У США пальне подорожчало вище 5 доларів за галон після заборони Росією вивозу нафтопродуктів.
Атаки українських безпілотників на нафтопереробні заводи в Росії обвалили частину її паливної інфраструктури, і наслідки цього економічного шоку тепер відчувають навіть американці. Ціни на дизель у США перевищили 5 доларів за галон - і це прямий наслідок паливної кризи в Росії.
Ефективність української дронової кампанії підганяє вгору світові ціни на енергоносії, які й без того зросли через війну в Ірані, зазначає Axios. Минулого тижня РФ заборонила експорт пального, і вже у четвер це вдарило по гаманцях американських споживачів. Зростання цін відображає глобальну гонитву за запасами палива, критично важливого для сільського господарства, будівництва та наземного транспорту.
Видання називає російську заборону на експорт своєрідним "натяком" на масштаб потрясінь в економіці країни-агресора. Москва намагається приховувати вплив війни на власну економіку ще від початку повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року, і зараз ця картина стає дедалі важче контрольованою.
"У деяких регіонах водії тижнями стоять у чергах, продаж пального нормують, а заправки - зокрема ті, що належать великим мережам, - тимчасово залишаються без палива. Роздрібні ціни різко зросли, деякі незалежні АЗС продають пальне на 50% і більше дорожче за звичайні ціни", - написала Наташа Канєва, керівниця відділу глобальних сировинних досліджень JPMorgan.
Вона додала, що дефіцит уже вийшов далеко за межі проблем звичайних автомобілістів.
"Збій поширився вже далеко за межі приватних водіїв. Сільське господарство, громадський транспорт, комунальні служби, логістика та малий бізнес дедалі більше потерпають - це перехід від побутової незручності до масштабного операційного збою в економіці", - зазначила Канєва.
За даними Рейтер, на які посилається видання, Росія планує імпортувати більше бензину з Індії через масштабні перебої в роботі власних НПЗ. Уряд країни розглядає можливість нормування пального, щоб пріоритетно забезпечити постачання продовольства до магазинів, а зростання вартості палива може стати проблемою для майбутнього врожаю, зазначають аналітики.
Традиційні покупці російського дизелю, зокрема великі країни, що розвиваються, як-от Бразилія, тепер шукають альтернативні джерела постачання - і багато хто з них звертається саме до США. Цей іноземний закупівельний ажіотаж і підштовхує вгору ціни для американців. Axios також зазначає, що залишається відкритим питання, чи зможе Україна утримати темп дронової кампанії після несподіваної відставки 35-річного міністра оборони, якого частина спостерігачів вважає одним з архітекторів використання дронів державою.
Раніше Інформатор повідомляв, що Росія ризикує залишитися без пального після рекордних атак Сил оборони, за даними Bloomberg. Видання відзначало, що масовані удари по нафтопереробних заводах призвели до перебоїв у постачанні пального в кількох регіонах країни-агресора. Також ми писали, що Україна завдала по російських НПЗ 194 удари з початку року, що у 11 разів більше, ніж торік. Це свідчить про суттєве нарощування темпів кампанії проти паливної інфраструктури Росії протягом останніх місяців.