Угорщина, як може, підтримує політику російського президента
4 квітня Прем'єр Угорщини Віктор Орбан вкотре переміг на парламентських виборах. У зверненні до своїх виборців угорський прем'єр перерахував Володимира Зеленського до тих, хто заважав його повторному обранню. Угорщина всупереч позиції більшої частини країн ЄС, як може, підтримує політику Путіна. І, здається, її економіка починає за це розплачуватися.
Інформатор вирішив розібратися, що відбувається у сусідній країні.
4 квітня Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан вчетверте переміг на парламентських виборах. Його партія "Фідес" отримала 53% голосів проти 35% партійного блоку об'єднаної опозиції "Об'єднання за Угорщину". Таким чином, Орбан залишається при владі ще на 4 роки. У своїй промові після виборів він перерахував тих, хто заважав його перемозі:
"Ця перемога запам'ятається на все життя, тому що так багато хто ополчився проти нас, у тому числі ліві вдома, ліві за кордоном, бюрократи в Брюсселі, всі фонди та організації правлячої імперії, іноземні ЗМІ, і зрештою навіть український президент. У нас ніколи не було стільки опонентів одночасно", — сказав він.
Напад Росії в Україну створив Орбану проблеми перед самими. Йому довелося пояснювати причину своїх надто теплих стосунків із Путіним. Орбан приїжджав до Путіна до Москви за три тижні до війни. В обмін на лояльність до Росії Угорщина отримала суттєві знижки на газ.
Потім Орбан засудив російську агресію і не став накладати вето на санкції Євросоюзу щодо Москви і відразу заборонив провезення будь-якої військової техніки для України через територію Угорщини.
Незважаючи на те, що спочатку Орбан висловлювався проти прийому біженців з України, зараз Угорщина надає українцям гуманітарну допомогу та приймає біженців.
"Для Угорщини вкрай важливо залишитися поза цією війною. Водночас Україна - наш друг, вона в біді, а тим, хто в біді, треба надати допомогу. Для початку ми надсилаємо продукти харчування, засоби гігієни та дитячі товари загальною вартістю 600 млн. форинтів (1,58 млн євро)", - заявив Орбан.
З 5 березня Угорщина надає потяги, якими регулярно вивозить українців. З початку російського вторгнення в країну в'їхали майже 400 тис. українських біженців, проте на набуття статусу тимчасового захисту претендує менш як 10 тис. із них.
Статус тимчасового захисту дає можливість працювати і претендувати на житло, безкоштовну медицину, та безкоштовні курси угорської, діти можуть ходити в дитячі садки та школи. Українці, які набули статусу тимчасового захисту в Угорщині, можуть розраховувати на щомісячну фінансову підтримку від держави у розмірі 22,8 тис. форинтів (2 тис. грн), на дитину виплачується 13,7 тис. форинтів (1,2 тис. грн).
При цьому, як повідомив керівник відділу міграційної допомоги Андраш Зіверт, 90% переселенців залишаються в Угорщині лише на кілька днів, щоб прийти до тями — а потім їдуть до Австрії чи Німеччини. Це пов'язано з тим, що через незнання мови, українцям важко розібратися, як їм діяти. І вони їдуть до інших країн, де зробити це найпростіше.
6 квітня Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійарто написав у Facebook, що Будапешт не голосуватиме за енергетичні санкції проти Росії і не перевозитиме зброю для України.
"Це не наша війна, тому ми хочемо залишатися осторонь і залишатимемося осторонь. Ми не хочемо ризикувати миром і безпекою угорського народу, тому ми не постачатимемо зброю і не голосуватимемо за енергетичні санкції", — підкреслив Сійарто.
21 березня Угорщина не підтримала створення безпольотної зони над Україною, оскільки це нібито може призвести до бойових дій у повітрі. Також Будапешт виступив проти введення миротворців в Україну через ризики початку сухопутної війни.
Ця позиція викликала критику України, але не тільки. 27 березня президент Польщі Дуда розкритикував ставлення Орбана до війни. За його словами, Орбан довів Угорщину до того, що вона залежить від Росії. А 28 березня скасували зустріч міністрів оборони Вишеградської четвірки у Будапешті – Польща, Словаччина та Чехія відмовилися від участі через позицію Угорщини щодо України.
5 квітня Єврокомісія розпочала дисциплінарну процедуру проти Угорщини. Цей крок може призвести до заморожування фінансування норовливої Угорщини з європейської скарбниці. Втім, справа ця не швидка. Знаючі люди кажуть, що пройдуть місяці, перш ніж Комісія завершить внутрішню роботу з цього питання та надасть його лідерам ЄС для ухвалення рішення. На прикладі Угорщини ЄС вперше випробуватиме свій новий інструмент фінансового контролю, узгоджений наприкінці 2020 року, незважаючи на опір Угорщини та Польщі.
"Ми чітко визначили, що йдеться про корупцію. Зараз ми надішлемо листа з офіційним повідомленням, щоб запустити механізм висування умов", - заявила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляйєн законодавцям ЄС, говорячи про запуск дисциплінарної процедури.
Курс угорського форинту на всі ці новини відреагував так:
“Більш багаті країни, що наповнюють скарбницю ЄС, не хочуть, щоб гроші їхніх платників податків йшли другому Кремлю і КНР, - пише засновниця Ліги Антитрасту Агія Загребельська, - Що ж, Путіну і Сі доведеться більше грошей витрачати на утриманця. А подушка Путіна все менша і менша, а економічні проблеми Сі все більші і більші”.
Попри це 6 квітня прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заявив, що Угорщина готова платити Росії за постачання газу в рублях, йдучи назустріч бажанням Путіна. Навіщо це Путіну Інформатор писав тут і тут. Зараз на це погодилася лише Білорусь, а країни Євросоюзу та G7 публічно заявили, що не підуть на поступки Кремлю.
Спостерігатимемо, що виявиться сильнішим: бажання зберегти економіку Угорщини чи страх перед Путіним, густо замішаний на бажанні отримувати дешеві енергоресурси.
Ольга Палій