У Польщі зріє скандал із закупівлями генераторів для України — зобов'яжуть повернути 91 мільйон євро

З пропозицією повернути кошти виступила Єврокомісія, власне йдеться про розкрадання коштів ЄС при закупівлі генераторів для України за часів уряду ПіС

Польща, генератори
Від Польщі вимагають повернути 91 мільйон євро, виділених на закупівля генераторів для України

Європейський офіс по боротьбі з шахрайством (OLAF) оголосив, що завершив розслідування та рекомендував стягнути понад 91 млн євро з Польщі, які мали бути використані для закупівлі та доставки в Україну генераторів. OLAF заявив, що розслідування виявило, серед іншого, завищення цін, відсутність конкуренції та неправомірні переваги, надані певним підрядникам. Європейська комісія візьме до уваги результати розслідування та ретельно оцінює рекомендації OLAF, а тим час у Польщі зруєнебувалий скандал.

Про те, що Польщі доведеться повернути кошти ЄС, виділені на закупівлю генераторів, йдеться у повідомленні видання RMF FM. Як стало відомо кореспонденту RMF FM у Брюсселі, ЄК проведе остаточну оцінку проєкту закупівлі генераторів для України за кошти ЄС наступного року, тобто після закінчення періоду субсидування. Тут слід зазначити, що відповідальним за закупівлю генераторів для України було Урядове агентство зі стратегічних резервів (RARS).

"Докази, зібрані під час розслідування OLAF, яке розпочалося в липні 2023 року, виявили завищення цін, відсутність конкуренції та неправомірні переваги, надані певним підрядникам", — підкреслили в OLAF.

За даними офісу, деякі підрядники стягували RARS на 40 відсотків більше грошей, ніж витрати на закупівлю, що призвело до значно завищених цін для генераторів, які фінансуються ЄС.

Генеральний директор OLAF Вілле Італа наголосив, що "кожен євро має значення під час підтримки України". Тому захист коштів ЄС, які надходять до країни, "є не лише гарантією того, що гроші платників податків витрачаються належним чином, але також є питанням безпеки". "Завдяки тісній співпраці з CBA та польською прокуратурою ми ефективно захищали фінансові інтереси ЄС", – додав Італа.

 RARS відмовилось від співпраці

За даними відомства, після початку розслідування в липні 2023 року RARS (Урядове агентство зі стратегічних резервів) відмовився співпрацювати, незважаючи на свої зобов’язання за грантовою угодою ЄС, підписаною в січні 2023 року. OLAF також виявив, що процес державних закупівель, проведений RARS, порушував принципи прозорості, конкуренції, рівного ставлення та фінансового управління.

"Згідно з висновками слідства, контракти укладалися в неконкурентний спосіб, що не гарантувало надходження коштів ЄС за цільовим призначенням", - повідомили в офісі.

Скандал з генераторами: cкільки коштів має відшкодувати Польща

Європейська комісія підписала угоду з Урядовим агентством стратегічних резервів на фінансування на суму понад 114 млн євро з терміном реалізації проекту до вересня 2026 року. Тому лише у 2026 році буде підготовлено звіт із зазначенням наслідків фінансових зловживань. Це стане основою для конкретного правового рішення ЄК щодо повернення грошей Польщею. Після цього ЄК надасть конкретні щоденні терміни платежу. Сума, яку Польща має відшкодувати, залежатиме від цієї оцінки.

OLAF доручив ЄК відшкодувати трохи більше 91 мільйона євро, вже сплачених у вигляді попереднього фінансування, тому, як повідомили журналісту RMF FM, це буде максимальна сума, яку потрібно повернути. Ці кошти Польща повинна буде повернути з державного бюджету. Решта 22 мільйони євро ще не виплачені ЄК, тому вони залишились забезпеченими.

Розслідування щодо корупції 

У заяві OLAF, опублікованій у вівторок, 18 лютого, йдеться, що розслідування шахрайства було завершено в червні 2024 року. На запитання журналіста RMF FM, чому завершення розслідування було оголошено більш ніж через півроку після його завершення, речник OLAF П’єрлуїджі Катеріно пояснив, що "дата публікації пресрелізу встановлена ​​для захисту конфіденційності поточних розслідувань і можливих судових розглядів". 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube