У Путіна є особисті почуття до Старкону: що відомо про аеродром на Хмельниччині, по якому постійно б'є Росія

З авіабази в Старокостянтинові на початку незалежності України шість літаків утекли в Росію та не повернулися; раніше сюди перекидали винищувачи з Німеччині, де у той час служив майбутній правитель Росії

Авіабаза в Старокостянтинові
26 вересня РФ вкотре атакувала Старкон

Росія від початку повномасштабного вторгнення в Україну наполегливо намагається знищити авіабазу в Старокостянтинові, що на Хмельниччині. З 2022 року цей об'єкт ворог атакував десятками дронів та ракет. Остання атака Кинджалами на Старокостянтинів відбулася у четвер зранку, 26 вересня, про що повідомляли моніторингові канали. Аеродром росіяни тероризують не просто так - він один з найбільш обладнаних у країні та сертифікований за стандартами НАТО. Також, ймовірно, цю ціль Путін намагається знищити з особистих мотивів.

Удари по Старкону неодноразово коментували українські експерти, пояснюючи чого так, відбувається. Вони кажуть, що сама ідея росіян атакувати аеродроми, щоб знищити бойову авіацію, доволі сумнівна. Наприклад, дослідник авіації, історик і військовий аналітик Михайло Жирохов раніше повідомляв, що з початку війни українські літаки, зокрема тактичні бомбардувальники Су-24, після початку тривоги відразу залишають авіабази й злітають у повітря.

"Для Росії основна ціль - це саме літаки. Але влучити в них вони не можуть. Росіяни б’ють по порожньому аеродрому, і якщо приземлитися на нього неможливо, то літаки сідають на іншому", - пояснював він

Наполегливість Росії в атаках саме на авіабазу в Старокостянтинові "нелогічна і незрозуміла", каже аналітик. Вразити українські бомбардувальники чи знищити запаси іноземних крилатих ракет такими ударами майже неможливо.

Як Старкон пов’язаний з Путіним

Деякою мірою аеродром у Старокостянтинові пов'язаний з Володимиром Путіним. Він, як відомо, був гебістом, служив у  НДР (Німецькій демократичній республіці) у 80-ті роки минулого століття. В 1991 року, після виведення військ СРСР з Німеччини, на Старкон звідти перекинули МіГ-29. Це цілком може бути особистим мотивом диктатора бити по цьому об'єкту. Раніше, у 1988 році літаки з цієї авіабази брали участь у бомбардуваннях Афганістану.

Після здобуття Україною незалежності у Старокостянтинові відбулася одна з найбільш ганебних сторінок вітчизняної авіації. Звідси 13 лютого 1992 року під час тренувальних польотів шість фронтових бомбардувальників Су-24М втекли й не повернулися.

Їхні екіпажі вирішили самовільно полетіти в Росію і фактично викрали ці машини. За наказом заступника командира дивізії, який перебував за штурвалом одного з літаків, група обірвала радіозв'язок із землею і на мінімальній висоті, щоб не засікли радари, взяла курс на РФ. Там їх вже зустрічало російське військове керівництво. Тим часом начальник штабу авіаполку викрав бойовий прапор української військової частини й теж втік в Росію.

Схожу операцію спробував провернути у 2014 році заступник командира розвідувальної ескадрильї майор Юрій Кирєєв. На літаку Су-24МР він спробував втекти в Росію, але не зміг довести свій задум до кінця - завадив штурман. У 2017 році суд засудив майора до 12 років в’язниці за держзраду.

З 2008 року військова частина в Старокостянтинові має назву 7-ма бригада тактичної авіації імені Петра Франка. Така назва - на честь сина Івана Франка, який сам був пілотом і розвивав військову авіацію.

Зараз авіабаза в Старокостянтинові - одна з найбільш обладнаних у країні. Тут є спеціально укріплені укриття для стоянки й відповідна злітно-посадкова смуга.

У 2018 році на авіабазі у Старокостянтинові відбулися масштабні навчання з американцями. Під час навчань було виконано 120 вильотів тактичної авіації, 49 вильотів гелікоптерів та 20 вильотів транспортних літаків.

І тоді ж, 16 жовтня 2018 року, під час виконання ознайомчого польоту зазнав катастрофи Су-27УБ1М. Політ виконувався за планом міжнародних навчань "Чисте небо", загинули заступник командувача Східним повітряним командуванням ВПС України полковник І.Н.Петренко та підполковник Сет Нерінг зі 144-го винищувального крила.

У вересні 2021 року аеродром був сертифікований за стандартами НАТО. Допомогу у модернізації та реконструкції надали США. В рамках робіт аеродром був переобладнаний, встановили навігаційне обладнання для посадок літаків при непогоді, яке було закуплене в США, також відремонтували злітно-посадкову смугу.

Атака по Старокостянтинову 26 вересня 2024 року

26 вересня близько 10 ранку по всій території України оголосили повітряну тривогу. Був зафіксований виліт одного МіГ-31К з аеродрому "Саваслейка".

Повітряні Сили ЗСУ та інші моніторингові канали попередили про пуск ракет Кинджал. Вони взяли курс на Хмельниччину, ціль - Старокостянтинів. На Хмельниччині пролунали звуки вибухів.

Пізніше, о 10:35, тривогу скасували, але станом на 10:48 знов оголосили через зліт МіГ-31К. Повітряні сили повідомили, що РФ знов пустила одразу три Кинджали. Пізніше пабліки повідомили про повторні вибухи на Хмельниччині у районі Старокостянтинова.

Як пізніше повідомив очільник Хмельницької ОВА Сергій Тюрін, внаслідок атаки Шахедів була пошкоджена господарська будівля на території приватного домоволодіння області. На місце події виїхали усі відповідні служби. Також відбулися ракетні атаки по об'єктах інфраструктури області. При цьому, в ОВА не уточнили, чи йдеться саме про авіабазу. На щастя, постраждалих і руйнувань немає.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube