запланованого в лютому візиту Володимира Путіна до Туреччини.

 

Україна у центрі уваги: навіщо світові лідери летять до Києва 5

Заступник директора Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов зазначає, що Туреччині абсолютно справедливо не подобається, коли Росія за власним бажанням перекриває більшу частину моря.

 

 Україна у центрі уваги: навіщо світові лідери летять до Києва 6

«Туреччина реально боїться, що розпочнеться війна. Вони від цього матимуть великі проблеми. Крім того, у світлі закупівлі Туреччиною С-400 та розбіжностей із цього приводу з НАТО зараз їм потрібно подати себе як конструктивну силу. Потрібно показати, що вони не є джерелом проблем, а джерелом вирішення проблем для Європейського Союзу, для Сполучених Штатів. У Ердогана після тривалої конфронтації із Заходом, зворотний тренд розпочався. І вирішення питання в Україні – гарний варіант показати миротворчі наміри Туреччини», – каже Сергій Данилов.  

Цікаво, що у Росії візит Ердогана до України місцеві експерти коментували дуже обережно. Ні тобі заяв про «накачування України зброєю», жодних матеріалів про «провокації». І це незважаючи на те, що Туреччина, крім іншого, підписала з Україною договір про виробництво бойових безпілотників Bayraktar, які так не сподобалися Росії восени минулого року

Але не лише Ердоган пропонував свою допомогу у переговорах Росії та України. Зокрема, як повідомляють французькі медіа, візити президента Франції Еммануеля Макрона до Росії та України теж мають миротворчий характер. Зазначимо, що президент Франції вперше за понад 20 років прибув до України. Інформатор уже писав про те, як Зеленський та Макрон реанімуватимуть Нормандський процес і про що ще говорили два президенти у Києві. 

 

Україна у центрі уваги: навіщо світові лідери летять до Києва 7

Як це все допоможе Україні?

Можна довго сперечатися щодо того, яку чисельність російських військ на кордоні з Україною вважати значною. Але згідно з Договором про звичайні збройні сили в Європі Росія має попереджати сусідні країни щодо дислокації своїх підрозділів уздовж їхніх кордонів. А Російська Федерація завзято цього не робить. Проте, за словами політолога Євгена Магди, ситуація на російсько-українському кордоні справді дуже напружена і про це забувати точно не варто. 

 

Україна у центрі уваги: навіщо світові лідери летять до Києва 8

«Наразі спостерігається значна концентрація військ на кордоні з Україною. Раніше такої концентрації військ не було, вона з'явилася у 2021 році. І очевидно, що захід зі свого боку намагається використати ситуацію, щоб і Україну захистити, і підвісити ситуацію Росії. Тому й розпочинається така карусельна дипломатія. А коли лідери іноземної держави перебувають в Україні, то й спецслужби цих держав більш активно супроводжують перебування свого лідера та спостерігають за ситуацією», - наголосив політолог. 

Євген Магда наголошує, що для України зараз дуже непогано бути в центрі уваги, єдино треба не враховувати, що фокус скоро може зміститися. 

«Ми спостерігаємо, що Макрон поїхав до Москви, потім до Києва. Згодом Олаф Шольц приїде. Це все елементи боротьби України за власне самовизначення. І це самовизначення не буде простим, бо потрібна не просто декларація, а конкретні дії. Ми маємо робити якісь предметні дії, а не бути країною, президент якої запитує, а чому ми не в НАТО», - каже Магда. 

Впевнений у тому, що Росія зараз перебуває у підвішеному стані і дипломат Олександр Левченко. За його словами, особисто Володимир Путін, можливо, і пережив би повну ізоляцію від усього цивілізованого світу, а російські олігархи на таке, м'яко кажучи, не підписувалися. З урахуванням того, що основна частина фінансів російських мільярдерів зберігається далеко за межами рідної федерації, Володимирові Путіну як лідеру РФ, хочеш не хочеш, а доведеться зважати на міжнародне співтовариство. Інакше рейтинг Путіна може різко просісти разом із підтримкою російських олігархів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube