Україна почала бити по центрах космічного зв’язку РФ - радник міністра оборони Флеш розповів про два ключові об’єкти

Радник міністра оборони Сергій Бескрестнов розкрив деталі атак по ЦКС "Дубна" та "Володимир" - двох ключових вузлах супутникової інфраструктури армії РФ

центр космічного зв'язку
Флеш розкрив цілі ударів по ЦКС Росії

Сили оборони України цього місяця атакували два центри космічного зв'язку Росії - "Дубну" в Московській області та "Володимир" поблизу міста Гусь-Хрустальний. Радник міністра оборони з технологічних напрямів Сергій Бескрестнов (позивний "Флеш") пояснив, чому саме ці об'єкти стали пріоритетними цілями. Атаки частково досягли поставлених цілей - це підтверджують візуальні пошкодження та зміни у роботі супутників ворога. Радник наголосив, що це лише початок серії ударів по супутниковій інфраструктурі РФ.

Бескрестнов пояснив у своєму Telegram-каналі, чому Росія критично залежить від наземних вузлів зв'язку. За його словами, у противника є велика кількість супутників у космосі - зв'язкові, розвідувальні та інші. Усі вони потребують постійного каналу зв'язку із Землею. Саме для цього на території РФ розгорнуто п'ять основних центрів космічного зв'язку, обладнаних великими супутниковими антенами.

"Частина антен спрямована фіксовано на геостаціонарні супутники, а частина антен може обертатися, щоб взаємодіяти із супутниками, що пролітають на низькій орбіті. Наприклад, будь-який шпигунський супутник повинен передати отриману інформацію на Землю. І це відбувається через ось такі станції наземного зв'язку", - пояснив Бескрестнов.
мапа
Фото: t.me/exilenova_plus

Цього місяця сили оборони атакували ЦКС "Дубна" (Московська область) та ЦКС "Володимир" (місто Гусь-Хрустальний). "Дубна" є найбільшою станцією космічного зв'язку в Росії. Аналіз підтвердив влучання в апаратно-модульний комплекс 32-метрової антени MARK-IV, а також у технічну будівлю поруч із нею. Крім того, було уражено Головний апаратно-програмний корпус об'єкта. У центрі "Володимир" критично пошкоджено дві антени, зокрема 25-метрову головну антену, а також будівлю, де розміщувалися передавальний і приймальний комплекси.

"Я можу сказати, що наші атаки частково досягли поставлених цілей. Але це лише початок...", - написав Бескрестнов.

За словами радника, є два способи зрозуміти, чи вдався удар: перший - візуальні пошкодження, другий - фіксація засобами радіорозвідки змін у роботі супутників противника. Обидва критерії підтвердили результат атак по обох об'єктах.

Чому удари по наземних вузлах виявилися ефективнішими

Сили оборони завдають ударів по центрах космічного зв'язку РФ, оскільки Москва використовує їх для налагодження зв'язку на лінії фронту. Ці центри фактично виступають хабами для супутникового інтернету, які росіяни намагаються використовувати замість Starlink. Через центр космічного зв'язку можна безпосередньо на лінії зіткнення керувати дронами, проводити розвідку та використовувати навігацію.

Аналітики вважають, що йдеться про методичний цілеспрямований підхід з перешкоджання функціонуванню систем супутникового зв'язку РФ. Основна мета - унеможливити використання російських геостаціонарних супутників зв'язку "Экспресс", від яких залежить надання послуг супутникового інтернету. Завдяки відключенню окупантам Starlink Україна, за оцінками Пентагону станом на травень, звільнила приблизно 400 км² територій.

Об'єкт у Дубні розташований у Московській області - практично в зоні, яку Кремль вважав недосяжною. Те, що подібні стратегічні об'єкти тепер регулярно потрапляють під удар, змушує усвідомлювати: безпечних місць для росіян лишається дедалі менше. Для їхнього захисту доводиться також відволікати ресурси ППО і РЕБ з фронту та окупованого Криму.

Космічні амбіції проти реальності: російський аналог Starlink зазнає невдачі на старті

Росія намагається створити власну орбітальну мережу, але стикається із серйозними технічними перешкодами. У березні 2026 року Москва вивела на орбіту перші апарати системи "Рассвіт" - вітчизняного аналога Starlink, який мав би забезпечити країну супутниковим інтернетом за прикладом американської мережі SpaceX. Проте кремлівська програма почала демонструвати нестабільні результати з перших днів роботи.

Вже у червні 2026 року, менш ніж через три місяці після виведення в космос, перший супутник "Рассвіту" передчасно згорів в атмосфері. 

Слідкуйте за нами у Telegram

Image
Оперативні новини та разбори: Україна, світ, війна

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube
Інформатор у
телефоні 👉
Завантажити