Угода про корисні копалини стосується 57 мінералів і в ній йдеться про допомогу ЗСУ — ЗМІ

Угода, яку підписали 30 квітня, стосується розробки українських надр, продажів корисних копалин і військової допомоги Україні, зокрема — для ЗСУ

Угода про корисні копалини на 12 сторінках стосується 57 мінералів
Угода про корисні копалини стосується 57 мінералів і допомоги ЗСУ. Фото - Getty Images

Історична угода про корисні копалини, яку Київ та Вашингтон уклали вечері 30 квітня, має чітко закріплені фундаментальні, політичні аспекти співпраці України та США. Утім вона не є деталізованою — передбачається, що невдовзі будуть укладні ще два технічних документи, де погодять окремі положення співпраці двох країн. Наразі угода стосується розробки українських надр, продажів корисних копалин, зокрема 57 мінералів, а також допомоги Києву від Вашингтона, включно з військовою — для ЗСУ. 

Таку інформацію оприлюднило видання "Європейська правда". Журналісти ознайомились з новим документом. 

Зазначається, що угода про корисні копалини представлена на 12 сторінок. Цікаво, що це рекордне скорочення, бо початковий варіант мав 90 сторінок. Документ стосується 57 мінералів над розробкою, видобутком і продажем яких працюватимуть сторони угоди. 

Компанії зі США не матимуть права першого доступу до мінералів, знайдених в Україні. Але: їм мають гарантувати умови участі в аукціонах купівлі чи переговорах щодо купівлі не гірші, ніж іншим покупцям. 

Яких копалин стосується угода?

Угода стосується 57 різних мінералів. Йдеться про: алюміній, сурму, миш'як, барит, берилій, вісмут, церій, цезій, хром, кобальт, мідь, диспрозій, ербій, європій, фтор, плавиковий шпат, гадоліній, галій, германій, золото, графіт, гафній, гольмій, індій, іридій, лантан, літій, лютецій, магній, марганець, неодим, нікель, ніобій, паладій, платин, калій, празеодим, родій, рубідій, рутеній, самарій, скандій, тантал, телур, тербій, тулій, олово, титан,  вольфрам, уран, ванадій, ітербій, ітрій, цинк, цирконій, нафта, природний газ.

Мова йде про нові родовища, ліцензії на які Україна видаватиме після набуття угодою чинності. Також перелік може бути розширений лише за згодою сторін.

Угода не охоплює видобуток та доходи від інших корисних копалин, і також не стосується доходів від української інфраструктури, як спочатку пропонувалося зі сторони США.

Україна інвестує доходи від продажу ліцензій та рентних платежів від видобутку копалин у спільний фонд, маючи право додавати туди й додаткові кошти.

США зроблять внесок, зокрема, шляхом нових постачань озброєння для Збройних Сил України. Якщо уряд США надаватиме Україні нову військову допомогу, включаючи системи озброєнь, боєприпаси, технології чи навчання, капітальний внесок США буде збільшено на оціночну вартість цієї допомоги, зазначено в угоді.

Однак певні положення, проголошені прем'єром, не описані в угоді. Наприклад, немає зазначення про принципи управління фондом чи обов’язки США реінвестувати 100% коштів у відбудову України протягом 10 років. Ці аспекти планується прописати у наступній угоді, текст якої наразі готується.

США вже передали зброю Києву, а Москві погрожують 500% митами

Одразу після підписання угода про корисні копалини США дали зелене світло на перший експорт зброї до України. Йдеться про постачання на суму 50 мільйонів доларів. Це перша допомога, схвалена адміністрацією президента Дональда Трампа.

Також адміністрація президента Дональда Трампа фактично ставить російського правителя Володимира Путіна на коліна у війні Росії проти України. Вашингтон висунув Москві ультиматум: або Кремль погоджується на мир, або США запроваджують 500% мита для країн, які купують російські нафту, газ, уран. Новий законопроєкт доб'є і без того крихку економіку РФ. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube