У Раді підтримали законопроєкт про скасування 2% податку для бізнесу: подробиці

Документ передбачає документальні перевірки податковою тільки для тих, хто підпадає під ризики

Депутати підтримали законопроєкт №8401
Депутати підтримали скасування 2% податку для бізнесу. Фото: Unsplash

Комітет Верховної Ради з питань податкової та митної політики рекомендував народним депутатам ухвалити у другому читанні та в цілому законопроєкт №8401. У ньому йдеться про зміни до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану, який передбачає відновлення документальних перевірок бізнесу та штрафів за не застосування касових апаратів та скасування 2% податку для бізнесу.

Про це повідомив нардеп Ярослав Железняк, який є першим заступником голови комітету, у Telegram. За його словами, документ передбачає документальні перевірки податковою тільки для тих, хто підпадає під ризики.

Депутат зазначив, що було погоджено чіткі критерії з урахуванням воєнних змін для плану-графіка проведення документальних планових перевірок:

  • рівень сплати податку на прибуток нижчий на 50% та більше за середньогалузевий;
  • рівень сплати ПДВ нижчий на 50% та більше за середньогалузевий;
  • дебіторська заборгованість перевищує кредиторську більше ніж у 2 рази;
  • заробітна плата нарахована/виплачена податковим агентом менша середньої по регіону у відповідній галузі;
  • загальна сума витрат підприємницької діяльності 75% або більше загальнорічного оподатковуваного доходу, за умови, що сума задекларованого доходу становить 10 і більше млн гривень.

Усі ці критерії обраховуються за підсумками 2021 року. Водночас залишили мораторій на перевірки для прифронтових територій. Також зберегли можливість добровільної сплати єдиного податку та ЄСВ для платників 1-2 групи, що мали податкову адресу на територіях бойових дій. 

Податок у 2% для бізнесу буде скасовано вже з 1 серпня. Платники податків зможуть обрати будь-яку систему під час переходу.

“Щодо питання застосування РРО підтримали позицію малого торгівельного бізнесу щодо необхідності спрощення форми чеку та зменшення штрафів”, - додав Железняк. 

Відомо, що йдеться про зменшення кількості інформації, яка має бути в чеку. Це вважається головною проблемою при використанні касових апаратів малим та середнім бізнесом.

Що відомо про законопроєкт № 8401

29 травня на засіданні Верховна Рада України ухвалила за основу проєкт закону про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану № 8401. За проєкт у першому читанні проголосували 227 народних депутатів.

Відповідні зміни направлені на відновлення системи оподаткування до довоєнного стану. Тому вже з 1 липня в Україні мали скасувати єдиний 2% податок для ФОПів та відновити проведення податкових перевірок. Також з 1 липня 2023 року повинні були скасувати наступні норми:

  • можливість для фізичних осіб - підприємців та юридичних осіб бути платниками єдиного податку III групи із застосуванням ставки єдиного податку у розмірі 2% від суми доходу,
  • можливість для фізичних осіб - підприємців платників єдиного податку І та II груп не сплачувати єдиний податок,
  • зупинення проведення документальних перевірок,
  • зупинення перебігу строків (строків подання податкової звітності, строків проведення перевірок, строків отримання податкової інформації контролюючими органами, строків проведення процедури адміністративного оскарження тощо), визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи,
  • незастосування штрафних санкцій за порушення податкового законодавства,
  • незастосування штрафних санкцій за порушення правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування,
  • незастосування штрафних санкцій за порушення порядку використання реєстраторів розрахункових операцій / програмних реєстраторів розрахункових операцій.

Однак пізніше Верховна Рада відклала повернення податкової системи на довоєнний рівень з 1 липня, що передбачав ухвалений у першому читанні законопроєкт № 8401 про відновлення податків та перевірок. Причина такого рішення була невідома.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube