У ЄС назвали умови для отримання Україною останнього транша допомоги на 1,5 млрд євро: туди увійшло посилення САП

В ЄС розглядають макрофінансову допомогу Україні як спосіб заохочення та стимулювання реформ

У ЄС назвали умови отримання Україною останнього траншу допомоги на 1,5 мільярда євро
Україна має виконати реформи задля отримання фінансової допомоги

Європейська комісія готується озвучити умови для надання Україні в грудні останнього траншу допомоги у розмірі 1,5 млрд євро у рамках програми "Макрофінансової допомоги+" у 2023 році. Серед основних умов є посилення Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, а також зміни у відборі суддів в України. Тобто вони стосуються переважно реформ у сфері верховенства права. 

Як повідомив керівник торгово-економічного відділу Представництва ЄС в Україні Альберто Фернандес-Дієс, наразі Європейська комісія завершує оцінку невиконаних Україною умов. По це пише Інтерфакс-Україна.

"Примітно, що найважливіші з них належать до сфери верховенства права. Деякими прикладами є посилення Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, а також зміни у відборі суддів в Україні", – сказав він під час презентації пілотного моніторингу виконання Україною програм МВФ та ЄС консорціумом RRR4U у Києві.

Як уточнили представники консорціуму, у випадку відбору суддів та САП йдеться про ухвалення схвалених 21 листопада у першому читанні законопроєктів: №10140-д із правками до закону "Про судоустрій та статус суддів" та №10060 про підвищення інституційної незалежності САП. Крім цього, зазначили в RRR4U, необхідно ухвалити законопроєкт про криміналізацію контрабанди №5420, який був схвалений у першому читанні в середині липня цього року.

"Таким чином, ми розглядаємо макрофінансову допомогу не лише як інструмент, який допоможе Україні впоратися з труднощами платіжного балансу, з якими вона стикається, а й як спосіб заохочення та стимулювання реформ, які стали більш актуальними відколи Україна стала країною-кандидатом минулого року", – зазначив Фернандес-Дієс.

Він підкреслив, що такий же принцип прив'язки фінансування до умов буде реалізовано і в майбутній програмі Ukraine Facility обсягом 50 млрд євро на 2024-2027 роки. Відповідні умови будуть зафіксовані в так званому "Плані України", який зараз обговорюється з цілою групою міністерств України. 

Допомога від ЄС

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн зауважила, що наразі допомога Україні вже сягнула 85 млрд євро. У подальшому вона збільшуватиметься, адже ЄК запропонувала виділити ще 50 млрд євро до 2027 року.

При цьому у жовтні Україна вже отримувала дев’ятий за рахунком транш макрофінансової допомоги від ЄС. Його розмір тоді теж склав 1,5 млрд євро. Попередній транш підтримки Україна отримала від ЄС у вересні.

Відомо, що перший транш макрофіндопомоги від ЄС у розмірі 3 млрд євро Україна отримала у січні 2023 року. В ньому не йшлося про виконання умов. Проте, згідно з домовленостями, наступні транші Україна буде отримуватиме лише за виконання взятих на себе зобов’язань.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube